Recenzje

Subiektywne podsumowanie teatralnego sezonu 2020/2021

Subiektywne podsumowanie teatralnego sezonu 2020/2021 w opracowaniu Wiesława Kowalskiego.

SPEKTAKLE DRAMATYCZNE:

BIBLIA. PRÓBA – reż. Jernej Lorenci – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

To spektakl bardzo pięknie i prosto skonstruowany w metafizycznym wręcz przenikaniu się trzech narracji. Równie ważne jest zarówno to, co dzieje się w warstwie werbalnej, jak i to, co wynika z samej struktury interpretacyjno-wykonawczej.

MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW  wg Jarosława Iwaszkiewicza – reż. Wojciech Faruga – Teatr Narodowy w Warszawie

Kompozycyjna czystość połączona z rytmiczną niespiesznością, konsekwencja stylistyczna, rezygnacja z rodzajowości  i  z próby rysowania konfliktu grubą kreską, prowadzenie aktorów, w których nie widać grama rutyny, a także uniknięcie pułapek, które tego typu tematy, dotykające tajników i dylematów naszej duszy, mogą pogrążyć w banale, stanowi o wyjątkowości tego teatralnego dzieła, dojmująco opowiadającego o naszym „tu i teraz”.

MEWA Antoniego Czechowa – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi

Osiągana przez aktorów prawda, niekiedy wzruszająca, wynikająca z bardzo wnikliwej i głębokiej analizy tekstu, co słychać zarówno w dialogach, jak i przepięknie interpretowanych monologach, jest efektem udanego wyjścia poza wszelkie stereotypy i konwencje, i to zarówno w warstwie gestycznej, jak i intonacyjnej czy przynależnej określonym zachowaniom czy emocjom.

ODYSEJA. HISTORIA DLA HOLLYWOODU – reż. Krzysztof Warlikowski – ­ Nowy Teatr w Warszawie

To intrygujący montaż scen, wątków, motywów i sekwencji łączący fragmenty antycznego eposu z reportażem Hanny Krall, wyjątków z  Bernharda z dialogiem Heideggera i Hanny Arendt, a także  biografiami amerykańskich gwiazd Hollywood. Dla widza ciekawa zagadka do rozwikłania swoich własnych lęków związanych z przemijaniem i śmiercią, dobrem i złem, ale też z potrzebą miłości, która nigdy nie ginie.

POWRÓT DO REIMS wg Didiera Eribona – reż. Katarzyna Kalwat – Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie/Nowy Teatr w Warszawie

Rewizja, której dokonują – za sprawą autora biografii Michela Foucaulta – twórcy „Powrotu do Reims”,  jest ważnym argumentem za poszukiwaniem własnej narracji, która może pozwolić nam wyjść poza oswojone kody kulturowe i wspomóc naszą aktywność w codziennym życiu.

RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA  Astrid Lindgren  – reż.  Anny Ilczuk – Teatr Powszechny w Warszawie

Mocną charakterystyczną kreską budowane postaci (niektórzy aktorzy muszą w oka mgnieniu przeistoczyć się w kogoś zupełnie innego i robią to rewelacyjnie), a także wybór samych zdarzeń i ich teatralna realizacja  pozwalają na stworzenie opowieści pełnej ciepła i niezaprzeczalnego uroku.

SERCE Wiktora Bagińskiego i Martyny Wawrzyniak – reż. Wiktor Bagiński – TR Warszawa

„Serce” to przedstawienie, którego tak łatwo nie da się zapomnieć. Wciąż tli się gdzieś w pamięci i pobrzmiewa echem prawdziwego wzruszenia, o które w teatrze ostatnio – pomimo dość wielu premier przygotowanych w trakcie kilkumiesięcznej absencji – wcale nie było łatwo.

SONATA JESIENNA Ingmara Bergmana – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Narodowy w Warszawie

… paleta rozchybotanych nastrojów i kobiecych afektów jest w przedstawieniu Wiśniewskiego imponująca. Do tego idzie w parze z tym wszystkim, co stanowi o estetycznym wymiarze spajającym wszystko w jedną, przejmującą, i mocno wzruszającą, całość.

ZIMOWLA Dominiki Słowik – reż. Jakub Roszkowski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

W „Zimowli” każdy epizod grany jest z zachwycającą gęstością, jest soczysty, dziki i w tym wszystkim  znakomicie oddający nasze ojczyźniane bolączki, frustracje i kompleksy. Jest w tych pozornie szarych, pospolitych  i nieuczonych ludziach, uwikłanych w stereotypy również silnie zakorzenionej religijności, ale też próbujących aspirować do sfer jeszcze przez nich nie obłaskawionych,   jednocześnie drapieżność i litościwość, jest śmieszność granicząca z głupotą, naiwnością i potrzebą współczucia…

3SIOSTRY Antoniego Czechowa – reż. Luk Perceval – TR Warszawa/Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Lustra, choć często wykorzystywane w teatrze, nigdy nie miały tak silnej konotacji z emocjami bohaterów Czechowa i z tym, jak się w takiej pełnej refleksów przestrzeni mogą odnaleźć widzowie dotkliwie odczuwając to, co może stanowić kwintesencję teatralnej wspólnoty i wolności. Wszystko to Luk Perceval konstruuje redukując obyczajowy sztafaż, skupiając się na czasie, przemijaniu wydobywaniu prawdy  w sposób niezwykle piękny i mądry.

SPEKTAKLE MUZYCZNE:

BITWA O TRON Jacka Mikołajczyka – reż. Jacek Mikołajczyk – Teatr Syrena w Warszawie

… to spektakl na swój sposób szalony, niezwykle kolorowy i emocjonalnie barwny, pełen znakomitych pomysłów scenariuszowych, przestrzennych, dźwiękowych i interpretacyjnych, które bywa, że rozśmieszają do łez, ale też pozwalają na zastanowienie się nad meandrami naszej politycznej kultury, demaskując niekiedy jakby przy okazji manipulacje czy przekłamania historyczne, od których nie zawsze chcemy albo nie potrafimy się uwolnić.  

CARDILLAC Paula Hindemitha – reż. Mariusz Treliński – Teatr Wielki – Opera Narodowa

Od samego prologu imponuje w tym spektaklu nowoczesna choreografia w scenach zbiorowych i perfekcyjnie zakomponowana struktura poszczególnych obrazów, których szlachetność w sugestywny sposób pogłębia interpretacyjne sensy głównej myśli tej imponującej również scenograficznie i wykonawczo inscenizacji. Do bólu prawdziwej, przejmującej i w ukazaniu zła bezlitosnej.

GWAŁT NA LUKRECJI Benjamina Brittena – reż. Kamila Siwińska – Polska Opera Królewska w Warszawie

Inscenizacja Siwińskiej jest spektaklem bez wątpienia w formie wyrafinowanym, który interesująco i nowocześnie próbuje łączyć to, co najpiękniejsze w sferze języka muzycznego, z treściami ponadczasowymi i siłą ich głębokiej refleksji.

PRAWIEK I INNE CZASY Olgi Tokarczuk – reż. Anna Sroka-Hryń – Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

W inscenizacji Anny Sroki-Hryń, przemyślanej, malarsko pięknej i mądrej, poraża prawda i prostota, a także wiara w moc aktora (dawno nie oglądałem tak pięknie uruchomionego ciała nagiego mężczyzny),  i to te atrybuty,  jak się okazuje, są najlepszym punktem wyjścia dla formalno-tekstowych poszukiwań w teatrze.

THRILL ME. HISTORIA LEOPOLDA i LOEBA – Stephen Dolginoff – reż. Tadeusz Kabicz – Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie

… czytelnie i z uważnością serwowany kalejdoskop ekspresyjnych ornamentów, pojawiających się na telebimach, nie tylko uniwersalizuje samą przypowieść, co znakomicie wpisuje się w toksyczny wymiar znajomości, w której  najsilniej do głosu dochodzi z jednej strony potrzeba wspólnoty, bliskości i braterstwa, z drugiej konieczność manipulacji drugim człowiekiem, który wyczuwa ryzykowność i karkołomność podejmowanych wspólnie decyzji.

REŻYSERIA:

Wojciech Faruga – Matka Joanna od Aniołów – Teatr Narodowy w Warszawie

Katarzyna Kalwat – Powrót do Reims – Nowy Teatr w Warszawie/Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Jernej Lorenci – Biblia. Próba – Teatr im. W. Horzycy w Toruniu

Luk Perceval – 3Siostry – Narodowy Stary Teatr w Krakowie/TR Warszawa

Jakub Roszkowski – Zimowla – Teatr im. Słowackiego w Krakowie

Krzysztof Warlikowski – Odyseja. HISTORIA DLA HOLLYWOODU – reż. Krzysztof Warlikowski – ­ Nowy Teatr w Warszawie

Grzegorz Wiśniewski – Sonata jesienna – Teatr Narodowy w Warszawie

MUZYKA:  

Mateusz Dębski – PRAWIEK I INNE CZASY – reż. Anna Sroka Hryń – Teatr Collegium Nobilium w Warszawie; Minetti. Portret artysty z czasów starości – reż. Andrzej Domalik – Teatr Polonia w Warszawie

Cezary Duchnowski – PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Narodowy w Warszawie

Tomasz Filipczak – BITWA O TRON – reż. Jacek Mikołajczyk – Teatr Syrena w Warszawie

Teoniki Rożynek – Matka Joanna od Aniołów – reż. Wojciech Faruga  – Teatr Narodowy w Warszawie; Maszyna  – reż. Jagoda Szelc – Teatr Polski w Bydgoszczy

Dominik Strycharski – Jądro ciemności – reż. Paweł Łysak – Teatr Powszechny w Warszawie; Zimowla  – reż. Jakub Roszkowski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

AKTOR:

Andrzej Chyra – ODYSEJA. HISTORIA DLA HOLLYWOODU – reż. Krzysztof Warlikowski – Nowy Teatr w Warszawie

Daniel Dobosz – Koniec z Eddym – reż. Anna Smolar – Teatr Studio w Warszawie

Dobromir Dymecki – Serce – reż. Wiktor Bagiński – TR Warszawa

Jan Frycz – Trzy siostry – reż. Jan Englert – Teatr Narodowy w Warszawie

Zygmunt Józefczak – 3Siostry – reż. Luk Perceval – TR Warszaw/Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Tomasz Konieczny – Cardillac – reż. Mariusz Treliński – Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Maciej Kozakoszczak – Prawiek i inne czasy – reż. Anna Sroka-Hryń; LUDZIE, MIEJSCA I RZECZY – reż. Anna Wieczur-Bluszcz, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Grzegorz Małecki – Fatalista. Singerowska historia w V aktach – reż. Wojciech Urbański – Teatr Dramatyczny w Warszawie; Trzy siostry – reż. Jan Englert – Teatr Narodowy w Warszawie

Marcin Miodek – Życie intymne Jarosława – reż. Kuba Kowalski – Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Sebastian Pawlak – Onko – reż. Weronika Szczawińska – TR Warszawa

Jan Peszek – Minetti. Portret artysty z czasów starości – reż. Andrzej Domalik – Teatr Polonia w Warszawie; Powrót Tamary – reż. Cezary Tomaszewski – Teatr Studio w Warszawie

Karol Pocheć – Matka Joanna od Aniołów – reż. Wojciech Faruga – Teatr Narodowy w Warszawie

Jacek Poniedziałek – Powrót do Reims – reż. Katarzyna Kalwat – Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie/Nowy Teatr w Warszawie

Wojciech Skibiński – ZIMOWLA Dominiki Słowik – reż. Jakub Roszkowski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

AKTORKA:

Eliza Borowska – M.G – reż. Monika Strzępka – Teatr Polski w Warszawie

Magdalena Cielecka – ODYSEJA. HISTORIA DLA HOLLYWOODU reż. Krzysztof Warlikowski – Nowy Teatr w Warszawie

Maria Dębska – Kumulacja, czyli pieniądze to nie wszystko – reż. Tomasz Sapryk – Teatr Kamienica w Warszawie

Magdalena Kuta – SERCE – reż. Wiktor Bagiński – TR Warszawa

Marta Nieradkiewicz – M.G. – reż. Monika Strzępka – Teatr Polski w Warszawie

Magdalena Osińska – Zimowla – reż. Jakub Roszkowski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Natalia Stachyra – Prawiek i inne czasy – Anna Sroka-Hryń; Ludzie, miejsca i rzeczy – reż. Anna Wieczur-Bluszcz, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Danuta Stenka – Sonata jesienna – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Narodowy

SCENOGRAFIA:

Mateusz Atman – MARTWA NATURA – reż. Agnieszka Jakimiak – Teatr Powszechny w Warszawie

Katarzyna Borkowska  – PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Narodowy w Warszawie

Wojciech Faruga – MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW – reż. Wojciech Faruga – Teatr Narodowy w Warszawie

Mirek Kaczmarek – SONATA JESIENNA – reż. Grzegorz Wiśniewki – Teatr Narodowy w Warszawie; ZIMOWLA – reż. Jakub Roszkowski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Boris Kudlička – CARDILLAC – reż. Mariusz Treliński – Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Robert Rumas – BIEGUNI – reż. Michał Zadara – Teatr Powszechny w Warszawie/Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Arkadiusz Ślesiński – M.G. – reż. Monika Strzępka – Teatr Polski w Warszawie

ADAPTACJA/DRAMATURGIA:

Beniamin Bukowski – Powrót do Reims – reż. Katarzyna Kalwat –Teatr Łaźnia Nowa/Nowy Teatr w Warszawie

Julia Holewińska – Matka Joanna od Aniołów – reż. Wojciech Faruga – Teatr Narodowy w Warszawie

Jakub Roszkowski, Dominika Słowik – Zimowla – reż. Jakub Roszkowski – Teatr im. Słowackiego w Krakowie

KOSTIUMY:

Katarzyna Borkowska – Piknik pod Wiszącą Skałą – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Narodowy w Warszawie

Mirek Kaczmarek – Sonata jesienna – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Narodowy w Warszawie; Zimowla – reż. Jakub Roszkowski – Teatr Słowackiego w Krakowie; Balkon – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Konrad Parol – Matka Joanna od Aniołów – reż. Wojciech Faruga – Teatr Narodowy w Warszawie

VIDEO:

Natan Berkowicz – Piknik pod Wiszącą Skałą – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Narodowy w Warszawie; Balkon – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Bartek Macias – Cardillac – Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

RUCH SCENICZNY/CHOREOGRAFIA:

Ewelina Adamska-Porczyk – Prawiek i inne czasy – reż. Anna Sroka-Hryń – Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Kenneth MacMillan – Mayerling – Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Maćko Prusak – Zimowla – reż. Jakub Roszkowski – Teatr Słowackiego w Krakowie; Balkon – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże w Gdańsku; Czerwone nosy – reż. Jan Klata – Teatr Nowy w Poznaniu

Jacek Przybyłowicz – Cardillac – reż. Mariusz Treliński – Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Katarzyna Sikora – Życie intymne Jarosława – reż. Kuba Kowalski – Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Magda Ziółek – PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Narodowy w Warszawie

REŻYSERIA ŚWIATŁA:

Katarzyna Borkowska – Piknik pod Wiszącą Skałą – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Narodowy w Warszawie

Mirek Kaczmarek – Zimowla – reż. Jakub Roszkowski – Teatr Słowackiego w Krakowie; Balkon – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Felice Ross – Cardillac – reż. Mariusz Treliński – Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Przygotował i zestawił Wiesław Kowalski.

Fot. Krzysztof Bieliński

Komentarze
Udostepnij
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,