Zapowiedzi

„Smażone zielone pomidory” 34 lata później

Od dziecka marzyła, by zostać pisarką, ale swoich sił spróbowała najpierw na deskach teatralnych, w filmie i telewizji – jako aktorka i scenarzystka. Opublikowana w 1987 roku powieść Smażone zielone pomidory przyniosła Fannie Flagg uznanie recenzentów oraz miłość czytelniczek i czytelników na całym świecie. W ekranizacji Jona Avneta główne role zagrały Kathy Bates, Jessica Tandy, Mary Stuart Masterson oraz Mary-Louise Parker. Po ponad trzydziestu latach do księgarń trafia teraz kontynuacja kultowej powieści – Powrót do Whistle Stop.

Któż mógłby się oprzeć się wizycie w Whistle Stop i spotkaniu z dawnymi oraz obecnymi mieszkańcami miasteczka? „Library Journal”

Czytać tę powieść to jak przeżyć po raz drugi swoje dzieciństwo. „Kirkus Reviews”

Cała obsada Fannie Flagg powraca do Whistle Stop w Alabamie, miejscowości rozsławionej w serdecznej sadze Smażone zielone pomidory. Miłośnicy powieści będą mogli poznać kolejne sekrety bohaterów. Publishers Weekly

Wspaniała opowieść, zręcznie nakreślone postacie i mistrzowskie dialogi.  Powrót do Whistle Stop to dar, błogosławieństwo i triumf…. Kolejny pokaz niezwykłych umiejętności tworzenia narracji słodkiej, ale nie lukrowanej, komicznej i nigdy okrutnej, głębokiej, lecz dalekiej od patosu. To celebracja rodzinnych i przyjacielskich więzi oraz radość z możliwości powrotu do zdrowia i szansy na odnowę. „The Free Lance-Star”

Urocza i podnosząca na duchu historia. „The Palm Beach Post”

Wciągająca powieść pełna sympatycznych postaci, o których poczynaniach i relacjach czyta się z wielką przyjemnością. Inspirująca i dająca nadzieję. Te klasyczne cechy narracji są nam dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. „New York Journal of Books”

To jak radosna niedzielna przejażdżka ze starymi przyjaciółmi różowym cadillakiem, malowniczą wiejską drogą prosto do kawiarni w rodzinnym mieście. W trasie mijasz kilka zakrętów, musisz zawrócić, śmiejesz się, a czasem też obcierasz łzę. Po drodze zatrzymujesz się przy kilku stoiskach z miodem i smażonymi zielonymi pomidorami, a gdy wreszcie docierasz na miejsce, wiesz już, że podróż była równie ważna jak jej cel. Goodreads

Jeśli szukacie książki, która wprawi was w dobre samopoczucie, wleje ciepło w wasze serce i sprawi, że zatęsknicie za porządnym talerzem smażonych zielonych pomidorów, właśnie ją znaleźliście! Fannie Flagg należą się podziękowania za to, że tak pięknie przypomina nam, że dobro istnieje i że można je odnaleźć we wszystkich małych miasteczkach w tym kraju. Amazon.com

Powrót do Whistle Stop Fannie Flagg ukaże się 11 sierpnia nakładem Wydawnictwa Literackiego. Tego samego dnia ukaże się także wznowienie powieści Smażone zielone pomidory. Autorką przekładów jest Ilona Możdżyńska.

Komentarze
Udostepnij