Zapowiedzi

Teatr Fredry w Gnieźnie dla Fredry

Teatr Fredry w Gnieźnie, jako jedyny teatr w Polsce, któremu patronuje Aleksander Fredro, zaprasza na uroczystość, która odbędzie się na wielofunkcyjnym placu przed Teatrem, związaną z 230. rocznicą urodzin Patrona, pragnąc zwrócić również uwagę na fakt, że rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry.

Aleksander Fredro to jedyny polski komediopisarz, którego dzieła dorównują komediom najlepszych europejskich twórców. Pisarz w swoich utworach przeprowadzał wnikliwą analizę narodu polskiego, ukazywał wielką wiedzę na temat znajomości polskiej, jak i europejskiej tradycji gatunku.

W ramach obchodów, na placu przed Teatrem, zespół artystyczny gnieźnieńskiej sceny zaprezentuje znakomity, choć mniej spopularyzowany utwór najwybitniejszego polskiego komediopisarza – „Brytan Bryś. Dramatyczna bajęda w czterech aktach”. Tekst z drugiej połowy lat 60.XIX wieku, to polityczna satyra ukazująca ludzkie przywary pod maskami zwierząt. Niezwykle przenikliwa i dobitnie dowodząca, że mimo upływu lat charaktery ludzkie pozostają niezmienne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi walka o władzę.

Opieka reżyserska – Maria Spiss
Oprawa wizualna – Łukasz Błażejewski
Muzyka na żywo – Maciej Szymborski, Krzysztof Kaliski

20 września 2023r., godzina 11, plac przed Teatrem
wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!

Komentarze
Udostepnij