Zapowiedzi

Subtelna powieść o miłości dwóch kobiet w cieniu wojny

Bea spotyka Erikę u ich wspólnej znajomej. Wkrótce we dwie wynajmują mieszkanie, starając się wiązać koniec z końcem w Amsterdamie, nad którym unosi się widmo niemieckiej inwazji. Erika, lekkomyślna młoda dziennikarka, wdaje się w namiętne, pełne przemocy romanse z innymi kobietami. Bea, powściągliwa sekretarka, ma coraz większą obsesję na punkcie przyjaciółki, jednak wstydzi się swych uczuć i stara się je wypierać. Godzi się z nimi dopiero, gdy odkrywa, że Erika jest pół-Żydówką i członkinią holenderskiego ruchu oporu, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Strażniczka domu (1954) początkowo nie mogła się ukazać ani w Stanach, gdzie w czasach McCarthy’ego artyści byli podwójnie na cenzurowanym, ani w Holandii, gdzie uznano ją za dzieło „bezwstydne, niepublikowalne”. W ostatnich latach odkrywana jest na nowo w Holandii i doczekała się licznych przekładów na języki obce.

Dola de Jong (1911–2003) – holendersko-amerykańska pisarka żydowskiego pochodzenia. Przyszła na świat w bogatej żydowsko-niemieckiej rodzinie. Pierwsze kroki stawiała w balecie, jednak ojciec nie godził się, by kontynuowała karierę. Na początku lat 30. przeniosła się do Amsterdamu, gdzie mogła w końcu zacząć tańczyć. Aby zarobić na utrzymanie, przepisywała rękopisy, a także parała się pracą dziennikarską, m.in. na łamach popularnego dziennika „De Telegraaf. W kwietniu 1940 roku, kilka tygodni przed inwazją Niemiec, wyjechała do Maroka, a później wyemigrowała do USA, gdzie spędziła większą część życia. Jej osnuta na marokańskich doświadczeniach powieść En de akker is de wereld, która najpierw ukazała się w jej własnym przekładzie na język angielski, została uhonorowana prestiżową Nagrodą Miasta Amsterdam w 1947 roku. Po wojnie zaznajomiła czytelników w Holandii m.in. z twórczością Trumana Capote’a i Flannery O’Connor. Popularność w Stanach przyniosły jej przede wszystkim utwory dla dzieci i młodzieży, które stanową lwią część jej liczącego dwadzieścia dwie książki dorobku. Strażniczka domu uchodzi za jej najważniejsze dzieło.

Tytuł:Strażniczka domu
Autorka:  Dola de Jong
Tłumaczenie: Jerzy Koch
Premiera: 11 grudnia 2023
Seria: Cymelia
Okładka: Łukasz Piskorek
Wydawnictwo ArtRage:
 

Powieść ukazała się w serii Cymelia – w której przypominamy nieco zapomniane bądź nieznane w Polsce, dzieła klasyki literatury światowej.

Komentarze
Udostepnij