Zapowiedzi

„Tosca” na zakończenie sezonu bytomskiej Opery Śląskiej

To będzie wyjątkowe święto dla wszystkich Melomanów. 22 czerwca Opera Śląska zakończy pełen sukcesów 79. sezon artystyczny spektaklem „Tosca” Giacomo Pucciniego. Wydarzenie zapewni widzom niezapomniane przeżycia, łącząc w sobie piękno muzyki, dramatyczną fabułę i niezapomniane kreacje aktorskie!

„Tosca” to jedna z najczęściej wystawianych oper w historii. Jej premiera odbyła się 14 stycznia 1900 roku w Teatro Costanzi w Rzymie i choć początkowo nie została przyjęta z entuzjazmem przez krytyków i publiczność, dziś uznaje się ją za jedną z najpopularniejszych oper świata. Fabuła opisuje dramatyczną historię miłości, bezradnej wobec bezdusznej polityki, która przenika losy bohaterów i determinuje ich życiowe wybory. Opera, powstała na kanwie sztuki teatralnej Victoriena Sardou „La Tosca”, jest mistrzowskim połączeniem melodramatu, sensacji i erotyzmu.

Na scenie bytomskiego teatru w roli Tosci usłyszymy i zobaczymy Izabelę Matułę. Barona Scarpię kreować będzie Andrzej Dobber. W Cavaradossiego wcieli się debiutujący w tej roli Łukasz Załęski. 

W pozostałych rolach: Bogdan Kurowski i Grzegorz Szostak (Angelotti), Zbigniew Wunsch (Zakrystanin), Maciej Komandera (Spoletta), Witold Dewor (Sciarrone). Vincent Dobber, syn Andrzeja Dobbera, zadebiutuje na bytomskiej scenie w roli Pastuszka.

Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadzi Mark Shanahan – irlandzki dyrygent, profesor w Royal Academy of Music, dyrygent w Guildhall School of Music and Drama oraz Visiting Conducting Fellow w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Shanahan dyrygował w Royal Festival Hall, Barbican Hall, Royal Albert Hall i Bridgewater Hall. Współpracował m.in. z Sir Stephenen Houghem, Stephenen Isserlisem, Nigelem Kennedy’m, Arabellą Steinbacher czy Viktorią Mullovą.

25 czerwca spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.opera-slaska.pl.

Komentarze
Udostepnij