Zapowiedzi

„Skok wzwyż” – ostatnia premiera sezonu w warszawskim Teatrze Dramatycznym

5 lipca na Małej Scenie Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka odbędzie się premiera spektaklu „Skok wzwyż”, opartego na motywach książki Macieja Jakubowiaka „Hanka. Opowieść o awansie”, opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne. Reżyseruje Wojtek Rodak.

Każda ma swoją historię. Każdy ma swój skok wzwyż. Czy jeśli skacze się wyżej to żyje się lepiej?

Sceniczna adaptacja autobiograficznego eseju Macieja Jakubowiaka to opowieść o awansie, w szczególności awansie kobiet, na przestrzeni trzech generacji żyjących w Polsce XX wieku i XXI wieku – podróż przez marzenia, nadzieje i trudy pokolenia urodzonego przed drugą wojną światową, pokolenia wzrastającego w czasach socrealistycznej obietnicy nowego obrazu ludzkości i wreszcie roczników kształcących się już w kapitalistycznej, wolnorynkowej rzeczywistości.

To także opowieść – pisana historiami z małej i z dużej litery – o próbach i możliwości samostanowienia kobiet na przestrzeni ostatnich kilku dekad. O tym, co chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom, jakie schematy chcemy kontynuować w naszych rodzinach i w społeczeństwie, a co wytwarza cykle cierpienia i wymaga zmian.

Zespołowi aktorskiemu Teatru Dramatycznego towarzyszy na scenie Ewa Błasiak, wyłoniona w otwartym naborze “ekspertka codzienności”, niezawodowa aktorka, która losy tytułowej Hanki opowie również przez pryzmat własnych doświadczeń.

Premiera: 5 lipca | Mała Scena
Spektakle popremierowe: 6, 7, 9 lipca.

Obsada: Waldemar Barwiński, Marta Ojrzyńska, Helena Urbańska, Marcin Wojciechowski, Ewa Błasiak (gościnnie).

Twórcy:
Reżyseria: Wojtek Rodak
Scenariusz i dramaturgia: Szymon Adamczak
Choreografia: Agnieszka Kryst
Przestrzeń: Zuza Golińska
Kostiumy: Rafał Domagała
Dźwięk: Justyna Stasiowska
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Asystentka kostiumografa: Alicja Konarska
Inspicjent/sufler: Radosław Duda
Kierowniczki produkcji: Małgorzata Błasińska, Olga Stefańska

Plakat: haft Moniki Drożyńskiej

Komentarze
Udostepnij