Recenzje

Samoświadomość

Katty Kay, Claire Shipman: Pewna siebie dziewczyna. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019 – pisze Izabela Mikrut.

Pewna siebie dziewczyna to ta, która nie daje się negatywnym myślom. Która wie, jak zareagować na złośliwości ze strony koleżanek czy na przejawy dyskryminacji płciowej. Która zdaje sobie sprawę z własnych lęków i pracuje nad tym, żeby je zwalczać – tak, by inni widzieli jej wartość. Katty Kay i Claire Shipman postanawiają pomóc nastolatkom w odkrywaniu pewności siebie i proponują im poradnik utrzymany w lekkim młodzieżowym stylu – pełen quizów, opowieści podnoszących na duchu i budujących przykładów. Autorki wprowadzają do książki dziewczyny, które wyróżniają się wyglądem, kolorem skóry albo zainteresowaniami, umiłowaniem do sportu czy do informatyki – i na ich przykładach pokazywać będą metamorfozy płynące z rosnącego poczucia własnej wartości. Krótkie komiksowe scenki pozwalają czytelniczkom odnaleźć echa własnych problemów w relacjach z rówieśnikami – całe rozdziały składają się natomiast ze wskazówek i zakamuflowanych podpowiedzi, przygotowanych tak, żeby odbiorczynie samodzielnie wyciągały wnioski na temat pożądanych zachowań i postaw.

Bardzo często odwołują się autorki do motywu quizów. Przedstawiają konkretne sytuacje i proponują zestaw odpowiedzi dotyczących zachowań bohaterki. Czytelniczki za sprawą swoich wyborów będą mogły zorientować się, jakie błędy same popełniają najczęściej, albo – jaki typ charakteru reprezentują. Rozwiązania oczywiście prowadzą do szeregu porad, więc nastolatki mogą samodzielnie się diagnozować i szybko dowiedzą się, jaki element codzienności wymaga poprawienia lub zmiany. Kay oraz Shipman wiedzą, że droga do pewności siebie czasem wiąże się z poważnymi wyzwaniami i uprzedzają odbiorczynie, kiedy trzeba będzie zmobilizować siły i nastawić się na początkowe porażki. Quizy dotyczą niepowodzeń w życiu codziennym, padają tu pytania o rozpamiętywanie porażek i wpadek, ale też i o zachowania najlepszych przyjaciółek. Autorki uczą oceniania rangi wydarzeń i wskazują postawy nie do zaakceptowania. Naświetlają sytuacje, które czytelniczki mogą na co dzień zaobserwować – po to, żeby wytłumaczyć zasady postępowania. „Pewna siebie dziewczyna” to książka, w której pojawia się magiczny przepis na bycie super. Taka publikacja jest odpowiedzią na bolączki nastoletnich dziewczyn i przygotowuje je na wyzwania.

W narracji charakterystyczny jest przyjacielski ton – autorki nie zamieniają się w mentorki, wolą raczej podszeptywać czytelniczkom rozwiązania i wskazywać wyjścia z kłopotliwych sytuacji. Dają podstawy do tego, by odbiorczynie uwierzyły w siebie i mogły dalej już samodzielnie dokonywać istotnych ocen. Charakterystyczne są tu zmiany gatunków: tak, żeby czytelniczki wychowane już na internecie nie znudziły się „klasycznym” poradnikowym stylem, autorki wprowadzają wciąż wstawki zróżnicowane stylistycznie. Będą tu między innymi bezpośrednie przygody dziewczyn budujących pewność siebie – czy sytuacje warte zapamiętania. Wszystko przygotowane tak, by nastolatki znalazły tu zrozumienie i niezbędne im na pewnym etapie rozwoju podpowiedzi. Ta książka nie dotyczy każdego aspektu dojrzewania, pokazuje jednak, jak kształtować psychikę i na co zwracać uwagę, kiedy trzeba wkroczyć w nowe środowisko. Starszym czytelnikom ta publikacja mogłaby się wydać trochę zbyt chaotyczna, jednak to styl, który trafi do młodzieży.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,