Zapowiedzi

ŚNIEG – premiera w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Premiera spektaklu ŚNIEG na podstawie powieści Orhana Pamuka

Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!
– Orhan Pamuk, Śnieg

Poeta Ka, po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie, wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

Śnieg w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, jest pierwszą polską adaptacją powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 r.

To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?

– Bartosz Szydłowski

reżyseria: Bartosz Szydłowski
adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
choreografia: Dominika Knapik
muzyka: Dominik Strycharski
scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
wideo: Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko
reżyseria świateł: Marcin Chlanda
inspicjent: Marcin Stalmach
OBSADA:
Anna Paruszyńska-Czacka
Aleksandra Przybył
Marta Zięba
Paweł Charyton
Juliusz Chrząstowski
Szymon Czacki
Daniel Dobosz
Dominik Stroka
Artur Święs
Krzysztof Zarzecki
produkcja: Teatra Łaźnia Nowa
koproducenci: Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Studio Warszawa, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Na podstawie książki Orhana Pamuka pt. Śnieg (tytuł oryginalny: Kar) w tłumaczeniu Anny Polat, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.
Copyright © 2002, Iletisim Yayincilik A.S
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Premiera 28.08.2021

Komentarze
Udostepnij