Zapowiedzi

Teatr Fredry w Gnieźnie w nowym sezonie

Teatr Fredry przedstawia plany repertuarowe na sezon 2023/2024.

W tym sezonie skierujemy spojrzenie na północ Europy, ku Wielkiej Brytanii, prezentując różne oblicza literatury tego kraju.

8 grudnia  zapraszamy na premierę sztuki Ronalda Harwooda pt. „Garderobiany” w reżyserii Dana Jemmetta, wybitnego angielskiego twórcy, który po raz kolejny zrealizuje swój spektakl w Polsce. „Garderobiany” to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji. Spektakl powstanie w ramach programu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne, który gnieźnieńska scena realizuje z powodzeniem od lat. W ramach tego projektu zagraniczni twórcy przygotowują premiery na gnieźnieńskiej scenie. Do tej pory gościliśmy m.in. reżyserów ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Brazylii, Niemiec, Austrii oraz Węgier.

W lutym 2024 r. po raz pierwszy na gnieźnieńskiej scenie spektakl zrealizuje Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, który zmierzy się z klasyką dwudziestowiecznej literatury teatralnej – arcydziełem Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Premiera będzie miała miejsce w lutym 2024 r.

Kolejną nową inscenizacją Teatru Fredry będzie spektakl oparty na powieści Olgi Tokarczuk pt. „Empuzjon” w reżyserii Radosława Rychcika. Akcja dzieła polskiej noblistki toczy się we wczesnych latach dwudziestego wieku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko) na Dolnym Śląsku. Z pozoru zwykła historia przeradza się w quasi kryminalną opowieść związaną z tajemniczymi wydarzeniami w pobliskich górach. Mieszkańcom tamtejszego sanatorium towarzyszy poczucie ciągłego zagrożenia, związanego również ze zbliżającą się pierwszą wojną światową. Premiera planowana jest na kwiecień 2024.

Ostatnią, czerwcową premierą sezonu, będzie spektakl oparty na klasyce literatury dla dzieci, czyli kultowej powieści Frances Hodgson Burnett , „Tajemniczy ogród”. Spektakl wyreżyseruje Simen Formo Hay, absolwent wydziału reżyserii w Kunsthøgskolen w Oslo. Simen Formo Hay jest również dramatopisarzem i producentem muzycznym. W 2023  r. został nominowany do najważniejszej norweskiej nagrody teatralnej Heddaprisen za spektakl „Śmierć na Oslo S” zrealizowanym w Teatrze Narodowym Oslo. I będzie to ponowne spotkanie z zagranicznym twórcą w ramach cyklu Rezydencje Artystyczne.

Zapraszamy do Teatru Fredry!

Komentarze
Udostepnij