Zapowiedzi

SZWALNIA WIELOKULTUROWA w ramach Retrospektywy – Jubileuszu Teatru Szwalnia w Łodzi

Noc Kupały jest pierwszym z trzech spotkań cyklu SZWALNIA WIELOKULTUROWA, które odbędą się w ramach Retrospektywy – Jubileuszu Teatru Szwalnia.

22 czerwca oddajemy przestrzeń mniejszości ukraińskiej, by mogła opowiedzieć o tradycjach, spotkać nas ze swoją kulturą w temacie Święta Kupały. Opowieści dopełni część warsztatowa oraz występ Chóru Namysto.

OPOWIEŚCI

Jaka jest historia i znaczenie Nocy Kupały? Podczas spotkania dowiemy się więcej o pochodzeniu święta, jego symbolice i mitologii.

Będzie można poznać tradycje i obrzędy Nocy Kupały na Ukrainie. Odkryć, jak święto jest obchodzone współcześnie, jakie są jego najważniejsze elementy i co one oznaczają.

WARSZTATY

Uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznie wykonać wianki, lalkę-motankę oraz wycinanki z motywami Nocy Kupały. Poznać symbolikę kwiatów i ziół używanych do tworzenia wianków oraz symbolikę lalek. Dowiedzieć się, jak zrobić lalkę z materiałów naturalnych oraz poznać proces powstawania wycinanek.  

WYSTĘP CHÓRU NAMYSTO

Dzięki Chórowi Namysto będzie można usłyszeć ukraińskie pieśni kupałyne, czyli piękne pieśni związane z Nocą Kupały. Zobaczyć występy dziecięcego zespołu Namystynky: Zapoznać się z tradycyjnymi tańcami i zabawami związanymi z Nocą Kupały.

Chór Namysto

Powstał z inicjatywy Natalii Nazarovej i Iryny Stepas przy wsparciu Fundacji Koper Pomaga i Stowarzyszenia Ekologicznego Feniks. Chór tworzą Ukraińcy, którzy przybyli do Łodzi po rozpoczęciu wojny w 2022 r., jak i ci, którzy mieszkali tu wcześniej. Łączy ich miłość do Ukrainy i kultury ukraińskiej. Śpiewają w Chórze Namysto, bo są pewni, że pieśń pomaga leczyć zranione serca, wygrywać wojny, jednoczyć narody i nie tylko.

 WSTĘP BEZPŁATNY

Obowiązuje rezerwacja wejściówek:
📧 teatrszwalnia@teatrszwalnia.pl
☎️ 665338171

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Retrospektywa – Jubileusz 15-lecia Teatru Szwalnia – zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Jubileusz 15-lecia Teatru Szwalnia wspierany jest przez Fundacja LodzArte

Komentarze
Udostepnij