Zapowiedzi

„Szaman”. Reporterski spektakl o Syberii w warszawskim Teatrze Ochoty

„Szaman” to spektakl będący oryginalnym połączeniem dramatu, zdjęć filmowych, muzyki i standupu, obrazujących buriackie obrzędy i ukazujących świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego. Spektakl miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku. Teraz, po długiej przerwie, powraca do Warszawy.

Monika Mariotti — aktorka i reporterka, pojechała na wschód sama, bo po cudem przeżytym wypadku obiecała sobie, że zobaczy Bajkał i stepy i właśnie tam znajdzie odpowiedź na dręczące ją pytania. Arun Milcarz — pisarz i podróżnik, zapragnął dowiedzieć się, jak tam — na wschodzie, rzeczy mają się naprawdę. Kilka lat później po raz pierwszy natknęli się na siebie na ulicach Warszawy. Okazało się, że ich osobne życiowe historie połączył pewien żyjący osiem tysięcy kilometrów stąd mężczyzna — Bair Rinczinow z wioski Czełutaj, położonej niedaleko chińsko-mongolskiej granicy.

Bair uznawany jest za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w jego domu i przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyć w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Monika zaś miała zostać w Czełutaju raptem kilka dni. Jeździ tam do dzisiaj, będąc jedyną białą kobietą, której na poważnie udało się wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów.

„Szaman” to nie tylko opowieść o drodze dwojga podróżników i codziennym życiu szamana Baira Rinczinowa, ale również okazja do rozmowy na tak ważkie tematy, jak powrót do własnych korzeni, poszanowanie przodków i ich wpływ na nasze życie. „Szaman” to spektakl z jednej strony poruszający i skłaniający do refleksji, z drugiej zaś, okraszony ironicznym dowcipem Aruna, prowokuje nas do uśmiechu. Opowiedziana przez Monikę i Aruna historia, będąca połączeniem teatru, muzyki i podróży, bez reszty wciąga i od pierwszych chwil przenosi widza w bezkres zabajkalskich stepów.

Po długiej przerwie, podczas której „Szaman” podróżował po Polsce, spektakl powraca do

Warszawy. Zobaczyć go będzie można już 25 i 26 czerwca w Teatrze Ochoty. Bilety w cenie 75 zł

(normalny) i 65 zł (ulgowy) do nabycia na stronie kicket.com: https://tiny.pl/d56l9

SZAMAN. SPEKTAKL REPORTERSKI
Terminy: 25-26 czerwca 2024, godz. 19:00 | Teatr Ochoty, ul. Reja 9, Warszawa
Realizatorzy:
Scenariusz: Monika Mariotti, Arun Milcarz
Reżyseria: Monika Mariotti
Opieka reżyserska: Adam Sajnuk
Obsada: Monika Mariotti, Arun Milcarz
Muzyka: Michał Lamża
Reżyseria światła: Artur Wytrykus
Scenografia: Maria Bartosiak
Kostiumy: Monika Skomra

fot. Rafał Meszka

Komentarze
Udostepnij