Zapowiedzi

Teatralny kwiecień w UCK „Alternatywy” w Warszawie

W kwietniu 2024 r. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza widzów na następujące wydarzenia teatralne:

bilety: 60 zł

czw. 4.04 godz. 19:00

Międzyczas

Przedstawienie kabaretowo-muzyczne w wykonaniu aktorów Teatru Witkacego z Zakopanego: Agnieszki Michalik, Kamila Jońskiego i Piotra Łakomika. Spektakl jest połączeniem poezji śpiewanej i tekstów satyrycznych Jonasza Kofty, jednego z najbardziej cenionych twórców polskiego kabaretu lat 70. i 80.  XX wieku. Usłyszymy dziesięć wierszy artysty w muzycznej interpretacji (Volo, Mona Lisa, Staczać się trzeba powoli, Świnia, Dobry sen, Naszą miłość zabiła wielka płyta, Niepotrzebny nam ten smutek, Ostatni koncert Paganiniego, Wino samotnych, Milczenie) oraz skecze z Fachowców. Muzykę do nich napisał i wykona na żywo wybitny kompozytor i pianista – Jerzy Chruściński. Podczas przedstawienia poznamy docenta i majstra, którzy w przerwie pomiędzy jedną a drugą fuchą oddają się swojej kolejnej – po piciu piwa – ulubionej czynności, czyli dyskursowi filozoficznemu. Ich błyskotliwe rozmowy są przeplatane piosenkami pełnymi nostalgii i ciekawych spostrzeżeń dotyczących człowieka.

Wydarzenie w ramach Ursynowskiego Kalejdoskopu Teatralnego

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/HoEaf

bezpłatne wejściówki

sob. 6.04 godz. 18:00

MULTUM, czyli alternatywne tworzywo

spektakl finałowy Festiwalu Alternatywnej Kultury

Przedstawienie wieńczące warsztaty teatralne dla młodzieży realizowane w ramach odbywającego się u nas Festiwalu Alternatywnej Kultury.  Opowiada historię młodych ludzi wchodzących w dorosłość, którzy zauważają, że świat nie jest takim, jakim opisują go inni. Każda z postaci zmaga się z jakimś problemem, którego nie może rozwiązać samodzielnie, a jedynie w grupie występujących z nią na scenie rówieśników. Scenariusz przedstawienia oparty jest na twórczości Bartosza „Fisza”Waglewskiego, a także na osobistych monologach aktorów.

Wydarzenie w ramach Ursynowskiego Kalejdoskopu Teatralnego

Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/xWETD

bilety: 40 zł

niedz. 21.04 godz. 19:00

Czasen

reż. Bartłomiej Ostapczuk

Nieoczekiwane spotkanie głównego bohatera z postacią, której nieznana tożsamość przeradza się w podróż ścieżkami ludzkich emocji, doświadczeń, wspomnień i nadziei. Ich wspólna wędrówka staje się przestrzenią dla rozważań i refleksji nad poszukiwaniem sensu oraz nieustającym dążeniem do zrozumienia teraźniejszości.

Czasen to najnowszy spektakl autorstwa Bartłomieja Ostapczuka, który tym razem –

za pomocą słowa – prezentuje sceniczną adaptację swojego opowiadania.

Produkcja: Stowarzyszenie Instruktorów Teatru Chcemy

Dofinansowano ze środków Fundacji Orlen

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/W4fFV

bilety: 30 zł

śr. 24.04 godz. 19:00

Śpiew za drutami

wieczór poetycko-muzyczny na podstawie poezji Henryki i Ilony Karmel,

w wykonaniu Emmy Herdzik, Adrianny Kieś, Alberta Stensena (kornet, elektronika, pianino) i Michała Zaborskiego (altówka)

scen. i reż. Zofia Gustowska

Siostry Karmel były wychowankami hebrajskiego gimnazjum w Krakowie. W 1942 roku znalazły się w krakowskim getcie, a następnie w obozie w Płaszowie. W 1943 roku zostały wywiezione do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej, a rok później przewiezione do obozu w Lipsku. Po zakończeniu wojny spędziły dwa lata w Sztokholmie na leczeniu i rehabilitacji. W 1947 roku zadebiutowały napisanym wspólnie tomem poetyckim Śpiew za drutami. W 1948 roku Henryka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, a Ilona poszła w jej ślady rok później. Prezentacja ich wierszy w oprawie muzycznej przywraca zapomnianą polsko-żydowską herstorię. To opowieść o młodych kobietach rozkochanych w poezji Staffa i Tuwima, które z dnia na dzień na skutek niemieckiej inwazji musiały w brutalny i nienaturalny sposób dorosnąć. Pisane przez nie w obozie wiersze mówią o niewyobrażalnym cierpieniu i zwątpieniu, ale również dają nadzieję i są dowodem niezwykłej wrażliwości poetek.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/ifRHc

Komentarze
Udostepnij