Zapowiedzi

Teatr Sztuka Ciała w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu „TUTU”

Teatr Sztuka Ciała – zdobył wczoraj Nagrodę Jury w plebiscycie Słoneczniki portalu Czas Dzieci na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla najmłodszych z kategorii RUCH! Dziękujemy wszystkim za wsparcie w trakcie konkursu a jurorom za docenienie szczególnego ruchu, jakim jest pantomima.
To z myślą o dzieciach powstaje teraz „TUTU” – najnowszy tytuł w repertuarze.

„TUTU” –  PREMIERA! spektakl najnajowy (dla dzieci od 0,5 roku do 4 lat) wyczarowany z tiulu – do oglądania, dotykania, słuchania, doświadczania kolorów podstawowych i pochodnych – barw tkaniny i barw dźwięku.

Miękkie, szorstkie i gładkie… materiały i brzmienia. Jedna tkanina, dwie aktorki i tyle możliwości!
„TUTU” przenosi swoich odbiorców w zupełnie inny wymiar tytułowego „tu” zatrzymując czas i zapraszając do doświadczania „tu i teraz”.
Spektakl dla najnajmłodszych z zabawą sensoryczną i muzyką na żywo tworzony przez aktorki – pedagożki: Agatę Brzozowską i Annę Ługowską.

– „TUTU” czerpie z naszego doświadczenia z pedagogiki specjalnej i muzykoterapii, z praktyki teatralnej i…rodzicielskiej, łączy codzienność z poezją, oprowadza po świecie wrażeń i wyobraźni. – mówią aktorki.
Trochę wbrew światu, który bombarduje nas, a tym bardziej małe dzieci, bodźcami, szukamy prostych obrazów, czystych form, operujemy bardzo delikatną fakturą i minimalistyczną muzyką. – wyjaśnia Agata Brzozowska. Efekt jest jednak bardziej delikatny niż surowy, na pewno nie jest to też tytuł „tylko dla dziewczynek”, a w akcji więcej miejsca zajmują żywioły niż sukienki… choć w takim temacie nie może ich zabraknąć zabraknąć.

terminy:

– 22.09 (piątek), godz. 10.00 – spektakl najnajowy „TUTU” – pokaz przedpremierowy (0,5 – 4 lat) | Galeria pod Okiem – Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 79 | bilety – 25 zł, do kupienia tu: https://biletyna.pl/event/view/id/353451

Spektakl odbywa się w ramach projektu „Mam na Oku teatr naj” i jest współfinansowany przez m.st. Warszawa – Dzielnicę Ochota.

– 23.09 (sobota), godz. 11.00 – spektakl najnajowy „TUTU” – PREMIERA! (0,5 – 4 lat) | Galeria pod Okiem – Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 79 | bilety – 25 zł, do kupienia tu: https://biletyna.pl/event/view/id/353453 Spektakl odbywa się w ramach projektu „Latający Teatr Sztuki Ciała” i jest współfinansowany przez m.st. Warszawa. wydarzenie: https://www.facebook.com/events/601229622090756/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22extra_data%22%3A%22%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22permalink%22%7D%2C%7B%22extra_data%22%3A%22%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22edit_dialog%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

– 24.09 (niedziela), godz. 12.00 – spektakl najnajowy „TUTU” (0,5 – 4 lat) | PROM Kultury Saska Kępa | bilety – 25 zł, tu: https://promkultury.pl/wydarzenie/maly-teatr-kepa-tutu-teatr-sztuka-ciala/ Spektakl odbywa się w ramach projektu „Latający Teatr Sztuki Ciała” i jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Moniki Rejtner

Koniec lata, koniec sezonu? Nie! U nas sezon na okrągło! Teatr Sztuka Ciała poleca się na jesienne chłody.

Lato to czas teatralnych urlopów. Teatry dramatyczne zamykają swoje siedziby, aktorzy rozjeżdżają się na wakacje, budynki teatralne zapadają w letarg. Tymczasem na dziesiątkach festiwali, na skwerkach, na placach, nad wodą i w górach, pojawia się inny teatr. Roztańczony, kolorowy, pełen ruchu i muzyki – teatr plenerowy! Teatr Sztuka Ciała ma za sobą kolejny letni sezon. Aktorzy dosłownie wychodzili do swoich widzów i niejednokrotnie zaskakiwali ich między trzepakiem a piaskownicą, między plażą a zjeżdżalnią. Tego lata, w całej Polsce teatr Sztuka Ciała zaprezentował ponad 50 widowisk.

Koniec wakacji kończy letni sezon teatralny. W tym roku jednak Teatr Sztuka Ciała przeciwstawia się jesieni  i nie zostawia swoich widzów. Jeszcze we wrześniu będzie można pójść na (teatralne) grzyby, wyruszyć na owadzie safari,  albo dać się owinąć kolorowemu „Tutu”. Powracają też ukochane szlagiery Sztuki Ciała: „Ważne sprawy” czy „Star, Wars i Sawa”. Koniec sezonu? Nie! – Jesienna odsłona.

– Teraz sezon trwa cały rok – mówi Katarzyna Markowska, założycielka Fundacji Sztuka Ciała, aktorka i performerka. – Od dwóch lat, dzięki dotacji miasta stołecznego Warszawy, nie zapadamy w zimowy sen, tylko działamy. Dla teatru niezależnego znalezienie miejsca pod dachem bywa wyzwaniem, ale mamy już stałe, zaprzyjaźnione sceny, z którymi współpracujemy: Prom Kultury – Saska Kępa (to tutaj odbywają się nasze próby!), Ośrodek Kultury Ochoty „OKO”, Wawerskie Centrum Kultury, a wkrótce też Dom Kultury „Świt”.       

– Mam poczucie, że od wiosny 2022 mój sezon się jeszcze nie skończył – mówi Katarzyna Wróbel, aktorka wspierająca teatr również talentem plastycznym. – Trwa bardzo intensywny czas (od przygotowań do premiery Klaunady), w którym pracujemy na umocnienie marki „Teatr Sztuka Ciała”. Nie ma w tym „stop”. Co chwile pojawiają się nowe wyzwania. Jak pojawiła się opcja udziału w Mam Talent to, mimo, ze wcześniej jakoś nie bardzo czułyśmy, że telewizja to nasze medium, zdecydowałyśmy w ciemno, że próbujemy, że to kolejny sposób na to jak pokazać się światu.

Z wakacyjnego tournée powróciła właśnie rodzina „Klaunadzińskich”. Mogliście spotkać ich w najgorętszych kurortach Polski. Finaliści zeszłorocznego „Mam talent” rozpakowali walizki, ale nie odwieszają kostiumów.

– Po „Mam talent!” pojawiły się zapytania eventowe – mówi Joanna Płóciennik, dyrektor artystyczna teatru, aktorka i reżyserka. – Piszą do nas firmy i osoby prywatne, które chciałyby nas zobaczyć tak bardzo, że zdarza się, że wręcz wymyślają ku temu okazje!

– W ostatnich latach profilowałyśmy się mocno na rodzinnego odbiorcę, a eventy, typu gale, kierują nas w stronę dorosłego widza, co zawsze jest przyjemnym urozmaiceniem.

Z końcem lata odchodzą parady, a w tym roku było ich naprawdę sporo.

– Szukamy sposobu dotarcia do widza tam gdzie jest i takim jaki jest – mówi Anna Ługowska, aktorka teatru, performerka. – Czasami nas samych zaskakuje, jak niektóre formy przechodzą jedna w drugą. Najpierw pojawił się spektakl „Pędy”. Kostiumy Anny Rudzińśkiej zachwycały, ale nie zawsze, nie wszędzie, da się zagrać spektakl w pełnej wersji i oprawie. Między innymi stąd pomysł na interaktywne parady z udziałem Brass Bandu – „Flower Power”. Co ciekawe, pierwsza z nich odbyła się zimą, podczas pandemii, gdy ulica, mimo mrozu, była jedynym czynnym „teatrem”. W tym roku mieliśmy parad prawdziwe zatrzęsienie: Saskiej Kępy, Syrenki, Kwiatów, Wianki, Pożegnanie Lata. Dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście poświęciliśmy im cały cykl („Flower Power”, „Łowca na tropie owadów”, „Klaunadzińscy”), co doskonale wpisuje się w charakter centrum miasta.

Od parad niedaleko już do spacerów. W tym roku przyrodnicze spacery teatralne wędrowały wokół „Kamienia” nad Wisłą oraz po Bielanach i Ursynowie. Katarzyna Markowska – Szalona Botaniczka w projekcie „Kultura i Natura”, wspomina początki spacerowych form teatralnych w Sztuce Ciała:

 – Najpierw były Wawerskie Spacery Teatralne. Formuła chwyciła i w tym roku spacerujemy oprowadzając po aż trzech królestwach przyrody. Taki interaktywny sposób przedstawiania natury, jest czymś pośrednim między spektaklem a warsztatem. Zawsze przynosi jakieś inspiracje, niespodzianki, odkrycia. Dzięki temu nasz Latający Teatr może pojawiać się także w naturalnej scenografii łąk, trawników i lasu.

Tego lata podczas spacerów teatralnych zadebiutowały owady. Niezwykłe kostiumy owadzie stworzyła Katarzyna Wróbel – Łowca owadów, pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu „Polowanie na owady”.  Mogliśmy zobaczyć w nim włochatą ćmę, długonogiego komara i ludzkiego rozmiaru muchę. Premiera odbyła się w środku lata, ale dobra wiadomość jest taka, że nie zostanie tylko wakacyjną propozycją. Ostatnie „Polowanie na owady” już 17 września w Parku Herberta na Bielanach, a niecały miesiąc później powrót nastrojowego spektaklu „Między oWadami” w reż. Joanny Płóciennik. Pozornie podobny temat w zupełnie innej oprawie i charakterze będziecie mogli zobaczyć już w październiku i listopadzie w warszawskich domach kultury.

Znajdzie się w nich także coś dla najnajmłodszych. Choć spacer to ważny punkt dnia maluszka i zdarza się Sztuce Ciała grać dla nich przy placach zabaw, to skupienie ciekawskich toddlerów łatwiej w pomieszczeniu. To dla nich Teatr Sztuka Ciała zagrał tego roku już 10 razy swoje najnajowe spektakle: „Pstryk”, „Krążek”, „Wombat”. Ale to nie koniec. Tej jesieni pojawi się nowy tytuł najnajowy, przygotowany przez Annę Ługowską i Agatę Brzozowską i oczaruje małych widzów kolorem i dźwiękami.

– „Tutu” wzięło się z fascynacji tiulem – u nas i u dzieci. – mówi Agata Brzozowska, aktorka, performerka. To taki spektakl jaki lubimy najbardziej: do oglądania, dotykania, słuchania i doświadczania. Barwy tkaniny i barwy dźwięku. Miękkie, szorstkie, gładkie. To też świat „tu i teraz”, magiczne zatrzymanie w czasie. Ten spektakl czerpie inspirację z naszych doświadczeń jako mam, ale i z praktyki pedagogicznej. Łączymy nasze doświadczenie muzykoterapeutyczne, pedagogiki specjalnej i „zwykłej” zabawy.

Premiera „Tutu” już 23 września, pierwszego dnia astronomicznej jesieni. Ale w tym roku jesień będzie inna, bo Teatr Sztuka Ciała nie zostawia swoich widzów. Otuli was letnią atmosferą, natchnie tiulową przyjemnością, rozbawi owadzimi przygodami. O wszystkich wydarzeniach i spektaklach dowiecie się na stronie Teatru i w mediach społecznościowych. Uroczyście odwołujemy koniec letniego sezonu. Ze Sztuką Ciała sezon kręci się cały rok!

Patronami medialnymi Latającego Teatru Sztuki Ciała są:        
Polskie Radio Dzieciom

Bliżej Przedszkola

Polska Agencja Prasowa

Karmione Kulturą

Pani Zuzia       

sztukaciala.com/repertuar
FB @sztukaciala

Instagram @sztukaciala

Komentarze
Udostepnij