Zapowiedzi

„Tiki i inne zabawy” Wrocławskiego Teatru Pantomimy w konkursie Inferno na Boskiej Komedii

”Tiki i inne zabawy”  zostaną zaprezentowane 7 grudnia na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie w ramach konkursu Inferno. Przedstawienie Dominiki Knapik, z dramaturgią Patrycji Kowańsiej, to zaproszenie na grupową terapię, której uczestnikami są bohaterowie dramatów Antona Czechowa. Różne Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami psychicznymi, z jakimi zostali „zdiagnozowani” przez twórców przedstawienia.

Po premierze „Tików i innych zabaw”, profesor Mirosław Kocur napisał:
„(…) przedstawienie «Tiki i inne zabawy» we Wrocławskim Teatrze Pantomimy jest rewelacyjne. Dramaturżka Patrycja Kowańska napisała piekielnie inteligentny scenariusz, a reżyserka Dominika Knapik postawiła przed mimami zadanie niemożliwe. Rozdała im teksty do mówienia. Okazało się, że artyści pantomimy radzą sobie ze słowem lepiej niż wielu absolwentów akademii teatralnych”.
 
Ze sceny usłyszymy fragmenty wszystkich dramatów Czechowa w zestawieniu z autorskimi tekstami, obrazującymi sytuację terapeutyczną. Zestawienie materiału dramatycznego i ruchowego dąży do wygenerowania na wpół formalnego, groteskowego języka, jakim zostaje opowiadana Czechowowska rzeczywistość. „Takiego teatru pantomimy się nie spodziewacie” – czytamy na stronie Boskiej Komedii.
 
Organizowany przez Teatr Łaźnia Nowa, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to wielkie święto teatru: konkurs, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym. Tak o tegorocznej edycji festiwalu mówi jego dyrektor artystyczny – Bartosz Szydłowski: „XIV edycja festiwalu będzie świętem i spotkaniem nie tylko w sprawie teatru, ale w imię głęboko humanistycznych wartości, które są warunkiem jego istnienia. Będziemy razem, walcząc o głos dla tego, co nas łączy, dzieląc się z publicznością nadzieją i wiarą w możliwość zmieniania świata na lepsze”.
 
 
Tiki i inne zabawy
na podstawie wybranych fragmentów z dramatów A. Czechowa: „Mewa”, „Wujaszek Wania”, „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry”, „Iwanow” w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej
 
reżyseria i choreografia: Dominika Knapik
scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
scenografia: Bartholomӓus M. Kleppek
muzyka: Łukasz Jędrzejczak
kostiumy: Karolina Mazur
reżyseria Światła i Video: Wolfgang Macher
harfa live: Malwina Lipiec-Rozmysłowicz
asystenci reżyserki: Blanka Starzycka, Damian Zieleziński
 
obsada:
Płatonow – Mateusz Kowalski
Raniewska – Anna Nabiałkowska
Iwanow – Izabela Cześniewicz
Trigorin – Artur Borkowski
Borkin – Mateusz Flis (gościnnie)
Olga – Agnieszka Dziewa
Masza – Monika Rostecka
Irina – Sandra Kromer-Gorzelewska
Nina – Agnieszka Charkot
Szarlotta – Eloy Moreno Gallego
Terapeutka – Paulina Jóźwin
Terapeuta – Jan Kochanowski
Harfistka – Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (gościnnie)

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij