Zapowiedzi

Spektakl „CZĄSTKI KOBIETY” TR Warszawa w Londynie

Współorganizatorzy produkcji: Battersea Arts Centre i Instytut Adama Mickiewicza

CZĄSTKI KOBIETY

[Pieces of a Woman]
22-23 maja 2024 r.
Pokaz prasowy: 22 maja 2024 r., godz. 19:30

Produkcja: TR Warszawa, Polska
Reżyseria: Kornél Mundruczó
Tekst i dramaturgia: Kata Wéber

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie

Link do rezerwacji: bac.org.uk/pieces-of-a-woman

Battersea Arts Centre i Instytut Adama Mickiewicza przedstawiają brytyjską premierę spektaklu TR Warszawa – Cząstki Kobiety [Pieces of a Woman], produkcji autorstwa scenarzystki Katy Wéber i reżysera Kornéla Mundruczó, której adaptacja filmowa Netflixa okazała się hitem i otrzymała już wiele nagród.

Cząstki kobiety to feministyczny dramat rodzinny rozgrywający się współcześnie w Warszawie, który śledzi doświadczenia i historię 30-letniej Mai, która mierzy się z osobistą tragedią. Pół roku później podczas spotkania rodzinnego obserwujemy intymny obraz dramatu, którego skutki odczują nawet kolejne pokolenia. Maja musi z jednej strony zaspokajać oczekiwania rodziny i społeczeństwa, a z drugiej strony mierzy się z własną rzeczywistością i kwestionuje całe swoje dotychczasowe życie i zaczyna od nowa budować relacje z bliskimi.


Każda interakcja ujawnia ukryte napięcia i nowe zwroty akcji, a zewnętrzne konflikty obrazują wewnętrzne, ludzkie zmagania, z którymi musi się zmierzyć rodzina i społeczeństwo, nie chcąc uznać tego, czego nie można już dłużej ignorować.

Oryginalna produkcja teatralna Cząstki Kobiety [Pieces of a Woman] miała swą premierę w TR Warszawa w 2018 roku i znalazła się programie festiwali w całej Polsce i Europie, m.in. na Festival d’Avignon i Athens and Epidaurus Festival w 2021 roku, a ostatnio na Wiener Festwochen w Wiedniu. Na specjalnie zamówienie wytwórni Bron Studios powstała pełnometrażowa adaptacja produkcji Netflixa, która miała swą premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2020 roku, i która zrealizowana została pod okiem oryginalnych twórców spektaklu teatralnego: reżysera Kornéla Mundruczó i autorki scenariusza i dramaturżki Katy Wéber, z udziałem Vanessy Kirby (zdobywczyni nagrody dla najlepszej aktorki w Wenecji), Shia LaBeoufa i Ellen Burstyn. Film zdobył szerokie uznanie, a Vanessa Kirby otrzymała nominację do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.


„Jesteśmy dumni, że w maju będziemy mogli zaprezentować brytyjskiej publiczności „Cząstki kobiety” TR Warszawa. Mistrzowsko dopracowany scenariusz Katy Weber porusza tematy obecne w debacie publicznej zarówno w Polsce, jak i w szerszym społeczeństwie. W ramach naszego wiosennego sezonu pokazujemy produkcje z obsadą głównie kobiecą i artystów niebinarnych, a doświadczenie głównej bohaterki wykraczają poza ramy samej scenografii, umożliwiając widzom uczestnictwo w sugestywnym i przejmującym przeżyciu”. Pelin Başaran, dyrektor programowy, Battersea Arts Centre

„Niezwykle cieszę się, że po pokazach w kilku dużych miastach europejskich, produkcja TR Warszawa trafia do Londynu. Choć wersja teatralna bardziej obrazuje trudną sytuację kobiet w Europie Wschodniej, gdzie zastałe przekonania nadal silnie definiują normy panujące w rodzinie i społeczeństwie, to historia Mai niesie ze sobą uniwersalne przesłanie dotyczące wolności kobiet oraz ukazuje społeczeństwo nękane podziałami politycznymi. Dla mnie jest to opowieść zarówno o stracie, jak i o nowym początku, o tym jak pokonywanie trudności pozwala nam na nowo zdefiniować naszą tożsamość”. Kata Wéber, dramatopisarka i dramaturżka, Cząstki kobiety

„Po kilkuletnim tournée po Europie jesteśmy zachwyceni tym, że wiosną bieżącego roku będziemy mieli możliwość pokazać „Cząstki kobiety” również publiczności w Londynie. Doświadczenia głównej bohaterki Mai to doświadczenia każdej kobiety. Przeżywa ona to samo, co każda kobieta, której tęsknoty są tłumione. Wierzymy, że ta uniwersalna perspektywa będzie rezonować z publicznością w Londynie i całej Wielkiej Brytanii”.  Kornél Mundruczó, reżyser, Cząstki kobiety

„Mistrzowski pokaz umiejętności sześciorga aktorów sprawia, iż jest to niezwykle przejmująca produkcja zespołowa” The New York Times

„Świetny scenariusz i gra aktorów zadziwiają autentycznością i przejmującą głębią” I/O Gazette

„Doskonałe” Le Figaro

Informacje o produkcji

Tytuł: Cząstki kobiety (Pieces of a Woman)

Twórca: TR Warszawa / Kornél Mundruczó / Kata Wéber 

Data: 22-23 maja (pokaz prasowy 23 maja)

Godzina: 19:30

Cena: 22 maja – cena w/g uznania – Pay What You Can (od £8), 23 maja £18 (ze zniżką £16)

Link do rezerwacji: bac.org.uk/pieces-of-a-woman 

Kategoria wiekowa: 16+

Czas trwania: 135 minut (bez przerw)

Dostęp: Wszystkie pokazy Cząstki kobiety mają swobodny charakter. W BAC oznacza to, że w razie potrzeby widzowie mogą się poruszać lub hałasować. Można wchodzić i wychodzić z przestawienia.

Przedstawiamy brytyjską premierę oryginalnej produkcji teatralnej TR Warszawa „Cząstki kobiety”, wielokrotnie nagradzanej adaptacji filmowej Netflix scenarzystki Katy Wéber i reżysera i Kornéla Mundruczó. Znakomite zdjęcia i przejmująca gra aktorów malują niezwykle osobisty obraz walki jednej kobiety o możliwość decydowania o swojej przyszłości i jej skutkach dla kolejnych pokoleń.

Współorganizatorzy prezentacji: Battersea Arts Centre i Instytut Adama Mickiewicza Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Obsada

Lars: Dobromir Dymecki
Ewa: Monika Frajczyk
Magdalena: Magdalena Kuta
Wojtek: Sebastian Pawlak
Maja: Justyna Wasilewska
Zuzanna: Julia Wyszyńska
Monika: Agnieszka Żulewska

Scenografia i kostiumy: Monika Pormale
Muzyka: Asher Goldschmidt
Oświetlenie: Paulina Góral

O TR WARSZAWA

TR Warszawa to jedna z najbardziej uznawanych polskich grup teatralnych. Renomę zawdzięcza swemu wyjątkowemu zespołowi aktorskiemu, który przyciąga wielu polskich i zagranicznych, wybitnych reżyserów teatralnych, takich jak Yana Ross, Grzegorz Jarzyna (dyrektor artystyczny w latach 1998-2023), René Pollesch, Kornél Mundruczó, Michał Borczuch, Anna Karasińska, Luk Perceval czy Gosia Wdowik. TR Warszawa wciąż poszukuje nowych talentów i nowego języka współczesnego teatru i podejmuje międzynarodowe współprace, składa zamówienia na nowe teksty i proponuje odważne reinterpretacje klasycznych dramatów. TR Warszawa wystawia swoje produkcje w Warszawie, jak również w ramach różnych festiwali.

O INSTYTUCIE ADAMA MICKIEWICZA

Instytut Adama Mickiewicza, www.iam.pl to narodowa instytucja kultury, mająca na celu popularyzowanie zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i realizuje międzynarodowy dialog kulturalny zgodny z celami i założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut wystawiał swe projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, na Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Wizytówką Instytutu jest portal CULTURE.PL, czyli serwis informujący o najważniejszych wydarzeniach i tendencjach w kulturze, publikujący na bieżąco artykuły i wiadomości w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

AMI jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O BATTERSEA ARTS CENTRE        

Battersea Arts Centre to Ośrodek Sztuki Nadzwyczajnej. Wykorzystujemy niezwykłą moc sztuki, twórczości i zbiorowej wyobraźni, aby stwarzać lepszą przyszłość dla wszystkich. Przyszłość, która jest bardziej inkluzywna i zrównoważona oraz uwzględnia równouprawnienie. W 2024 roku obchodzimy 50. rocznicę powstania ośrodka, którą świętujemy wraz z wieloma niezwykłymi ludźmi, którzy inspirują nas do wprowadzania pozytywnych zmian zarówno na poziomie indywidualnym, jak i szerszej społeczności.

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek angażujemy się w swoją rolę ośrodka skupiającego niezwykłych artystów, młodzież i społeczności lokalne. Chcemy uczcić 50-lecie swojej działalności programami współpracy z przełomowymi artystami z całego świata i prezentować innowacyjne, ekscytujące i społecznie zaangażowane prace.

Za kulisami nadal realizujemy nasze pionierskie programy dla osób w wieku 11-29 lat, w tym nasze akademie beatboxu i tańca, program Young Producers i The Agency, a także projekty społeczne, w tym nasz Community Hub i Community Garden. W ramach naszego zobowiązania do udostępniania sztuki bez barier większość pokazów w BAC jest dostępna na zasadzie dobrowolnej opłaty za bilet wstępu, tzw. „Pay What You Can”.

Swoimi działaniami BAC nieustannie dąży do tego, aby być ośrodkiem integracji, sprzyjającym rozwijaniu potencjału twórczego, napędzaniu korzyści społecznych, tworzeniu społeczności oraz wspieraniu prężnego rozwoju i dobrostanu.

Jako zarejestrowana organizacja charytatywna (282857), BAC musi zbierać środki od osób indywidualnych, przedsiębiorstw oraz trustów i fundacji, które pomagają w naszej działalności. Dołącz do nas, wspierając BAC w 2024 r., abyśmy mogli wspólnie działać przez kolejne 50 lat. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź https://bac.org.uk/support-us/

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij