Zapowiedzi

Studium Reportażu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Teatr Jaracza zaprasza na warsztaty z reportażu

Pod hasłem „Opowiedzmy Warmię, opowiedzmy Mazury” rozpoczął się nabór do II edycji Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Powstanie Studium Reportażu jest pomysłem Zbigniewa Brzozy, dyrektora olsztyńskiego Teatru. Studium to całoroczne warsztaty, które wykorzystując wiedzę i doświadczenie reporterów mają uczyć sztuki opowiadania. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czy każda historia nadaje się na reportaż, jakie są granice reportażu, jak znaleźć temat, jak pracować z bohaterem, jak go pytać i pomagać jego pamięci. – A potem jak to wszystko zapisać, jak budować tekst, po co w reportażu szczegół, scena, dialog. Jak zacząć, jak skończyć. Jak nie skrzywdzić bohatera i nie zanudzić czytelnika – mówi Włodzimierz Nowak, prowadzący Studium Reportażu. Nowak jest reporterem, autorem książek reporterskich („Obwód głowy”, „Serce narodu koło przystanku”, „Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda”), wykładowcą Polskiej Szkoły Reportażu, laureatem nagród przyznawanych reporterom, m.in. Grand Press za reportaż prasowy „Mój warszawski szał”.

Dla kogo warsztaty?

Organizatorzy do Studium Reportażu zapraszają osoby, które mają 17 lat i więcej. Warsztaty są zarówno dla osób związanych z pisaniem jak i tych, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił w reportażu. Powstające tekst mają odnosić się do Warmii i Mazur. – Nie zależy nam tylko na typowo warmińsko-mazurskich wątkach historycznych. Raczej szukać będziemy współczesnego echa tamtych historii albo zupełnie nowych tematów pokazujących dzisiejsze problemy mieszkańców tego regionu – zapowiada Nowak.

Warsztaty z opowiadania mają być czasem poświęconym temu, co lokalne, regionalne, co jeszcze nieopowiedziane.

Patronat nad Studium zgodziła się objąć Małgorzata Szejnert, wybitna reporterka, redaktorka, mentorka wielu znanych reporterów, wieloletnia szefowa działu reportażu Gazety Wyborczej. Do Studium Reportażu organizatorzy zaproszą mistrzów gatunku, by poprowadzili warsztaty. Podczas I edycji Studium odbyły się masterclassy z Katarzyną Surmiak-Domańską, Ewą Winnicką, Cezarym Łazarewiczem, Pawłem Piotrem Reszką, Marcinem Kąckim, Adamem Wajrakiem i Zbigniewem Brzozą. Każdemu warsztatowi towarzyszy wieczór autorski w Teatrze otwarty dla publiczności, połączony z czytaniem scenicznym.

Najlepsze reportaże zostaną przeniesione na scenę

Nauka w studium trwa rok, zajęcia odbywają się raz w miesiącu, zwykle w wybraną sobotę, ale w  pierwszych miesiącach dla przyspieszenia kursu organizator może zaproponować zajęcia w dwie soboty w miesiącu. Całość kursu to 10/14 zajęć.

Warunkiem ukończenia kursu i otrzymania dyplomu jest udział w zajęciach i napisanie reportażu spełniającego warunki publikacji. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizator nie pokrywa kosztów noclegu, podróży i zbierania materiału do reportażu.

Prawa autorskie do reportażu napisanego w Studium pozostają przy autorze, ale autor zobowiązuje się do udzielenia Teatrowi bezpłatnej licencji na publikację tekstu. Najlepsze teksty powstające w Studium Reportażu będą wydawane przez Teatr w specjalnym zbiorze i pokazywane na scenie.

W warunkach pandemii warsztaty będą prowadzone on-line.

Nabór do Studium Reportażu trwa do 10 grudnia.

Szczegóły na stronie internetowej Teatru Jaracza https://teatr.olsztyn.pl/studium-reportazu/nabor

Komentarze
Udostepnij