Zapowiedzi

Spektakl o Krawczyku na finał XXVII MFSPiN w Łodzi

„Chciałem być” – spektakl o Krzysztofie Krawczyku na finał XXVII Festiwalu

W czwartek 28 października obejrzeć będzie można ostatnie przedstawienie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, którego tematem zaproponowanym przez dyrektor artystyczną Ewę Pilawską jest „Artysta w kryzysie”. Na Dużej Scenie Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje „Chciałem być” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego – własny spektakl inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka zrealizowany specjalnie na tegoroczną edycję Festiwalu (w roli Krawczyka występuje Mariusz Ostrowski). Kończy się też Plebiscyt Publiczności, w którym widzowie wybierają najlepszy spektakl oraz najlepszą aktorkę i aktora.

„Spektakl «Chciałem być» jest historią historia wzlotów i upadków, wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie pewnego niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. To historia „muzycznych wskrzeszeń”, próbowania różnych gatunków, w pewnym sensie także moja wariacja na temat polskiej muzyki w ogóle. Na kolejnej płaszczyźnie spektaklu jest życie emocjonalne i duchowe, wszystko to, co działo się poza sceną” – mówi Michał Siegoczyński. „Stylistycznie jest to zderzenie, kolaż różnych estetyk – między innymi musicalu, komedii, cytatów z popkultury i wątków biograficznych” – dodaje reżyser.

Spektakl prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka. „Pytanie, dlaczego zależało mi na wyreżyserowaniu sztuki o Krzysztofie Krawczyku jest w jakimś sensie retoryczne. Krzysztof Krawczyk to bardzo barwna postać, każdy od razu rozpoznaje jego twórczość – niezależnie od wieku i pokolenia. Ja dorastałem razem z tą muzyką, ale to właściwie bez znaczenia, bo uważam, że nie trzeba być kolekcjonerem płyt Krzysztofa Krawczyka, żeby bardzo dobrze znać jego twórczość” – mówi Michał Siegoczyński, reżyser „Chciałem być”.

28 października po spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Dariusz Pawłowski.

Tradycją jest, że podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to widzowie wybierają najlepszy spektakl, najlepszą aktorkę i najlepszego aktora. Do zakończenia Festiwalu głosować można na kartach do głosowania oraz przez Internet – na stronie: https://powszechny.pl/pl/plebiscyt-publicznosci/ 

„Chciałem być”
Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
Asystentka scenografki: Anna Drobczyk
Muzyka: Piotr Mania
Choreografia: Alisa Makarenko
Prezentacja multimedialna: Natalia Mentkowska
Operatorki kamery: Ewa Borowska/Paula Wilczyńska
Nagranie partii gitarowych: Przemysław Hanaj
Konsultacja dramaturgiczna: Patryk Warchoł
Obsada: Mariusz Ostrowski, Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Filip Jacak, Jakub Kotyński, Artur Majewski

XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi i dofinansowany z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Komentarze
Udostepnij