Zapowiedzi

Sępie Miłości – grudniowa premiera muzycznego duodramu na scenie SPATiF online

Sępie Miłości

Recital teatralny na podstawie erotyków Mikołaja Sępa Szarzyńskiego,

Muzyczny duodram będący efektem współpracy aktorki Agnieszki Makowskiej z kompozytorką Natalią Czekałą.

Dzieła Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, z uwzględnieniem ich kontekstu kulturowego, stały się pretekstem do stworzenia wizerunku dzisiejszej kobiety jako adresata męskich miłostek i namiętności.  Recital prowadzą dwie kobiety, w asyście panopticum surrealistycznych postaci (niewielkich form plastycznych) przedstawiających rożne oblicza zakochanego, rozjuszonego, rozpalonego mężczyzny.

Muzyka jaką proponujemy, to awangardowe brzmienia elektroniczne nawiązujące do lat osiemdziesiątych w niekonwencjonalnym zestawieniu z elementami muzyki dawnej. Punktem wyjściowym kompozycji są elementy strukturalne charakterystyczne dla baroku, jak stosowanie form polifonicznych, szczególnych rozwiązań harmonicznych czy wprowadzenie rozbudowanej ornamentyki. Całość utrzymana będzie jednak we współczesnej estetyce dzięki elektronicznym przetworzeniom głosów i nowoczesnemu elektronicznemu instrumentarium, którego bazę stanowią instrumenty klawiszowe i syntezatory. Przewidywany czas trwania: 40 min

Reżyseria, dramaturgia, wokal: Agnieszka Makowska

Muzyka, klawisze, wokal: Natalia Czekała

Planowana premiera: grudzień 2020 na scenie SPATiF online

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium z budżetu.

Info o twórcach:

Natalia Czekała

Pianistka, Kompozytorka

Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu „Mendelssohn Cup” w Taurisano (I nagroda oraz Nagroda Akademii). Ponadto otrzymała I nagrodę w kategorii duetów fortepianowych podczas organizowanego przez Stowarzyszenie „Fryderyk Chopin” Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie.

Komponuje muzykę do spektakli teatralnych oraz rozmaitych projektów muzycznych. Jest laureatką „Złotej Maski” za muzykę do spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Jest współtwórczynią projektu T/Aboret – Laureat I miejsca i nagrody publiczności w konkursie „Scena Otwarta” XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” za „Spójność brzmienia, autentyzm współmuzykowania oraz umiejętne stosowanie tradycyjnych motywów w jazzowych aranżacjach”

linki:

https://www.youtube.com/watch?v=wu7ebEKItWs

https://www.youtube.com/watch?v=7q57fqhgz-c

https://www.youtube.com/watch?v=xIq99aEGzIU

https://www.youtube.com/watch?v=swyjZCL5uvI

Agnieszka Makowska

Aktorka

Agnieszka Makowska absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (obecnie Filii w Białymstoku).  Wraz z reżyserką Agatą Biziuk była współzałożycielką teatru o nazwie Nieformalna Grupa Avis. Ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Adama Walnego, Kompanią Doomsday oraz Vilde&Vogel Figurentheater.

Jest współautorką trzech sztuk dla dzieci: „Babcia mówi pa pa”, „Co słychać?” oraz „Takie To”, a także jednej dla dorosłych „Dracul@. Vagina Dentata. Pierwszy z wymienionych tekstów został nominowany do nagrody w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest autorką scenografii do rozmaitych spektakli m.in  „Däumelinchen” w reżyserii Moniki Gerboc (Piccolo Theater, Cottbus). Współtworzyła także autorski spektakl „ Animacje” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach” . Współpracowała z takimi teatrami, jak: Teatr Pleciuga w Szczecinie, Piwnica przy krypcie w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Teatr Syrena w Warszawie.

Obecnie współpracuje z teatrem Malabar Hotel, z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem na Pradze oraz Teatrem Figur w Krakowie.

Komentarze
Udostepnij