Zapowiedzi

Sezon 2019/2020 w słupskim Nowym Teatrze im. Witkacego

Sezon artystyczny 2019/2020 jest dla Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że obchodzimy piętnaste urodziny, co stwarza przestrzeń do rozliczeń i wspomnień z przeszłości i snucia planów na przyszłość. Ale również dlatego, że finiszujemy budowę nowej siedziby Nowego Teatru, której otwarcie przewidujemy na wrzesień 2020 roku – informuje dyrektor Dominik Nowak.

Ponadto tegoroczna wygrana na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku wysoko ustawiła poprzeczkę pod względem artystycznym, a my nie chcemy osiąść na laurach, a wciąż spełniać pokładane w nas nadzieje i przekraczać granice naszych możliwości. W nadchodzącym czasie czeka nas też druga edycja Festiwalu Scena Wolności oscylującego wokół zjawiska “Transformacji”, na którym zaprezentujemy aż dwa nasze spektakle – “M-2” oraz “Made in USA”.

W nadchodzącym sezonie artystycznym czeka Państwa aż sześć premier:

Natalia Fiedorczuk “M-2”

Reżyseria: Daria Kopiec

Kameralny dramat w reżyserii Darii Kopiec to staranna, precyzyjna dekonstrukcja instytucji rodziny, partnerstwa i rodzicielstwa. Czy możliwe jest sformułowanie nowego, autorskiego sposobu na bliskość i bezpieczeństwo? Czy droga do nich prowadzić musi zawsze przez drobnomieszczaństwo, hipokryzję, fasadę pozorów i udawania – nawet przed tymi, których chcielibyśmy obdarzać najszczerszą z miłości?

Premiera 14 września 2019 r. Mała Scena – Nowy Teatr w Słupsku

***

“Made in USA”

Scenariusz/reżyseria/scenografia/video: Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak

Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak zainspirował performans Basa Jana Adera – “W poszukiwaniu cudowności”. 9 lipca 1975 holenderski artysta wyruszył w samotną podróż na niewielkiej żaglówce, z planem przepłynięcia Atlantyku. Po trzech tygodniach stracono z nim kontakt radiowy, a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Po upływie dokładnie czterdziestu czterech lat, 9 lipca bieżącego roku, Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak, rozpoczął własną, trzytygodniową podróż.

Na co dzień Jolanta Janiczak jest pisarką i dramaturżką, Magda Mosiewicz reżyserką filmów dokumentalnych i autorką prac wideo, Wiktor Rubin scenografem i reżyserem teatralnym, a Grzegorz Stępniak głównym programerem festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA i krytykiem. W Teatrze Nowym w Słupsku utworzą Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak pracujący wspólnie, bez podziału na role. Za punkt wyjścia obierając materiał filmowy nakręcony podczas ich podróży przez Stany Zjednoczone. Podobnie jak dzisiejsza Ameryka – pełen sprzeczności, wewnętrznych napięć i konfliktów oraz fascynujących powidoków.

Premiera 03 października 2019, Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

***

Clémentine Beauvais “Pasztety do boju!”

Reżyseria, muzyka: Natasza Sołtanowicz

Spektakl powstaje we współpracy z Gminą Postomino.

Co to znaczy być pięknym, czy brzydkim? Jak hejt i stereotyp krzywdzi poczucie własnej wartości nastolatek? Czym jest “mit urody”? Jak porażkę przekuć w sukces, a każde złe słowo obrócić przeciwko tym, którzy nimi nas obrażają? “Pasztety” udowadniają, że dzięki sile przyjaźni i odrobinie ironicznego dystansu można przeciwstawić się nawet największym hejterom.

Prapremiera Polska 14 grudnia 2019 r. Duża Scena – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Spektaklowi będą towarzyszyć specjalne działania edukacyjne dotyczące rówieśniczej przemocy słownej.

***

Michał Kurkowski “Czarownica”

Reżyseria: Iwo Vedral

“Czarownica” to autorski tekst inspirowany historią Triny Papisten, według słupskich legend ostatniej czarownicy, która mieszkała w tym mieście. Trina Papisten, lub Katarzyna Nipkowa (jak prawdopodobnie naprawdę się nazywała, po drugim mężu zaś Katarzyna Zimmermann), była najpewniej polską mieszczką wyznania katolickiego, żoną rzeźnika, która w 1701 roku została skazana za czary przez protestancki sąd pruski, a po wielu dniach tortur spalono ją na stosie przy słynnej Baszcie Czarownic. Jej historia to zlepek tragicznych konfliktów, które stają w sprzeczności ze stereotypami na temat relacji międzyludzkich, istnienia jednostki w społeczeństwie czy roli kobiety w budowaniu kultury europejskiej.

Premiera 22 luty 2020 r. Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

***

Edward Tylor “Żona potrzebna od zaraz”

Reżyseria: Dominik Nowak

Błyskotliwa komedia omyłek z nutką szalonej rywalizacji i zazdrości w tle. Młody i ambitny Jim zaprasza swojego ultrakonserwatywnego szefa do domu. Kolacja mająca zapewnić mu awans okazuje się jednak koszmarem! Z opresji może wybawić go tylko wierna i kochająca żona. Co jednak, gdy okaże się, że mężczyzna ma kilka żon i to nie do końca swoich? Odkrycie intrygi zbliża się z każdą minutą, a nadzieja na awans oddala nieubłaganie. Chyba, że okaże się, że prawomyślny pryncypał również ma coś za uszami…

“Żona potrzebna od zaraz” Edwarda Taylora to pełna znakomitego humoru farsa w wykonaniu słupskiego zespołu. Spektakl gwarantuje świetną zabawę “podlaną” odrobiną ironii i kąśliwości skierowanej pod adresem każdego z nas.

Premiera 09 maja 2020 r. Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

***

Michał Zdunik “Wzór na pole trójkąta”

Reżyseria: Jan Hussakowski

“Wzór na pole trójkąta” to opowieść o miłości, która natrafia na stereotypy, archetypy, normy społeczne i pojęcie grzechu zagnieżdżone zarówno w nas samych, jak i w społeczeństwie. Punktem wyjścia spektaklu jest biblijna postać Marii Magdaleny oraz inne archetypy kobiece w literaturze starożytnej. Przyglądamy się zjawisku miłości i poczuciu winy. Czy uczucie może być zbyt wielkie, zarezerwowane tylko dla jednej osoby, gdzie się zaczyna granica między cielesnością a duchowym uniesieniem? W naszym projekcie najważniejsi są ludzie – ich emocje, uczucia, poglądy, zakorzenione schematy. Czy społecznie jesteśmy skazani na realizowanie przyjętych norm? Czy za dużo pozytywnego uczucia, miłości, musi stać się grzechem?

Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie, jest efektem realizowanych przez festiwal warsztatów teatralnych, a jednocześnie jest duplomem reżyserskim Jana Hussakowskiego w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Premiera 03 kwietnia 2020 r. Mała Scena – Nowy Teatr w Słupsku // 05 kwietnia 2020 r. Festiwal Nowe Epifanie w Warszawie

Oprócz premier sezonu artystycznego 2019/2020 chcielibyśmy zapowiedzieć, że otwarciu nowej siedziby Nowego Teatru, która przewidziana jest na wrzesień 2020, towarzyszyć będzie wyjątkowy spektakl, adaptacja dzieła naszego patrona – “Szewców” Witkacego w reżyserii Pawła Świątka. Chcemy, żeby dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza był pierwszą premierą wystawioną na otwarcie nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Działania Nowego Teatru w sezonie artystycznym 2019/2020 związane są również z obszarem edukacji teatralnej, a w jej zakres wchodzą warsztaty teatralne dla młodzieży i seniorów, a także poszerzona współpraca ze słupskimi szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi, która zakłada stworzenie Sieci Liderów Kultury. Ponad to Nowy Teatr poszerzy działalność o Kluby Dyskusyjne, również z podziałem na młodzież i seniorów, a także kontynuować będzie działalność Klubu Recenzenta. Nie zapominając o najmłodszych widzach i ich rodzicach, w Nowym Teatrze nadal z powodzeniem będzie funkcjonować program “Niania w Teatrze”. Teatr będzie prowadził również tłumaczenia wybranych spektakli w formie napisów wyświetlanych nad sceną (język angielski i niemiecki) oraz czwartkowe wieczorne seanse w promocyjnych cenach.

Oferta abonamentowa dla widzów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku przygotował również nowość dla stałych widzów. Karnet roczny (abonament) obowiązywać będzie przez cały rok od daty zakupu. Kosztuje 250 zł i obejmuje 10 wejść, z zastrzeżeniem, że na jedną wybraną z repertuaru pozycję danego dnia będzie można wykorzystać maksymalnie 2 wejścia z karnetu. Abonament można nabyć w Kasie Nowego Teatru w Słupsku przy ul. Jana Pawła II 3. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z nowej oferty abonamentowej!

Komentarze
Udostepnij