Zapowiedzi

„Tajemniczy ogród” – premiera w łódzkim Teatrze Nowym

Razem, w zachwycie przyrodą

18 maja w Teatrze Nowym w Łodzi premiera „Tajemniczego ogrodu”. Spektaklowi muzycznemu będą towarzyszyły działania edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Najnowsza premiera Nowego to dowód na to, że lektury szkolne sprzed wieku można i warto odczytywać we współczesnych kontekstach. „Tajemniczy ogród” F.H. Burnett w interpretacji reżyserki Justyny Łagowskiej i dramaturżki Darii Sobik staje się areną walki o świat w dobie katastrofy klimatycznej i o siebie w czasach, kiedy dorośli wydają się zawodzić.

– Dzieci są dzisiaj przeciążone – mówi Antoni Włosowicz, odtwórca roli Colina. – Jako kilkulatki doświadczyły pandemii. Słyszą słowo „wojna”, które pojawia się nie jako rzecz historyczna, tylko realna; słyszą o inflacji, chociaż nie wiedzą, czym ona jest, i słyszą o globalnym ociepleniu: że ktoś migruje, że gdzieś nie ma wody, że ktoś gdzieś w geście protestu przykleja się do jezdni… Ten spektakl to dobry wentyl: mierzy się z emocjami dzieci wynikającymi z ich bezradności wobec problemów „dorosłego” świata.

Justyna Łagowska potwierdza: – Dbamy o to, żeby pomimo ciężkiego tematu i trudnej rozmowy o tym, co dzieje się z naszą Ziemią, spektakl miał pozytywny wydźwięk. Chcemy powiedzieć, że dzieci mają dużą siłę sprawczą; pokazać radość z bycia razem i w zachwycie naturą. Staramy się, żeby było dowcipnie i wesoło, różnorodnie i wciągająco.

Ciężar tej misji odczuwa szczególnie Rozalia Rusak – w spektaklu Mary Lennox – dla której to pierwsza główna rola i której czwórka młodszego rodzeństwa zasiądzie na widowni: – Czuję ogromną radość i dużą chęć opowiedzenia tej historii. Chcę dodać dzieciom otuchy. Powiedzieć, że nie muszą ratować świata i że mogą odczuwać złość, kiedy ktoś tego ratowania od nich tego oczekuje.

Na scenie obok Rozalii Rusak i Antoniego Włosowicza (jeszcze gościnnie, ale od nowego sezonu aktor na stałe zasili zespół Nowego) – wystąpią: Jolanta Jackowska, Maria Gładkowska, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Maciej Kobiela, Michał Kruk, Halszka Lehman i Paulina Walendziak. Za kostiumy odpowiada Konrad Parol, za muzykę i piosenki – Rafał Matuszak, za choreografię – Milena Czarnik, za multimedia – Szymon Suchoń.

Ponieważ spektakl jest skierowany przede wszystkim do młodszej publiczności, Nowy zaplanował rozbudowane działania edukacyjne.

Młodzież w wieku 13-16 lat będzie mogła wziąć udział w warsztatach teatralnych pod hasłem „Twórczy relaks w ogrodzie”. Inspirując się bohaterami i bohaterkami spektaklu, życiem roślin, magią ogrodów i międzygatunkową komunikacją uczestnicy i uczestniczki będą poznawać siebie samych i siebie nawzajem, wyrażać siebie za pomocą teatru i bez pośpiechu szukać przyjemności wynikającej z twórczego spędzania czasu z innymi.

W programie jest też próba konsultacyjna z udziałem uczniów klasy VI jednej z łódzkich szkół – dzieci wezmą udział w próbie generalnej, po której podzielą się swoimi wrażeniami z twórczyniami i twórcami, oraz w spotkaniu warsztatowym.

Po spektaklu w sobotę 1 czerwca odbędą się natomiast warsztaty międzypokoleniowe służące pogłębieniu relacji dziecka z bliskimi mu osobami dorosłymi. Uruchamiając w sobie kreatywny potencjał, każda rodzina odkryje własny tajemniczy ogród i przekona się, że teatr jest dla małych i dużych, niezależnie od wieku i doświadczenia.

Autorką programu edukacyjnego jest Agata Kędzia – pedagożka teatru, animatorka kultury, kulturoznawczyni i performatyczka. Informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej Nowego.

Mecenasem spektaklu jest Veolia, partnerami premiery: Orientarium ZOO Łódź i Łódzka Organizacja Turystyczna. Realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego – kwotą 75 tysięcy złotych oraz kwotą 100 tysięcy złotych ze środków Miasta Łodzi.

„Tajemniczy ogród”

Autorka: Frances Hodgson Burnett

Tłumaczenie: Jadwiga Włodarkiewicz

Reżyseria | scenografia | reżyseria światła: Justyna Łagowska

Adaptacja | dramaturgia: Daria Sobik

Kostiumy: Konrad Parol

Muzyka | piosenki: Rafał Matuszak

Choreografia: Milena Czarnik

Multimedia: Szymon Suchoń

Inspicjentka, asystentka reżyserki: Agnieszka Choińska

Występują: Jolanta Jackowska, Maria Gładkowska, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Maciej Kobiela,

Michał Kruk, Halszka Lehman, Rozalia Rusak, Paulina Walendziak, Antoni Włosowicz (gościnnie)

Premiera: 18 maja 2024, Duża Scena

FOT. HAWA

Komentarze
Udostepnij