Zapowiedzi

Śląska premiera „Dziejów grzechu” w Tychach

25 i 26 października o godzinie 18:00 na dużej scenie Teatru Małego odbędzie się śląska premiera spektaklu „Dzieje Grzechu”, współprodukowanego przez Teatr Mały i Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

Zapraszamy na jedną z najciekawszych inscenizacji tego sezonu teatralnego. „Dzieje grzechu”, spektakl inspirowany powieścią Stefana Żeromskiego i kultową adaptacją filmową Waleriana Borowczyka, zadebiutuje na śląskiej scenie w zupełnie nowej odsłonie. Reżyser Wojtek Rodak wraz z zespołem artystek i artystów, proponuje świeże spojrzenie na losy Ewy Pobratyńskiej – postaci, która stała się symbolem kobiecego upadku i „grzechu”. Rodak wraz z autorką scenariusza Igą Gańczarczyk stawiają sobie za cel wyzwolenie bohaterki z patriarchalnych schematów. Na scenie zobaczymy trzy różne aktorki – Joannę Staniec, Magdalenę Grąziowską i Marię Gałkowską – które wcielą się w Ewę na różnych etapach jej życia, konfrontując ją z oczekiwaniami społeczeństwa wobec kobiecości.

Pracując z samą konwencją melodramatu i ją dekonstruując, realizatorzy i realizatorki przyglądają się losom głównej bohaterki Ewy, traktując ją w sposób niejednostkowy i metaforyczny, a także konfrontując na scenie z męskimi bohaterami tej powieści. Realizatorki i realizatorzy podejmują próbę queerowo-feministycznego odczytania historii Ewy, starając się wykroczyć poza męskie spojrzenie zapisane w powieści Żeromskiego, a następnie utrwalone w filmowej adaptacji Waleriana Borowczyka. W centrum ich zainteresowania znajduje się uwikłanie bohaterki w zależności patriarchatu oraz to, jak na przestrzeni lat zmieniła się narracja wokół kobiet.

Pragną spojrzeć na kobiece ciało i seksualność w sposób podmiotowy, szukając sposobu na wyzwolenie ich z konwencji. Czy Ewa wygnana z raju za pierwszy grzech już zawsze musi być skazana na piekło?

„Dzieje grzechu” to spektakl, który nie tylko przywraca życie klasycznej powieści, ale również stawia odważne pytania o kobiecą sprawczość, cielesność i wolność w XXI wieku.

Tematy wrażliwe: aborcja, gwałt, praca seksualna, odwołania do seksu. W spektaklu wykorzystywany jest dym. Na scenie pojawiają się lub są przedstawieni w inny sposób nadzy aktorzy. Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia.

fot. Maurycy Stankiewicz

Komentarze
Udostepnij