24.10.2024, g.18.00
cykl KĄTEM OKA
Yoko Ono. Wyobraź sobie… wolność międzyludzką – spotkanie autorskie z Anną Magalską
Prowadzenie: Jarosław Jarry Jaworski
patronat medialny: Polskie Radio PiK
wstęp wolny
Tegoroczny cykl „Kątem Oka” zaczynamy nietypowo, bo od spotkania z Anną Magalską wokół jej książki „Yoko Ono. Wyobraź sobie… wolność międzyludzką”. Będzie to okazja do rozmowy o twórczości Yoko Ono w szerszym kontekście konceptualizmu, Fluxusu, sztuki drugiej połowy XX wieku.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jarry Jaworski (Mocna Kultura).
Jak pisze Ilona Słojewska („Dziennik Teatralny”) „jest to pierwsza monografia Yoko Ono napisana przez polską autorkę. Każdy rozdział koncentruje się na określonym problemie, na zdarzeniu, wokół których autorka buduje całą narrację. Bo niezwykłość tej monografii tkwi także w tym, że w jej popularnonaukowy styl, autorka wplata, i to w sposób niezwykle delikatny, wrażliwy – poetyckość, metafizyczność, które to towarzyszą zazwyczaj wszelkim działaniom artystycznym. I ten wymiar jest bardzo istotny.
Takie książki rodzą się tylko z ogromnej pasji, z wewnętrznego zamiłowania do poznawania zjawisk nieoczywistych, a także z radości dzielenia się z innymi swoimi przemyśleniami. I co ważne. Anna Magalska łamie dotychczasowe stereotypy opiniujące Yoko Ono. Autorka nie ogranicza się do analizowania poglądów i zachowań Yoko Ono, lecz dla ich wytłumaczenia oraz interpretacji, sięga po poglądy największych światowych autorytetów filozoficznych, psychoanalitycznych, artystycznych i estetycznych”.
ANNA MAGALSKA | (1963) Grudziądzanka. W teatrze od 1986 r. Rozpoczęła swoją drogę artystyczną jako adeptka w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W 2007 r. uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. W tym samym roku zdobyła statuetkę Wilama dla najpopularniejszej aktorki, a w 2013 r. nagrodę czytelników Gazety Pomorskiej dla najpopularniejszej aktorki. Od lat zaangażowana w działania teatralne i edukacyjne na terenie Torunia i województwa, inicjatorka wielu wydarzeń pozateatralnych, m.in. koncertów charytatywnych. Autorka, aktorka i reżyserka monodramu o Jonie Lennonie „9 x John L”, granego w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Rok 2020 przyniósł jej dwa wyróżnienia w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” organizowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu. W 2021 ukończyła studia na Wydziale Kulturoznawstwa na UMK.
JAROSŁAW JARRY JAWORSKI | Influencer, popularyzator sztuki, twórca „Mocnej Kultury”. Radiowiec, podcaster, prowadzący spotkania autorskie z filmowcami, pisarzami i krytykami sztuki. Były dziennikarz (RMF, PAP, Polskie Radio). Przez wiele lat dyrektor PR i promocji ponad 20 festiwali i instytucji (m.in. Camerimage, Tofifest, festiwale teatralne, muzyczne i artystyczne). Twórca i członek kolektywów artystycznych, scenarzysta filmowy i radiowy. Jako rysownik współpracował z ponad 40 tytułami prasowymi (m.in. Playboy, Rzeczpospolita, Dziennik Bałtycki). Wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach rysunku satyrycznego. Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem ekosystemów social mediowych (FB, IG, LinkedIn), od biznesu po kulturę.
Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki „Yoko Ono. Wyobraź sobie… wolność międzyludzką” (wydawnictwo: Adam Marszałek).
ilustracja: Ada Jarzębowska
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz
strona wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2yjQWAkVG
strona internetowa: https://bcs.bydgoszcz.pl/wydarzenia-bcs/yoko-ono-wyobraz-sobie-wolnosc-miedzyludzka/