W imieniu Wydawnictwa Agora i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z Anną S. Dębowską autorką książki „Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych”, które odbędzie się 24 listopada o godz. 15:00 w Salach Redutowych w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
O tym, jakie były źródła artystycznych fenomenów polskich śpiewaczek i śpiewaków m.in. Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak czy Jakuba Józefa Orlińskiego z autorką porozmawia Marta Perchuć-Burzyńska.
24 listopada (niedziela), godz. 15:00
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sale Redutowe
Warszawa, Plac Teatralny 1
Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński to nazwiska przyciągające tłumy na całym świecie. Ich spektakularne sukcesy pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię. Anna S. Dębowska szuka źródeł artystycznych fenomenów, śledząc biografie polskich śpiewaczek i śpiewaków, którzy wdarli się przebojem na deski największych scen świata i do popkultury.
Czy opera musi być elitarna? Kiedyś była rozrywką dla ludu, ekwiwalentem dzisiejszych superprodukcji filmowych. Uchodzi za jedną z ostatnich enklaw kultury wysokiej. Nieprzystępna, prestiżowa, przytłaczająca. Tylko czy aby na pewno?
Żeby przekonać się o popularności opery wystarczy spróbować kupić bilet na jakąkolwiek premierę. Jeśli nie udało się tego zrobić w momencie rozpoczęcia sprzedaży, pozostaje jedynie liczyć na dobre znajomości. Nie dziwi więc, że popularne śpiewaczki i śpiewacy osiągają status gwiazd popkultury, a fani opery chcą wiedzieć jak najwięcej o swoich idolach. Anna S. Dębowska śledzi losy 9 polskich śpiewaczek i śpiewaków, cofając się do momentu, kiedy muzyka pojawiała się w ich życiu, dokumentując ciężką pracę, której zawdzięczają swój sukces i zdradzając czytelniczkom i czytelnikom odrobinę prywatności swoich bohaterów. – Piszę o śpiewakach, którzy w życie zawodowe weszli po 1989 roku. Moimi bohaterami są artyści, których rozwój śledziłam od lat. Każdy z dziewięciu portretów zamieszczonych w tej książce jest opowieścią o człowieku obdarzonym talentem, determinacją, pracowitością, miłością do muzyki i głodem sceny. To również opowieść o walce z przeciwnościami i mądrej kalkulacji, która sprzyja karierze. Także o tym, że wszystkie te przymioty nie przyniosłyby tak obfitych owoców, gdyby nie konieczny w zawodzie artysty łut szczęścia. Kto wie, jak ułożyłyby się losy Piotra Beczały, gdyby jego żonie zabrakło benzyny na trasie do Wiednia – mówi autorka.