Zapowiedzi

Teatr Gdynia Główna – Festiwal Pociąg do Miasta edycja X – wybrane spektakle

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY – POCIĄG DO MIASTA – EDYCJA X – STACJA ARTYST/K/A

5 – 11 SIERPNIA 2024

SZUKAJCIE NAS W GDYNI!

Wiemy już, jakie spektakle zaprezentujemy gdyńskiej publiczności podczas tegorocznej, dziesiątej i jubileuszowej edycji festiwalu.

Po długich rozmowach oraz intensywnym oglądaniu spektakli, z ogromną radością i dumą ogłaszamy wyniki konkursu X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Artyst/k/a”.

W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń! Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Waszą pasję, zaangażowanie i twórczą energię, która przelała się przez zgłoszenia. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie naszym Festiwalem! Taki odbiór daje nam niezwykłą motywację, aby tworzyć kolejne edycje.

Spośród wszystkich zgłoszeń, Komisja Konkursowa miała naprawdę niełatwe zadanie. Kierowaliśmy się zgodnością z tematem Festiwalu, możliwością przystosowania prezentacji do przestrzeni miasta, poziomem artystycznym prezentowanego dzieła. Po wielu godzinach dyskusji, wybraliśmy naprawdę wyjątkowe tytuły.

To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja festiwalu Pociąg do Miasta, który ma miejsce co roku w sierpniu w przestrzeni miejskiej Gdyni, a organizowany jest przez Teatr Gdynia Główna. Teatr mały i jakże sprawnie działający! Dzięki bliskiej relacji z naszymi Widzami i Widzkami przetrwaliśmy pandemię i zmiany rozkładu pociągów. To, co robimy, tworzymy zawsze z myślą o naszych odbiorcach i odbiorczyniach, bo ich obecność cieszy nas i inspiruje do dalszych wyzwań! Wciąż szukamy nowych kontekstów i aktualnych tematów, by jak najszybciej i najcelniej reagować na rzeczywistość wokół i realne potrzeby ludzi, którzy nas odwiedzają. Opowiadamy o emocjach, wspieramy rozwój – i jesteśmy w tym szybcy i szybkie jak teatralne Pendolino!

Na tegorocznym wydarzeniu, odbywającym się pod hasłem Artyst/k/a, obejrzymy sześć offowych spektakli z różnych stron kraju. Przedstawienia wybrane zostały w drodze konkursu – będą to zatem sztuki na najwyższym poziomie, mówiące o różnych problemach zawodu, bez istnienia którego ludzkość nie może inspirować się i rozwijać, a który jednocześnie często jest spychany na margines społecznego i ekonomicznego zainteresowania.

W prezentowanych spektaklach zwrócimy uwagę na rolę, jaka sztuka odegrała w pandemii, poznamy artystów i artystki w chwilach wzlotu i upadku, na scenie i po godzinach pracy, poznamy ich problemy finansowe i emocjonalne, sprawdzimy, jaka stawkę trzeba dziś zapłacić, by wykonywać tak niepewne zajęcie. Właśnie – czy będzie mowa o zajęciu czy też o misji, jaką każdy tworzący i tworząca niesie swoim działaniem w świat? Wrażliwość i marzenia są nadal potrzebne w tej pracy i bez nich nie byłoby żadnej sztuki, o czym też porozmawiamy na scenie.

Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwalowe prezentacje odbędą się w plenerze, w nieoczywistych zakamarkach Gdyni – w odległych dzielnicach i mało znanych zakątkach Śródmieścia. Nietypowa przestrzeń wystawienia pozwoli na to, by spektakle wybrzmiały nieco inaczej niż na zwykłych deskach teatru, a publiczność będzie mogła się włączyć w przebieg sztuki w niespodziewany i nagły sposób. Festiwal powstaje więc jako unikalna podróż po mieście z morza – szlakiem naszych prezentacji.

W zeszłym roku festiwal odwiedziło przeszło dwa tysiące osób. Wstęp na wszystkie wydarzenia i w tym roku, jak zwykle, jest bezpłatny.

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni. 

PROGRAM FESTIWALU:

5 SIERPNIA (poniedziałek) / 21:00

VERY SAD
Scenariusz i reżyseria: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

GRUBA I GŁUPIA / ŁÓDŹ

6 SIERPNIA (wtorek) / 21:00

O CZYNACH NISZCZĄCYCH OPOWIEŚĆ
Tekst: Alex Freiheit

Reżyseria: SIKSA
TEATR KOMUNA WARSZAWA / WARSZAWA

7 SIERPNIA (ŚRODA) / 21:00

KAPRAL W KOŚCIÓŁKU

Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska

KAPRAL/KOŚCIÓŁEK/ WITKOWSKA / TEATR ÓSMEGO DNIA / POZNAŃ

8 SIERPNIA (czwartek) / 21:00

NASZA RACJA

Tekst: Lena Witkowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Skorup, Adam Ziajski

Scenariusz i reżyseria: Lena Witkowska, Adam Ziajski

SCENA ROBOCZA / POZNAŃ

9 SIERPNIA (piątek) / 21:00

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW

Tekst: Anna Domalewska
Reżyseria: Rafał Derkacz

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW/ WROCŁAW

10 SIERPNIA (sobota) / 21:00

Q&A (THE POLISH EDITION)

Tekst: Rachel Erdos wraz z zespołem, Arthur Aron
Reżyseria: Rachel Erdos
LIVING SPACE THEATRE / KATOWICE / BYTOM

11 SIERPNIA (niedziela) / 21:00

WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

Bądźcie z nami!

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENT GDYNI ALEKSANDRY KOSIOREK

PATRONAT MEDIALNY: TRÓJMIASTO.PL, RADIO GDAŃSK, E-TEATR, TEATRALNY.PL, MIESIĘCZNIK TEATR

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1019292699544901/

OPISY SPEKTAKLI:

VERY SAD
Scenariusz i reżyseria: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

Obsada: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

GRUBA I GŁUPIA / ŁÓDŹ

Gruba i Głupia zapraszają widzów/widzki do podróży w głąb ich ciał, nękanych rozmaitymi przypadłościami zdrowia fizycznego i psychicznego. „Jeśli po trzydziestce/czterdziestce budzisz się rano i nic cię nie boli, to znaczy, że nie żyjesz” – mówią. „Możemy być z grubsza i z chudsza zdrowi, ale z roku na rok – każdy z nas w innym tempie – codziennie na własnej skórze przekonujemy się o upływie czasu. Nasze ciała są chodzącymi (albo leżącymi) opowieściami o przemijaniu”. Artystki skorzystają w przekazie z formy sit-up’u – formy stand up’u dla tych, których boli kręgosłup. Opowiedzą o bardziej i mniej wstydliwych skutkach przepracowania i naturalnego procesu starzenia się. Spektakl przyjmuje postać fraszki performatywnej z elementami muzycznymi.

5 sierpnia (poniedziałek) / 21:00

O CZYNACH NISZCZĄCYCH OPOWIEŚĆ
Tekst: Alex Freiheit

Reżyseria: SIKSA

Obsada: Magda Dubrowska, Alex Freiheit

Muzyka: SIKSA, Konstanty Usenko, Magda Dubrowska
TEATR KOMUNA WARSZAWA / WARSZAWA

Jaki ten świat jest mały. I bardzo, bardzo zły. Na westernowym padoku w ostatecznym starciu stają naprzeciw siebie dwie kowbojki. Walczą raczej o opowieść niż ze sobą nawzajem. Wiedzą, że nikt nie będzie patrzył na niuanse tego spotkania, tylko jak to zwykle bywa – na jego zakończenie. To, dlatego wpuszczają widza tam, gdzie nie ma czasu na rozpamiętywanie przeszłości i ustanawianie nowych porządków – liczy się tylko to spotkanie. W końcu. Czy konfrontacja ta musi być na tyle niezwykła, by sięgać po konwencję, western, robić do niego kostiumy, scenografię, choreografię? A co, jeśli już na wszystko jest za późno, a liczą się tylko zwyczajne tete-a-tete, na które często się spóźniamy? Może warto opowiadać sobie po prostu bajki: Żyły sobie dwa niedopałki. Żyły zgodnie z filozofią, że na złe wieści nigdy nie jest za późno. Pojawiały się więc właśnie wtedy, niczym dwa konie brodzące w błocie.

6 sierpnia (wtorek) / 21:00

KAPRAL W KOŚCIÓŁKU

Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska

Obsada: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska
KAPRAL/KOŚCIÓŁEK/ WITKOWSKA / TEATR ÓSMEGO DNIA / POZNAŃ

Autorzy i autorka to osoby od przeszło dwudziestu lat związane z teatrem offowym. Pomysł zrobienia wspólnego spektaklu, który by podsumowywał życie i wieloletnią twórczość teatralną, był niejako naturalną konsekwencją ich spotkania. Można go nazwać artystyczną spowiedzią, okraszoną muzyką na żywo i bardzo osobistym wyznaniem artystów o ich bolączkach, życiu na krawędzi, wrażliwości przykrywanej nałogiem i ekscentrycznym zachowaniem. Momentami zabawny, czasem eksperymentalny, szczerze mówi o blaskach i jednocześnie wszystkich cieniach i brzydocie uprawiania sztuki.

Od 16 lat, nagość, niecenzuralny język.

7 sierpnia (środa) / 21:00

NASZA RACJA

Tekst: Lena Witkowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Skorup, Adam Ziajski

Scenariusz i reżyseria: Lena Witkowska, Adam Ziajski

Obsada: Lena Witkowska

SCENA ROBOCZA / POZNAŃ

Spektakl sięga do klimatu kabaretu lat 20. wierząc w jego moc ciętej satyry i krytyki – absurdu, który niczego nie oszczędza i wszystko obnaża. Wczuwamy się w klimat berlińskich nocnych lokali znanych z filmu „Kabaret” Boba Fosse’a i ich specyficznej quasi tradycyjnych konwencji – czerwona kurtyna, biała twarz, białe rękawiczki i surrealistyczny dynamizm. Wiele postaci, w które przemienia się aktorka Lena Witowska – będą wskazywać na sytuacje i momenty, które są źródłem naszych ludzkich nieporozumień i konfliktów. Znajdziecie tu niebanalny humor w brawurowym monologu, piosenkę, która jawnie wyśmiewa niepokojące zjawiska społeczne i nieograniczoną niczym wolność wyrazu.

8 sierpnia (czwartek) / 21:00

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW

Tekst: Anna Domalewska
Reżyseria: Rafał Derkacz

Obsada: Michał J. Bajor, Krzysztof Satała, Jan Kowalewski

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW/ WROCŁAW

Trzech aktorów próbuje zdiagnozować swoją pozycję artysty w świecie teatru i filmu. Zderzając marzenia z rynkiem stawiają sobie pytania o to, czego wymagają dzisiaj od aktora reżyserzy i dyrektorzy, a czego widzowie i widzki. Zastanawiają się, jak łączyć na obecnym rynku pracy sferę artystyczną z menedżerską, jak radzić sobie na castingach oraz funkcjonować z układami, terminami i normami obowiązującymi w każdym innym zakładzie pracy. W sytuacjach, które spotykają aktora, dostrzega się tak dużą dozę absurdu, że często opowiedzenie ich bywa groteską samą w sobie.

Jedną z głównych inspiracji do powstania spektaklu był m.in „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera, którego problematyka posłużyła do zadania pytań o rolę sztuki we współczesnym świecie. W zebranych historiach, anegdotach teatralnych oraz osobistych doświadczeniach jest sporo humoru, który potrafi nieco osłodzić trudy tego jakże wymagającego zawodu.

Spektakl powstał w ramach festiwalu [RE]zydencje Pestka 2024

9 sierpnia (piątek) / 21:00

Q&A (THE POLISH EDITION)

Tekst: Rachel Erdos wraz z zespołem, Arthur Aron
Reżyseria: Rachel Erdos

Obsada/Tancerze: Monika Witkowska, Grzegorz Łabuda, Paweł Kozłowski, Mikołaj Karczewski, Natalia Dinges

LIVING SPACE THEATRE / KATOWICE / BYTOM

W 1997 roku psycholog Arthur Aron opublikował artykuł, w którym zebrał 36 pytań przeznaczonych do dialogu między dwojgiem nieznajomych osób, które chcą się poznać i zbliżyć do siebie emocjonalnie. Według badania otwartość na drugą osobę i postawienie się w sytuacji bezbronności rozwija silną intymność, która prowadzi do natychmiastowej miłości. Czy chciałbyś być sławny? Kiedy ostatnio śpiewałeś dla siebie? Jakie jest twoje najstraszniejsze wspomnienie?

Praca 'Q&A’ autorstwa Rachel Erdos powstała w 2017 roku w Tel Awiwie w Izraelu. Polska edycja spektaklu oparta jest na osobistych historiach tancerzy, dzięki prawdziwym odpowiedziom na zadane pytania. W trakcie spektaklu publiczność ma szansę nie tylko wysłuchać pytań i odpowiedzi tancerzy, ale również udzielić odpowiedzi na niektóre z nich. Powstaje emocjonujące, fizyczne wydarzenie, charakteryzujące się intymnym połączeniem z publicznością. W spektaklu wspomniane pytania i odpowiedzi są przedstawiane nie tylko przez słowo, ale także poprzez śpiew, ruch i sekwencje taneczne.

Spektakl został dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2023, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10 sierpnia (sobota) / 21:00

WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Krzysztofa Gomółka – Pawlicka, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby wyjęta spod pióra starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły, podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypów płciowych.

Przeplatając komedię z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losem, spektakl ukazuje różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość, prawa i zdolność do decydowania o własnym życiu.

Sztuka inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit przynosi na scenę humor, ironię i absurd ukazując nam, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne, a czasem jedynie artyści i artystki są w stanie opisać złożoność niektórych problemów.

Od 16 lat, niecenzuralny język.

11 sierpnia (niedziela) / 21:00

WKRÓTCE PODAMY INFORMACJE O LOKALIZACJACH, W KTÓRYCH POKAŻEMY ZAPROSZONE SPEKTAKLE ORAZ DALSZE SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE FESTIWALU.

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY
POCIĄG DO MIASTA

EDYCJA X

STACJA ARTYST/K/A

5-11 SIERPNIA 2024

SZUKAJCIE NAS W GDYNI

ZAPRASZAMY!!!

WSTĘP BEZPŁATNY!

KONTAKT:

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Szczegóły na:

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com

Komentarze
Udostepnij