Zapowiedzi

Siri Hustvedt powraca z nową powieścią. Premiera „Wspomnień przyszłości” już 27 października

Siri Hustvedt
„Wspomnienia przyszłości”

Przełożył Jerzy Kozłowski

Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 27 października

Ten portret młodej kobiety poszukującej artystycznej drogi kryje wiele bogactw: refleksje o tym, jak czynność wspominania, jeśli sięga odpowiednio głęboko, a może uzdrowić pękniętą teraźniejszość, i inne, o przyrodzonej niesamowitości poczucia siebie wywołanego przez piszącą rękę. Głębi jej refleksjom nie odbiera to, że nazywa się je filozoficzną komedią w stylu Tristrama Shandy’ego.

John Maxwell Coetzee

Wspomnienia przyszłości, prowokacyjna, żywiołowa powieść o czasie, pamięci, pożądaniu i wyobraźni pióra nagradzanej autorki Świata w płomieniach i innych międzynarodowych bestsellerów, opowiada o młodej kobiecie ze Środkowego Zachodu, jej pierwszym roku spędzonym w Nowym Jorku pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku oraz jej obsesji na punkcie tajemniczej sąsiadki, Lucy Brite.

Podsłuchując Lucy przez cienkie ściany obskurnego mieszkania, S.H. vel Minnesota zapisuje w zeszycie przedziwne i w coraz większym stopniu niepokojące monologi sąsiadki obok innych codziennych przygód aż do pewnej strasznej nocy, kiedy to Lucy wpada do jej mieszkania z misją ratunkową.Czterdzieści lat później S.H., teraz już doświadczona pisarka, pomagając matce staruszce w przeprowadzce, odnajduje stary zeszyt, a w nim pierwsze szkice nieukończonej powieści. Pomysłowo zestawiając ze sobą te różne teksty, S.H. porównuje swoje wspomnienia z tym, co zapisała w owym roku i o czym od tamtej pory zapominała, tworząc w ten sposób dialog przez dziesięciolecia między dawną i dzisiejszą sobą. To spotkanie zarówno niweluje czas, jak i ujmuje jego aktualne znaczenia w nowe ramy.

Ta misternie skomponowana, intelektualnie zdyscyplinowana, dynamiczna, wzruszająca i często szalenie zabawna powieść skupia w sobie motywy, które uczyniły z Hustvedt jedną z najbardziej uznanych współczesnych pisarek: zawodność pamięci, płynność płci, przemoc patriarchatu, kaprysy percepcji, nieokreśloność granic między wrażeniem i myślą, poczytalnością a niepoczytalnością, a także nasze uzależnienie od pierwotnych popędów takich jak seks, miłość, głód i gniew.

Siri Hustvedt
jest cieszącą się międzynarodowym uznaniem autorką tomu poezji, sześciu powieści, czterech zbiorów esejów i jednej pracy niebeletrystycznej. W roku 2012 otrzymała międzynarodową nagrodę fundacji Gabarron za osiągniecia na polu humanistyki i filozofii. Jej powieść Świat w płomieniach trafiła na długą listę książek nominowanych do Man Booker Prize i zdobyła Los Angeles Book Prize w kategorii literatura piękna. Autorka opublikowała liczne prace w czasopismach akademickich i naukowych. Uzyskała doktorat z literatury angielskiej na Uniwersytecie Columbia, wykłada także psychiatrię w Weill Cornell Medical College. Jej książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Mieszka wraz z mężem Paulem Austerem w Brooklynie w Nowym Jorku.

Komentarze
Udostepnij