Zapowiedzi

Ta książka pokazuje Lecha Wałęsę, jakiego nie znamy!

Panowie, ja się zajmowałem rozwiązywaniem problemów, jakie przynosiło mi życie. Jak dzisiaj myślę o tych sprawach, to oczywiście, że chciałbym wiele rzeczy zrobić lepiej. Natomiast byliśmy na takim etapie, że nie można było postępować inaczej. Musieliśmy to wszystko przeżyć i osobiście tego doświadczyć. Nauka demokracji to jest po prostu zbieranie doświadczeń. One są czasami bolesne. – Lech Wałęsa

Szanowni Państwo!

Lech Wałęsa. Polski elektryk, który stał się światowej sławy politykiem. Ikoną znaną na całym świecie. Pierwszy prezydent wolnej Polski. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jeden z tych, którzy poprowadzili Solidarność do zwycięstwa nad władzą ludową i do demokratyzacji kraju.

Jednocześnie jest zwykły człowiekiem, charyzmatycznym, odważnym, bezczelnym i bezkompromisowym, ze swoimi zaletami i słabościami. Człowiekiem nie poddającym się prostym ocenom.

Kim tak naprawdę jest Lech Wałęsa?  

Z okazji swoich 80. urodzin i w roku 40. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla były prezydent dał się namówić Kamilowi Dziubce i Januszowi Schwertnerowi na jeszcze jedną rozmowę do książki, jak sam mówi – już ostatniej.

Już 25 października nakładem Wydawnictwa Znak na rynku ukaże się książka Wałęsa ’80, w której znajdą Państwo zapis tej szczerej rozmowy.

Były Prezydent opowiada dziennikarzom Onetu o kulisach wydarzeń lat 80. i 90. oraz o swoim życiu prywatnym. Nie unika trudnych tematów. Autorzy rozmawiają o śmierci syna Lecha Wałęsy, o oskarżeniu o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa, o relacjach z najważniejszymi postaciami ze świata polityki i o kulisach władzy. Ujawniają wciąż nieodkryte historie z początków Solidarności, z okresu stanu wojennego i formowania się pierwszego rządu w wolnej i demokratycznej Polsce.

Książka uzupełniona jest o rozmowy z synami Lecha Wałęsy: Bogdanem i Jarosławem, którzy po raz pierwszy opowiadają o tym, jak wyglądało zaangażowanie polityczne ojca z ich perspektywy, o tym, jak wyglądał dom Wałęsów bez ojca, który stanął na czele Solidarności, a następnie kraju.

Ojca nie można ulepszyć. Albo się go bierze w całości, albo wcale. – Bogdan Wałęsa

Ojciec nigdy nie mówił mi, co mam robić ze swoim życiem. On tylko zawsze powtarzał: „Cokolwiek robisz, rób to dobrze.” – Jarosław Wałęsa

Zapraszam do umawiania wywiadów, recenzji i przedruków.

Kamil Dziubka – dziennikarz Onetu. Współautor popularnego podcastu „Stan wyjątkowy”, a także prowadzący program „Onet Opinie”. W przeszłości reporter telewizyjny. Był sprawozdawcą ze szczytów Unii Europejskiej i NATO. Laureat nagrody Grand Press w kategorii „News”. Autor książki Kulisy PiS.

Janusz Schwertner – dziennikarz i autor książek. Zdobywca „europejskiego Pulitzera” i trzykrotny laureat nagrody Grand Press. Współautor książek Smoleńsk. 96 wspomnień, Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji, Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci oraz Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca.

Komentarze
Udostepnij