Zapowiedzi

Spektakle we wrocławskim Instytucie Grotowskiego w listopadzie 2021

Stacja Świadek – spektakl Teatru Brama

Listopad otwieramy spektaklem „Stacja Świadek” w reżyserii Daniela Jacewicza, założyciela Teatru Brama.Przedstawienie zostało oparte na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność miasta przed drugą wojną światową i po niej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną zostali zmuszeni do migracji ze swoich poprzednich miejsc zamieszkania. W spektaklu przedstawiono zarówno prawdziwe historie ludzi, którzy po wojnie musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jak i współczesne wyzwania małej społeczności goleniowskiej. Poruszone zostaną też zagadnienia związane z poszukiwaniem mitu nowego miejsca, z próbą odnalezienia własnej i wspólnej tożsamości oraz budowania tradycji małej ojczyzny. Ważnym elementem „Stacji Świadek” jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama – melodie grane po wojnie przez Orkiestrę Bolechowską. W maju 2020 odnaleziono nuty zapomnianego zespołu, a Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny repertuar.

Informacje dodatkowe:

8.11.2021, 19.00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

Bilety: 30 (normalny), 20 (ulgowy)

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/stacja-swiadek/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/609820750053548/

Orkiestra – spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w ramach programu „Żywe kultury teatru”

Dziewiątego listopada pragniemy zaprosić Państwa na spektakl „Orkiestra” w reżyserii Jacka Głomba. Wraz z odkryciem złóż miedzi w 1957 roku i powstaniem KGHM-u historia Dolnego Śląska wkroczyła na całkiem nowe tory. Zapomniane, zrujnowane przez wojnę miasta ożyły i rozkwitły dzięki ściągającym z całej Polski robotnikom. To ich wspomnienia stały się inspiracją do „Orkiestry”. Powstał spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. Opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień, jest metaforą losów wszystkich budowniczych i mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Całość osadzona jest w klimacie, któremu najbliżej do realizmu magicznego. Stąd wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów: patronka „dobrej śmierci” Święta Barbara i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Informacje dodatkowe:

9.09.2021, 19.00

Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70

Bilety: 30 (normalny), 20 (ulgowy)

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/orkiestra/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/4432695190149442

Matki wyklęte – spektakl w ramach „Teatru na faktach”

Drugą połowę listopada inaugurują „Matki wyklęte” w reżyserii Ady Tabisz. To spektakl dokumentalny na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które doświadczyły poronienia, które chciały dokonać pochówku swojego dwumilimetrowego dziecka, ale bez księdza i „pokropku” się nie dało. O tych, które nie chciały, aby ich „wyskrobiny” wbrew ich woli trafiły do grobowca dzieci utraconych. O tych, które po stracie dziecka płakały za długo lub za krótko. O tych, które modliły się, aby ich ciężko uszkodzone zarodki obumarły same, albo żeby, mimo wszystko, nie umierały nigdy. O nich i innych matkach wyklętych. Wyklętych, czyli tych, o których się nie mówi, bo ważniejsze są ich zarodki.

Przy okazji spektaklu Matki wyklęte zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące w postaci spotkań i warsztatów, których tematem przewodnim będzie psychologiczny aspekt utraty dziecka. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na profilu „Teatru na faktach” na Facebooku: https://www.facebook.com/teatrnafaktach.

Informacje dodatkowe:

18–20.11.2021, 19.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27

Bilety: 30 (normalny), 20 (ulgowy)

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/matki-wyklete-2/

Po drugiej stronie – premiera spektaklu Fundacji Jubilo

„Po drugiej stronie” to spektakl Diega Pileggiego, będący kolejnym krokiem w trzyletnich badaniach Fundacji Jubilo nad tematami wolności i odosobnienia. Badania rozpoczęły się od zakwestionowania tematu „osobistych więzień”. Więzienia, które nie jest już postrzegane jako narzucone z zewnątrz, przez kogoś innego (np. instytucje publiczne), ale jako często nieuświadomione ograniczenie, które sami sobie narzucamy, nie zdając sobie sprawy ze społecznych uwarunkowań i „wdruków” kulturowych. „Wychodząc od wymiaru indywidualnego, otworzyliśmy naszą obserwację na szerszy horyzont, kontekstualizując nasze pytania o aktualną kondycję społeczeństwa. Z jednej strony obserwujemy świat z jasno określonymi granicami, w którym narasta konflikt, a separacja jest odpowiedzią. Z drugiej strony widzimy nieustanną potrzebę poszukiwania relacji, otwierania możliwości i poszukiwania autentycznego dialogu między jedną osobą a drugą” – mówi reżyser.

Informacje dodatkowe:

26–27.11.2021, 19.00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

Bilety: 30 (normalny), 20 (ulgowy)

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/po-drugiej-stronie/

fot. Karol Budrewicz

Komentarze
Udostepnij