Instytut Teatralny zaprasza 4 i 5 września o godz. 19:00 na pokazy spektaklu dokumentalnego „Stopover Europe” / „Przystanek Europa” w reż. Valiantsiny Maroz. Bilety w cenie 20zł dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Spektakl dokumentalny „Stopover Europe” bada głębokie przemiany, jakie przechodzą jednostki w trakcie burzliwych wydarzeń na przykładzie sytuacji Białorusinów i Ukraińców. Zwraca uwagę na umacnianie się tożsamości narodowej, przedstawia wyzwania napotykane podczas adaptacji do nowych sytuacji i miejsc pobytu.
Dla Białorusinów punktem zwrotnym były protesty przeciwko sfałszowanym wyborom w sierpniu 2020 r. Sprzeciw społeczeństwa wywołał bezprecedensową falę represji, która zmusiła setki tysięcy obywateli do ucieczki z ojczyzny. W przypadku Ukraińców momentem przełomowym okazał się 24 lutego 2022 r., kiedy miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci, zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, gdy rosyjskie wojska rozpoczęły nieustanny ostrzał i bombardowania.
Spektakl stara się także rzucić światło na zmieniające się relacje między Ukraińcami i Białorusinami. Zadaje pytanie czy istnieje szansa na przywrócenie dialogu. Czy rodziny podzielone wewnętrznie, w wyniku opowiedzenia się za różnymi opcjami politycznymi, mogą mieć szansę na znalezienie porozumienia?
„Stopover Europe” / „Przystanek Europa”
tekst: Anastasia Relitova
reżyseria: Valiantsina Maroz
dramaturgia: Kacia Chekatouskaya, Ondřej Novotný
scenografia: Lucie Pangrácová
kostiumy: Hanna Kazakova i Valiantsina Maroz
muzyka: Jindřich Čížek
wideo: Yusupova
projekt plakatu: Nastya Stalmahova
zdjęcia i wideo: PR Dita Havránková
producent: Ewa Zembok (platforma produkcyjna Rekultur)
kierownik projektu: Hanna Kazakova
obsada: Elee Nova, Hanna Sabaleuskaya, Khrystyna Volovyk, Kostiantyn Zhyrov.
Spektakl jest grany w języku białoruskim, ukraińskim i rosyjskim z polskimi i angielskimi napisami.
premiera: 26.09.2023 w teatrze Divadlo X10 w Pradze
Rekultur to niezależna platforma produkcyjna, która inicjuje i realizuje nowe, oryginalne projekty z akcentem na sztukę performatywną oraz sztukę w przestrzeni publicznej. Platforma chce inspirować publiczność w kierunku nowoczesnego myślenia, które odwołuje się do komunikacji i prowadzi do bardziej świadomego i aktywnego zaangażowania społecznego i obywatelskiego.
Social Theatre Lab istnieje od 2017 roku i ma na celu przybliżanie ważnych społecznie, traumatycznych i często niedocenianych tematów i problemów białoruskiego społeczeństwa. Pod kierunkiem Valiantsiny Maroz realizuje spektakle dokumentalne i czytania sceniczne własnych sztuk oraz sztuk współczesnych autorów. Wraz z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi i społeczno-kulturalnymi. Social Theatre Lab aktywnie zaangażował się w protesty po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Większość jego członków przebywa obecnie na emigracji, głównie w Polsce, po tym jak od 2021 roku zlikwidowano praktycznie wszystkie białoruskie organizacje pozarządowe, niezależne media i organizacje kulturalne.
Spektakl dokumentalny jest koprodukcją niezależnych czeskich instytucji: Rekultur, Divadlo X10 i białoruskiego Social Theatre Lab.
Specjalne podziękowanie dla Fundacji Barak Kultury.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej (Narodowy Plan Odnowy, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej), Miasta Praga, Państwowego Funduszu Kultury Republiki Czeskiej, Fundacji Życie Artysty oraz był wsparty przez programy europejskie: Culture Moves Europe i EU4Culture.
This work was produced with the financial assistance of the European Union. The views expressed herein can in no way be taken to reflect the official opinion of the European Union. The Project is funded by the European Union in the framework of the EU4Culture project implemented by the Goethe-Institut, Czech Centers, Danish Cultural Institute and Institut Français de Géorgie.