Zapowiedzi

Takiej Holandii nie znacie! Premiera książki „Pocztówka z Mokum”

Nigdy nie byłem w Holandii i pewnie nieprędko będę. Ukazanie się tej książki przyjąłem zaś, zdziwiony samym sobą, jak wydarzenie, na które długo i niecierpliwie czekałem. W pisarstwie Oczki są erudycja, reporterskie zacięcie i ogrom wiedzy, który stoi za każdym zdaniem. I coś więcej, co trudno objaśnić, a co sprawia, że ta literatura ma wielką moc.
Filip Springer

Dlaczego Holendrzy mieli obsesję na punkcie sprzątania? Jak czytać seksualne aluzje w dawnej sztuce? Czy domek dla lalek może kosztować więcej niż kamienica?

 
Już 30 września premiera wyjątkowej książki – „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii” Piotra Oczki.

Mokum to w języku jidysz „bezpieczna przystań”. Tak holenderscy Żydzi nazywali Amsterdam. Piotr Oczko znajduje schronienie w świecie ukochanej kultury holenderskiej i oprowadza po niej czytelników jak najlepszy przewodnik. Razem z nim odkrywamy ukryte znaczenia na obrazach dawnych mistrzów, zaglądamy do XVII-wiecznych kościołów i burdeli, patrzymy w oczy dumnym mieszczanom i czarnoskórym niewolnikom. Trafiamy na ślady Zbigniewa Herberta i zatrzymujemy na chwilę na jointa, przyglądając się współczesnym Holendrom. W Mokum – razem z autorem – znajdujemy też samych siebie.

„Pocztówka z Mokum” to niebanalny przewodnik po Holandii dawniej i dziś, który czyta się jednym tchem. Zachęcam wszystkich Państwa do czytelniczej podróży po świecie Rembrandta i Vermeera – to opowieść o sztuce i życiu codziennym, o XVII-wiecznym feminizmie, ale i ówczesnej homofobii, a przede wszystkim – duża dawka wyśmienitej literatury.      

Piotr Oczko – (ur. 1973) profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od blisko 30 lat zajmuje się kulturą Holandii. Interesują go traumy, ludzkie obsesje, sprawy „dziwne” – jak choćby domki dla lalek, „dorosłe” odczytania literatury dla dzieci oraz Wykluczeni i Odmieńcy wszelkiego rodzaju.  Z urodzenia i charakteru krakowianin-podgórzanin, z wyboru mentalny Holender i amsterdamczyk.

Komentarze
Udostepnij