Zapowiedzi

Story Lab 1981. STAN WOJENNY – premiera w warszawskim Teatrze Ochoty

Premiera na zakończenie festiwalu KORCZAK DZISIAJ

16 grudnia w Teatrze Ochoty odbędzie się oficjalne zakończenie 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ i premiera spektaklu „Story Lab 1981. STAN WOJENNY” w reż. Wojciecha Farugi.

Wydarzenie będzie streamingowane. Tego dnia nastąpi ogłoszenie laureatów tegorocznej nagrody KORCZAK DZISIAJ. W dniu 18 grudnia na platformie VOD WARSZAWA odbędzie się również emisja spektaklu.

Story Lab 1981. STAN WOJENNY

Na 13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dla zaangażowanych w proces twórczy artystów i młodych ludzi jest to okazja by wrócić do tych wydarzeń, albo w wypadku młodych – poznać je – i spojrzeć na nie z innej, być może zaskakującej perspektywy.

Story Lab 1981. STAN WOJENNY jest międzypokoleniowym projektem teatralnym, powstałym na styku działań artystycznych, historii i działań społecznych. W jego ramach młodzi ludzie spotkali się i przeprowadzili wywiady z wieloma rozmówcami i rozmówczyniami, dotyczące ich pamięci o stanie wojennym. Szczególnie interesująca okazała się perspektywa osób funkcjonujących w okresie przełomu historycznego “pomiędzy” – pomiędzy władzą a opozycją – praktycznie nieobecna w powszechnej narracji. Nie wszyscy bowiem byli w czasie stanu wojennego heroicznymi działaczami i działaczkami Solidarności, jednak wydarzenia tego okresu dotykały wszystkich.

Widzowie i widzki spektaklu będą uczestniczyć w serii rozmów, które pozwolą im spojrzeć na znane fakty inaczej, a pewnie i w takich, które każą zmierzyć się z tym, co wyparte i pominięte w narracji historycznej.

Polski Ośrodek ASSITEJ, Teatr Ochoty, Dom Spotkań z Historią

Wiek: 15+

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Premiera 16.12.2021

Muzyka: Sebastian Świąder

Choreografia: Krystian Łysoń

Ruch sceniczny: Krystian Łysoń

Pedagog teatru Michał Domański

Obsada:

Matylda Dworakowska
Patrycja Feliszek
Antek Frączek
Karolina Gosk
Hania Jermakowicz
Zocha Kacprzak
Paulina Kaniewska
Agata Krawczyk
Julia Kucińska
Julia Mazur
Zuza Piwowar
Jan Rogaliński
Zofia Zyblewska

Spektakl zamyka 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ.

Komentarze
Udostepnij