Zapowiedzi

„The Best European Show” z Opola na Maltę

Koproducencki spektakl w Valettcie…

„The Best European Show” w reż. Harisa Pašovića – spektakl, którego koproducentem wykonawczym jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu już w piątek, 9.02.2024r. zostanie zaprezentowany na Malcie w Teatrze Manoel- Valletta.

Spektakl powstał i miał swoją pierwszą premierę w Polsce, w Opolu. Produkcja przekracza granice i łączy artystów różnych narodowości, kultur i tradycji teatralnych.
Do realizacji przedsięwzięcia przystąpiły: Fondazione Teatro Due Parma (Włochy), Kosovo National Theatre (Kosovo), Teatr Malta (Malta), Narodowy Teatr – SNG Nova Gorica (Słowenia), a Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu pełni w tym projekcie rolę koproducenta wykonawczego.

Tę koprodukcję chcielibyśmy wykorzystać jako okazję do zbadania: czym jest dziś europejski teatr? Jaka jest współczesna Europa?
Jakie są nasze obowiązki i zakres odpowiedzialności w teatrach publicznych i w sztuce, którą tworzymy.
Haris Pašović,
reżyser

Spektakl „The Best European Show” to tragikomedia o współczesnej Europie i jej teatrze. Międzynarodowe jury musi wyłonić zwycięzcę pierwszego Europejskiego Festiwalu Teatralnego, stworzonego na wzór Konkursu Piosenki Eurowizja.

Zadanie okazuje się trudniejsze, niż ktokolwiek mógł przewidzieć. Polityka, prywatne ambicje, afery miłosne i odważne wizje artystyczne przenikają się podczas finałowej nocy, gdzie podejmowane są ostateczne decyzje. Stawka jest wysoka, presja rośnie. I niemal wszystko, co może pójść źle – idzie źle… Europejski teatr trzęsie się w posadach.

To show, które pokazuje sytuacje i problemy, którym europejski teatr stawia czoła […]
Jurorzy próbują wybrać najlepsze show, ale kończą na zadawaniu pytań, takich jak: co to znaczy być Europejczykiem?
Sean Buhagiar,
dramaturg

Z entuzjazmem spektakl przyjęto też w Parmie.

Mamy nadzieję, że tak samo będzie na Malcie.

„The Best European Show” zostanie jeszcze pokazany w Kosovie oraz na Słowenii.

Link do strony spektaklu: https://teatropole.pl/spektakle/the-best-european-show/ 

Komentarze
Udostepnij