W sobotę, 14 września, razem z dziećmi stworzymy żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby. Zapraszamy na warsztaty dla rodzin. Wstęp wolny.
Wydarzenie promuje nową publikację – katalog zbiorów Cricoteki „Tadeusz Kantor. Kostiumy”.
Każdemu z nas wyobraźnia podsuwa czasami niewyobrażalne scenariusze i postaci. Kształty wyłaniające się z ciemnego pokoju stają się realne i wchodzą do naszych umysłów za dnia i we śnie. Obezwładnia nas lęk, który wyolbrzymia to, co widzimy, zaczynamy śnić to, czego się boimy. A co gdyby ujarzmić sen, gdyby zapanować nad tym, co rośnie w naszej wyobraźni, oswoić to, czego się lękamy?
Razem z dziećmi stworzymy żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby przyniesionych do Cricoteki!
Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi od 5 lat
14 września 2024 r., Cricoteka, sala edukacyjna, III piętro
Cztery tury warsztatowe o godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00
Czas trwania warsztatów: 1 godz.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailem na adres: rezerwacje@cricoteka.pl
Na uczestników czekają cztery stacje: Za drzwiami szafy, Warsztatownia, Ciemny pokój i Nie boję się. Przy pierwszej stacji rozłożymy na czynniki pierwsze sen i strach. Potem będziemy szyć, budować, wiązać, dziurawić, drapować, przedłużać i dopinać. Wykorzystane zostaną odpady, wstążki, guziki, kable, liny do wspinaczki, lusterka, folia, szelki, kieszenie, nogawki, gumki, paski. W Ciemnym pokoju odkryjemy nieokreślony kształt, który będzie przybierał formy przeróżnych potworów z dziecięcej wyobraźni. Rzeźba będzie rosła i zmieniała się. To od uczestników zależy, czy powstanie ogromna piżamowa zjawa czy raczej ciemny potwór. Poprzez nasze działania twórcze chcemy, by dzieci porozmawiały o strachach, nabrały odwagi do tego, by nie poddawać się strachom, a je oswajać. Poprzez projekt chcemy też nawiązać do akcji Tadeusza Kantora, który w 2. połowie lat 80. zaczął sięgać po gotowe ubrania. Artysta umieszczał w gazecie ogłoszenie o zbiórce rzeczy do kolejnego spektaklu i odkupywał od osób prywatnych fraki, tużurki, meloniki czy garnitury, by następnie wykorzystać je jako kostiumy. Działanie nawiązuje bezpośrednio do tego aktu, ale też do tematu oswajania „obcego”, przywoływania duchów przeszłości i działań parateatralnych twórcy, konstruowania i dekonstruowania rzeczywistości. Zatem… Uwaga, uwaga! Szukamy starych piżam, ubrań, wstążek, tkanin, rękawiczek, szalików i kapeluszy do okiełznania naszych strachów. Juniorzy i seniorzy: przybywajcie! Do zobaczenia. Prowadzenie: Justyna Droń, Anna Grajewska, Marta Wójcicka |
Akcja pt. „Strachy na łachy! Szyjemy potwora!” wykorzystuje i bada twórczy potencjał kostiumu – artystyczny, edukacyjny, uniwersalny dla wszystkich pokoleń, poprzez wspólne, aktywne działanie, ale także doświadczanie sztuki w sposób indywidualny.Wydarzenie promuje nową publikację – katalog zbiorów Cricoteki „Tadeusz Kantor. Kostiumy”. |