Zapowiedzi

Teatr ze społecznością we Wrocławiu

Powstaje nowa platforma na rzecz teatru ze społecznością (ang. Community theatre). To nurt coraz silnej obecny w Polsce, zakorzeniony w historii i kulturze poszczególnych osób i grup. Fundacja t realizuje autorskie projekty artystyczno-społeczne, teatralne, performatywne i edukacyjne.

Nowatorski estetycznie, tworzony przez profesjonalnych artystów i kuratorów, oscyluje pomiędzy sztukami performatywnymi, a interwencją społeczno-kulturalną. Nadrzędnym celem tego rodzaju działań jest jednoczenie społeczności, podtrzymanie historii, budowanie wspólnoty myśli i wartości poprzez wspólne tworzenie i uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych.

Aktualnie realizowane projekty:

Fundacja t:

Kinder majses. Opowieści dziecięce

Fundacja Dialogu Kultur Etz Chaim, Miejska Biblioteka Publiczna | 12.11. – 6.12.2019.

“Kinder majses. Opowieści dziecięce” to mini cykl sąsiedzkich zdarzeń performatywnych, dla którego pretekst stanowią opowiadania Icchaka Lejba Pereca. Do jego współtworzenia zapraszamy dorosłych i dzieci – mieszkańców wrocławskiego osiedla Gajowice. Perec, patronując ulicy i jednemu z najważniejszych placów osiedla, pozostaje zupełnie nieznany, choć jego życie i twórczość dalekim echem odbija skomplikowaną historię okolicy.

W międzypokoleniowym projekcie na styku kultur połączymy teatr, przedwojenną historię osiedla i współczesnych sąsiadów: organizacje, instytucje i osoby prywatne. Sięgniemy po opowiadania Pereca, zastanowimy nad uniwersalnymi wartościami – estetycznymi i społecznymi – które niosą i znajdziemy dla nich wyraz w konwencji teatru papierowego, słuchowiska, i teatru lalek / teatru formy.

Pod opieką artystyczną sąsiadów – reżyserów, aktorów, pedagogów teatru (m.in. Radosława Kasiukiewicza, Bartosza Kurowskiego, Roberta Maniaka, Huberta Michalaka), przygotujemy wspólnie cztery małe formy, damy wyraz naszym odkryciom w różnych teatralnych konwencjach. Zaprosimy mieszkańców, by wspólnie snuć opowieść o społeczności i miejscu, w którym żyjemy.

Koncepcja merytoryczna: Marta Kurowska

Projekt realizowany w ramach programu “Mikrogranty NGO”, realizowanego ze środków Gminy Wrocław.

Szczegółowe informacje: tedwukropek.pl

Fundacja t:

Słowo polskie

Centrum Historii Zajezdnia | 23.11. – 7.12.2019.

“Słowo polskie” to wspólnotowe zdarzenie teatralne, inspirowane praktyką archiwum afektywnego. Zapraszamy mieszkańców Wrocławia do przyjrzenia się gromadzonym w domowych archiwach wycinkom prasowym: drobnym ogłoszeniom, wywiadom, artykułom czy przepisom oraz do refleksji nad emocjami, które dziś wywołują.

Sięgniemy do korzeni rodziny i społeczności, opowiemy niepowtarzalną historię, w której momenty przełomowe dla miasta łączą się z prywatnymi zapiskami i drobnymi ogłoszeniami oraz emocjami, które jedne i drugie mogą dziś wywoływać. Przyjrzymy się językowi, docenimy znaczenie wyglądu zgromadzonych wycinków: jakości papieru, sposobu przechowywania, naddarć, plam, podkreśleń i dopisków. Odkryjemy osobisty wymiar archiwum domowego splecionego ze współczesną historią Wrocławia.

Zebrane historie potraktujemy jako tworzywo dla teatru: ułożymy własne opowieści, wypełnimy wyobraźnią białe plamy. Zaprosimy widzów do udziału w niezwykłej wystawie performatywnej, która może się wydarzyć tylko raz, powstanie bowiem ze spotkania indywidualnych wspomnień i wrażliwości aktorów i widzów. Być może ich losy już się kiedyś splotły, a przepis na ciasto, niezmieniony od lat, przypomni komuś smak rodzinnego domu.

Kuratorzy: Marta Kurowska, Hubert Michalak

Działanie realizowane w ramach programu “Pomysłowi” Centrum Historii Zajezdnia.

Szczegółowe informacje: tedwukropek.pl

Stowarzyszenie Kameralny Chór Męski Cantilena

Wyżej, wyżej w górę ręce

Centrum Historii Zajezdnia | 25.11. – 12.12.2019.

“Wyżej, wyżej w górę ręce” to cykl interwencji muzycznych, inspirowanych polską sceną alternatywną schyłku PRL-u. Zapraszamy mężczyzn, urodzonych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w muzyczną podróż do utworów młodości. To czas, kiedy muzyka w szczególny sposób rezonowała z historią, odpowiadała na sytuację społeczną. Ale była również nowatorska artystycznie, rozwijała całe spektrum gatunków i stylów.

Przypomnimy utwory, których słuchaliśmy z magnetofonowych kaset i graliśmy w amatorskich zespołach. Zbadamy, czy tamte brzmienia wciąż rezonują z podobną siłą. Przywołamy kontekst polityczny i społeczny, wrócimy do prywatnych wspomnień, które wiążą się z tą muzyką. Stworzymy muzyczne archiwum, które opowiada prywatne historie, odwołuje się do ulotnej, przykrytej kurzem kilku dziesięcioleci, wspólnoty wartości estetycznych i społecznych, które wyznawaliśmy.

Kolaż wspomnień, anegdot, wywiadów, cytatów, które szczególnie mocno wryły się w pamięć, opublikujemy w formie zin-u – niezależnej, subiektywnej mapy muzycznych inicjacji. Same zaś utwory wykonamy w, napisanych specjalnie na okoliczność projektu, unikalnych, chóralnych opracowaniach Michała Ziółkowskiego. Choć dotknięte upływającym czasem i naznaczone indywidualnymi doświadczeniami każdego z wykonawców, dziś – podobnie jak kiedyś – najlepiej zabrzmią w wielogłosie.

Kurator: Robert Maniak

Działanie realizowane w ramach programu “Pomysłowi” Centrum Historii Zajezdnia.

Szczegółowe informacje: cantilena.pl

Komentarze
Udostepnij