Zapowiedzi

Słuchowisko na żywo na podstawie książki „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” K. Bieleckiego

adaptacja i reżyseria: Michał Zdunik
występują: Wiktoria Gorodeckaja i Oskar Hamerski

17 listopada / niedziela / godz. 19.00
księgarnia PIW-u / Foksal 17 / Warszawa

wstęp po rejestracji: sekretariat@piw.pl

Zapraszamy do księgarni PIW-u na słuchowisko na żywo na podstawie książki Zsunęła się z krzesła. Ciennik Krzysztofa Bieleckiego w adaptacji i reżyserii Michała Zdunika. Wystąpią aktorzy Teatru Narodowego: Wiktoria Gorodeckaja i Oskar Hamerski oraz muzycy: Zuzanna Falkowska, wiolonczela i Sandra Szwarc, fortepian.

Zsunęła się z krzesła. Ciennik Krzysztofa Bieleckiego to kilkugłosowa opowieść, świetnie nadająca się do przeniesienia w świat form interdyscyplinarnych. Jest historią kobiety zależnej. Boleśnie zależnej od wszystkich i wszystkiego po utracie (w wieku czterech lat) trzydziestoletniej matki. Kobiety, która domaga się swych praw z charakterystyczną pogodą ducha. Bez cierpiętnictwa. Zsunęła się z krzesła. Ciennik pochwala naturę. Ziemia, woda, niebo tworzą holistyczną wizję świata. Książka Bieleckiego to uniwersalna lekcja życia.

❗️Wstęp na słuchowisko jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja mailowa. W sprawie rezerwacji miejsc prosimy pisać na adres: sekretariat@piw.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Wydarzenie będzie transmitowane online oraz zarejestrowane audiowizualnie i udostępnione w elektronicznych kanałach komunikacji PIW.


Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.


***

  • Michał Zdunik – absolwent polonistyki (UW) i reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie (m.in. „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza); kompozytor i współpracownik Teatru Gardzienice. Eseista i krytyk. Pisze o literaturze, muzyce, filmie i teatrze m.in. w „Dwutygodniku”, „Ruchu Muzycznym” i „Teatrze”. Był stypendystą m.in Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Reżyser kilkudziesięciu spektakli teatralnych, teatru radiowego, teatru TV, słuchowisk i innych.
  • Wiktora Gorodeckaja – urodzona na Litwie, niemająca polskich korzeni, jest aktorką, która swoją przygodę z językiem polskim rozpoczęła w wieku 18 lat po przeprowadzce do Warszawy. Od 15 lat jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie zyskała uznanie za swoje wybitne role, w tym jako Maria Stuart i Hedda Gabler. W ciągu swojej kariery zdobyła wiele nagród za osiągnięcia teatralne, w tym dwukrotnie laureatka festiwalu „Dwa Teatry” za najlepszą rolę kobiecą w realizacjach Teatru Telewizji („Posprzątane” i „Judasz z Kariothu”). Jest także wielokrotnie nagradzana za swoje role w słuchowiskach radiowych, takich jak „Ordonka”, „Anna Karenina” i „Próba”. Na dużym ekranie można ją oglądać w filmach: „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Niebezpieczni Dżentelmeni”, „Biała odwaga”, „Doppelganger. Sobowtór”, „Ukryta sieć” i „Minghun”. Jej talent został doceniony także na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie była nominowana za pierwszoplanowe i drugoplanowe role kobiece w filmach „Przejście”, „Doppelganger. Sobowtór” oraz „Biała odwaga”.
  • Oskar Hamerski – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy. Absolwent krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego (1999). Karierę sceniczną rozpoczął w Teatrze Nowym w Łodzi, gdzie pracował w latach 1999-2003. Od 2005 roku jest członkiem zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracował z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz scenami warszawskimi: Teatrem Dramatycznym, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala Warszawa i Teatrem Komedia, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Przez wiele lat związany z warszawską grupą artystyczną „Pożar w burdelu”. Miał okazję pracować z czołowymi reżyserami polskiego teatru, w tym z Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Jarockim, Michałem Zadarą, Barbarą Wysocką i Piotrem Cieplakiem. Jego repertuar obejmuje zarówno klasykę dramatu (Shakespeare, Ibsen, Schiller, Norwid, Mickiewicz, Słowacki), jak i współczesne sztuki polskich i zagranicznych autorów. Hamerski ma na swoim koncie liczne role w Teatrze Telewizji, m.in. w „Szkole żon” w reż. J. Stuhra, „Paradiso” w reż. A. Strzeleckiego i „W małym dworku” w reż. J. Englerta.Jego filmografia obejmuje role w produkcjach takich jak m.in. „Sztynort 1935” (reż. J. Maiński), „Nie zgubiliśmy drogi” (reż. A. Sasnal) i „Marzec ’68” (reż. K. Lang). Widzowie telewizyjni mogą go kojarzyć z seriali „Magda M.”, „Usta Usta”, „Hotel ’52”, „Przyjaciółki”, „Prawo Agaty”, „Baron24” i „Rojst ’97”. Laureat Nagród, w tym Prezydenta Łodzi (2001), Nagrody za rolę Konrada w Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005).
Komentarze
Udostepnij