Zapowiedzi

Teatr Syrena w Warszawie ogłasza kolejne musicalowe premiery

Autorski musical „Czarny Szekspir” oraz realizowany na licencji „Beetlejuice” to kolejne premiery, które odbędą się na scenie przy ul. Litewskiej 3. Już wcześniej Syrena zapowiedziała premierę polskiej wersji musicalu „SIX”.

Warszawska Syrena to nowoczesny teatr musicalowy, który łączy w swoim repertuarze polskie wersje największych przebojów gatunku z musicalami tworzonymi przez rodzimych twórców. W każdym sezonie w Syrenie odbywają się dwie premiery. Jedną z nich jest inscenizacja wybranego hitu nowojorskiego Broadwayu i londyńskiego West Endu, druga premiera jest zarezerwowana dla polskiego musicalu, napisanego i skomponowanego specjalnie na zamówienie teatru.

W 2023 roku premierami Syreny będą „Czarny Szekspir” oraz zapowiadane już wcześniej „SIX”. Ten pierwszy spektakl tworzą dyrektor artystyczny sceny Jacek Mikołajczyk (libretto, teksty piosenek i reżyseria) oraz kierownik muzyczny teatru Tomasz Filipczak (kompozytor). Musical będzie nosił podtytuł „Burzliwe życia przypadki i nagła a zagadkowa śmierć w mieście Łodzi Iry Aldridge’a, Afrykańskiego Księcia”.

Akcja spektaklu będzie się toczyć w połowie XIX wieku w Europie, w dobie chwiejących się autorytarnych rządów państw i buzujących ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych. Wystarczy iskra, by doprowadzić do ogólnoeuropejskiego wybuchu. Czy wznieci ją Ira Aldridge, czarnoskóry aktor, rozpalający serca widzów szekspirowskimi rolami? Czy jego występy w miastach całej Europy to część spisku, który ma obalić panujący porządek? Czy Otello może wyprowadzić ludzi na ulice? Czy Szekspir i teatr mogą zmienić świat? I czy światowa rewolucja zacznie się w przemysłowej Łodzi?

Aldridge był pierwszym wielkim czarnoskórym aktorem szekspirowskim. Urodził się w USA, karierę zrobił w Anglii i w innych krajach Europy, oklaskiwała go także teatralna publiczność Krakowa, Warszawy, Poznania i Łodzi, gdzie… zmarł i został pochowany. Jego nazwisko porównuje się do największych – Davida Garricka, Henry’ego Irvinga, Laurence’a Oliviera.

– Losy Aldridge’a splatały się z historią nie tylko teatru, ale i europejskich ruchów rewolucyjnych. Musical „Czarny Szekspir” to fabularyzowana wariacja na temat jego biografii. Zastanowimy się, co by było, gdyby za jego kontaktami z europejskimi spiskowcami kryło się coś więcej niż tylko sympatia dla walki o lepszą przyszłość kontynentu – zapowiada reżyser Jacek Mikołajczyk. – To będzie jednocześnie muzyczna opowieść o miłości, buncie, historii i – przede wszystkim – o teatrze.

Premiera „Czarnego Szekspira” odbędzie się w Teatrze Syrena 4 marca 2023 roku, bilety na spektakl są już w sprzedaży. Główną rolę zagra Mikołaj Woubishet, aktor przez lata związany z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W pozostałych rolach wystąpią: Anna Terpiłowska, Przemysław Glapiński, Marta Burdynowicz, Magdalena Placek-Boryń, Dominik Ochociński, Michał Konarski, Beatrycze Łukaszewska, Albert Osik, Jacek Pluta, Piotr Siejka, Anna Śmiałek oraz Marta Walesiak-Łabędzka. Choreografię przygotują Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, za scenografię odpowiada Grzegorz Policiński, kostiumy zaprojektuje Katarzyna Adamczyk, a reżyserem światła będzie Artur Wytrykus.

Kolejną premierą w Syrenie w 2023 roku będzie zaplanowane na 9 września „SIX” Toby’ego Marlowa i Lucy Moss w reżyserii Eweliny Adamskiej-Porczyk. To musicalowa opowieść o sześciu żonach króla Henryka VIII Tudora. W ich role wcielą się wyłonione w niedawnym castingu aktorki Olga Szomańska, Izabela Pawletko, Marta Burdynowicz, Małgorzata Chruściel, Anna Terpiłowska, Natalia Kujawa oraz Agnieszka Rose, Marta Skrzypczyńska i Aleksandra Gotowicka. Bilety na ten spektakl także są już dostępne w sprzedaży.

Znany jest również tytuł kolejnego światowego przeboju musicalu, który będzie miał swoją premierę na scenie przy Litewskiej 3. Po „SIX” i granych już dziś „Matyldzie”, „Rodzinie Addamsów” oraz „Next to normal”, będzie to „Beetlejuice” Eddiego Perfecta (premiera we wrześniu 2025 r.). To adaptacja klasycznego już filmu Tima Burtona z 1988 r. W tym połączeniu horroru i komedii znane role stworzyli Alec Baldwin, Geena Davis, Winona Ryder i Michael Keaton. Musicalowy odpowiednik „Beetlejuice” zadebiutował na Broadwayu w 2019 r.

– Estetyka filmów Burtona to splatanie horroru z komedią, nieograniczona wyobraźnia, pozbawione hamulców poczucie humoru, swoista makabryczność. Z tego stylu korzystaliśmy w naszych inscenizacjach „Rodziny Addamsów” i „Matyldy”, mam wrażenie, że świetnie sprawdził się jako znak rozpoznawczy musicali Teatru Syrena – mówi dyrektor artystyczny teatru Jacek Mikołajczyk. – Kiedy zobaczyłem, że na Broadwayu trwają przygotowania do premiery musicalowej wersji „Beetlejuice”, wiedziałem, że dla tego tytułu musi się znaleźć miejsce w naszym repertuarze. To połączenie wariackiej makabreski z ciepłą w gruncie rzeczy opowieścią o nastolatce w kryzysowej sytuacji rodzinnej. Jestem pewien, że będzie kolejnym hitem Teatru Syrena!

Plan ujawnionych już premier w Teatrze Syrena:

– marzec 2023 r. – „Czarny Szekspir”

– wrzesień 2023 r. – „SIX”

– wrzesień 2025 r. – „Beetlejuice”

Komentarze
Udostepnij