Zapowiedzi

TR WARSZAWA | Podsumowanie sezonu 2019/2020 | NOWE OTWARCIE

Podsumowanie sezonu 2019/2020

Mamy wiele powodów, aby uznać sezon 2019/2020 za jeden z najbardziej wyjątkowych w ponad dwudziestoletniej historii TR Warszawa. Zrealizowaliśmy premiery na dwóch kontynentach, zdobyliśmy główną nagrodę na festiwalu Boska Komedia, jesienią spektakle TR Warszawa zobaczyła międzynarodowa publiczność w pięciu krajach. Ale największym wyzwaniem i najważniejszym doświadczeniem okazała się pandemia koronawirusa. Na blisko cztery miesiące musieliśmy zamknąć dla publiczności nasze sceny. Nie zaprzestaliśmy jednak działalności, przenosząc nasze spektakle na wirtualną scenę internetu.

PREMIERY TR WARSZAWA

Zanim na skutek wybuchu epidemii koronawirusa działalność programowa TR Warszawa została przeniesiona do sieci, na scenach Tokyo Metropolitan Theatre i TR Warszawa/Marszałkowska 8 zrealizowaliśmy międzynarodową koprodukcję spektaklu “Wracać wciąż do domu” w reż. Magdy Szpecht. Premiera japońskiej wersji przedstawienia odbyła się 8 listopada 2019 roku podczas Festival/Tokyo w Japonii, w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Akcja spektaklu opartego na powieści Ursuli K. Le Guin to historia o tym, co dzieje się po zniknięciu współczesnej cywilizacji, setki lat po katastrofie klimatycznej. “Wracać wciąż do domu” jest koprodukcją Festival/Tokyo, TR Warszawa oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Premiera polskiej wersji przedstawienia miała miejsce 6 marca 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Scenografia do tego przedstawieniu stała przez cztery miesiące na scenie przy pustej widowni TR Warszawa/Marszałkowska 8, przypominając o czasie sprzed epidemii.

Premierę drugiej, zaplanowanej na maj 2020 roku międzynarodowej koprodukcji – spektaklu-wystawy-instalacji “Maria Klassenberg” w reż. Katarzyny Kalwat, musieliśmy przesunąć na jesień 2020, z powodu odwołania festiwalu POSTWEST w berlińskim teatrze Volksbühne, który jest koproducentem spektaklu. Zamiast zagranicznej premiery w Berlinie, Katarzyna Kalwat wraz z zespołem twórczyń i twórców zrealizowała performans “Maria Klassenberg. Choreografie domowe”, w ramach cyfrowej odsłony Festiwalu POSTWEST/guess where. Wydarzenie to powstało z udziałem aktorek i aktorów TR Warszawa oraz Volksbühne Berlin, a także kuratorki i historyczki sztuki, Andy Rottenberg oraz międzynarodowej grupy uczestników i uczestniczek. Ponad 60 osób m. in. z Litwy, Polski, Niemiec, Rumunii i Litwy dokonało rekonstrukcji działań Marii Klassenberg, awangardowej artystki i peformerki, która przez całe życie tworzyła w przestrzeni własnego mieszkania. Idee awangardy i sztuki konceptualnej lat 70. i 80. XX wieku nabrały nowej aktualności w kontekście przymusowej izolacji i uprawiania sztuki w prywatnych mieszkaniach w czasie pandemii.

Po raz piąty na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie przyznaliśmy nagrodę Debiut TR. Tym razem wyróżnienie dla młodych twórców i twórczyń młodego pokolenia otrzymał Wiktor Bagiński, student IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Reżyser zrealizuje swój spektakl w TR Warszawa w 2021 roku.

TR W TRASIE

Nasza obecność na scenach Europy i Japonii w mijającym sezonie ugruntowała silną pozycję TR Warszawa w zagranicznym obiegu teatralnym jako zespołu promującego polską szkołę teatru oraz Warszawę jako ważnego artystycznego ośrodka kultury w Europie i na świecie.

Sezon artystyczny 2019/2020 rozpoczęliśmy w Târgu Mureș (Rumunia) na festiwalu “A Name”, w ramach którego Grzegorz Jarzyna prowadził cykl warsztatów dla zaproszonych twórców i twórczy oraz zespołu aktorskiego Narodowego Teatru w Târgu Mureș. Warsztatom mistrzowskim towarzyszył m. in. przegląd rejestracji spektakli Grzegorza Jarzyny. Oprócz japońskiej premiery “Wracać wciąż do domu” w reż. Magdy Szpecht w ramach Tokyo Festival, kontynuowaliśmy międzynarodowe tournee spektaklu “Fantazja” w reż. Anny Karasińskiej – od sierpniowych pokazów na 40. Zürcher Theater Spektakel, poprzez pierwsze francuskie prezentacje spektaklu w La Filature Mulhouse, a skończywszy na pokazach “Fantazji”, w ramach Festiwalu Culturescapes w Chur (Szwajcaria) i na Prague Crossroads Festival w Pradze (Czechy). W Czechach odbył się także pokaz “Innych ludzi” w reż. Grzegorza Jarzyny, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Pilźnie.

TR Warszawa obecny był także w krajowym obiegu festiwalowym – oprócz wspomnianego już 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia (“Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó i “Inni ludzie” w reż. Grzegorza Jarzyny), spektakle TR Warszawa gościły m. in. w Gdańsku w ramach Tygodnia Austriackiego (“Rechnitz Opera – Anioł Zagłady” w reż. Katarzyny Kalwat) i w Poznaniu (“Inni ludzie” w reż. Grzegorza Jarzyny).

WIĘCEJ NIŻ WIDZ!

We wszystkich działaniach na rzecz rozwoju publiczności zespołowi TR Warszawa przyświeca hasło: WIĘCEJ NIŻ WIDZ!. Pracujemy na rzecz zwiększania i pogłębiania uczestnictwa w kulturze. W tym procesie kluczowe jest budowanie głębokich, trwałych relacji pomiędzy instytucjami i organizacjami kultury a publicznością oraz angażowanie społeczności odbiorczyń i odbiorców w działania instytucji i organizacji – począwszy od uczestnictwa w wydarzeniach po współtworzenie instytucji. Działamy na rzecz zwiększania dostępu do kultury rozumianego bardzo szeroko – zarówno jako rozpoznanie i dostosowanie programu do potrzeb uczestniczek i uczestników, jak i likwidowania barier komunikacyjnych i architektonicznych, a także dostosowania programu dla grup z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu (TR bez Barier). Intensywnie pracujemy nad docieraniem do osób mieszkających nie tylko w Warszawie i okalającej ją metropolii, ale i poza nią – w całej Polsce i za granicą. Niezmiernie cieszy nas, że coraz więcej ludzi poznaje TR Warszawa i powraca do nas bez względu na to, czy prowadzimy działalność na naszych scenach czy działamy online.

NOWA SIEDZIBA NA PLACU DEFILAD

Mijający sezon był bardzo intensywnym czasem przygotowań do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę teatru na Placu Defilad. Jego uzyskanie umożliwi rozpoczęcie długo oczekiwanej inwestycji, która wspólnie z nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmieni przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki i będzie jednym z symboli przyszłej nowoczesnej metropolii, jaką ma stać się Warszawa. Oba budynki autorstwa Thomas Phifer & Partners będą jednymi z najnowocześniejszych obiektów kultury w Polsce. Ich powstanie otworzy dla mieszkanek i mieszkańców miasta, a także odwiedzających stolicę gości i gościń nowe możliwości uczestnictwa w kulturze.

TR ONLINE

Stan epidemii i związane z nim zamknięcie instytucji kultury, w tym teatrów, oper, baletów, filharmonii, muzeów, galerii i kin, wywołało uruchomienie nowych sposobów działalności artystycznej i form kontaktu z publicznością. TR Warszawa, jako jeden z pierwszych teatrów w Polsce, natychmiast zareagował na nową, pandemiczną rzeczywistość przenosząc większość swoich działań do sieci.

15 marca 2020 roku zainicjowaliśmy ogólnopolską akcję “Zostań w domu, nie wychodź z teatru”, w ramach której gościliśmy z transmisjami naszych przedstawień w domach przeszło 50 tysięcy osób w kraju i zagranicą. Pokazaliśmy w sumie 13 rejestracji przedstawień. Setki uczestników i uczestniczek wzięły udział w warsztatach i działaniach edukacyjnych online. W ramach akcji zachęcaliśmy także do oglądania stale dostępnych na portalu Ninateka.pl spektakli TR Warszawa takich jak m. in. “Bzik tropikalny” w reż. Horsta d’Albertisa, “Burza” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, “2007: Macbeth” i “Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny.

W porównaniu z poprzednimi sezonami w ponad dwudziestoletniej historii zespołu TR Warszawa w mijającym sezonie we wszystkich wydarzeniach TR Warszawa na żywo i w internecie uczestniczyła rekordowa liczba widzek i widzów.

POKAZY SPEKTAKLI W RAMACH TR ONLINE:

21 marca – Cząstki kobiety, reż. Kornél Mundruczó

28 marca – Woyzeck, reż. Grzegorz Jaremko

4 kwietnia – Inni ludzie, reż. Grzegorz Jarzyna

18 kwietnia – Holzwege, reż. Katarzyna Kalwat

25 kwietnia – Ewelina płacze, reż. Anna Karasińska

2 maja – Robert Robur, reż. Krzysztof Garbaczewski

9 maja – Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady, reż. Katarzyna Kalwat

16 maja – R.I.P. KORE – FINAŁ. # AGON_NA_OLIMPIE, reż. Katarzyna Minkowska

23 maja – Puppenhaus. Kuracja, reż. Jędrzej Piaskowski

30 maja – Uroczystość, reż. Grzegorz Jarzyna

31 maja – Maria Klassenberg. Choreografie Domowe, reż. Katarzyna Kalwat

6 czerwca – Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, reż. Przemysław Wojcieszek
13 czerwca – Chinka, reż. Klaudia Hartung-Wójcik

20 czerwca – Nietoperz, reż. Kornél Mundruczó

27 czerwca – Męczennicy, reż. Grzegorz Jarzyna

TR ONLINE W LICZBACH

  • ponad 50 000 widzek i widzów, uczestniczek i uczestników spektakli oraz wydarzeń z programu TR Online
  • 52 wydarzenia w programie TR Online w tym:
  • 15 spektakli teatralnych i performatywnych
  • 14 spotkań zespołu twórców i twórczyń z publicznością po projekcjach spektakli
  • 23 wydarzeń dodatkowych (warsztatów, wykładów)
  • 106 rozmówców i rozmówczyń w czasie spotkań po projekcjach spektakli i wydarzeniach premierowych TR Online, w tym

Łączny zasięg działań w ramach TR Online na Facebooku TR Warszawa wyniósł ponad 2 miliony, a na Vimeo TR Warszawa prawie 23 tysiące odsłon.

STRATEGIA TR ONLINE

Na bazie doświadczeń z okresu zamknięcia budynku teatru i działań online przygotowaliśmy “Strategię TR Online”, którą będziemy realizować w kolejnych sezonach. Zakłada ona kontynuację i rozwinięcie naszych działań w internecie: streamingi spektakli na żywo ze scen TR Warszawa, transmisje nagrań archiwalnych, spotkania, dyskusje i warsztaty online. Pragniemy utworzyć scenę online nieograniczoną miejscem i czasem oraz umożliwić dotarcie do szerokiego grona zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń – zarówno obecnej publiczności, jak i tej, która nie miała dotąd możliwości uczestnictwa w programie TR Warszawa. Tym samym TR Online staje się czwartą linią programową TR Warszawa, obok linii międzynarodowej, nowych talentów i działań terenowych.

WYCHODZIMY! NOWE OTWARCIE W TR WARSZAWA

Przez ostatnie miesiące zapraszaliśmy naszą publiczność, aby została w domach i nie wychodziła z teatru. Wspólnie przeszliśmy przez trudny czas izolacji, spotykając się na cotygodniowych transmisjach spektakli, rozmowach i warsztatach. Czas na nowy etap naszych działań.

Od czerwca 2020 roku, czyli czasu zniesienia obostrzeń zapraszamy publiczność do uczestnictwa w programie TR Online pod nowym hasłem Zostań z nami, nie wychodź z teatru! Zanim spotkamy się na pierwszych wydarzenia odbywających się na naszych scenach, 4 lipca 2020 roku o godzinie 11:00 zapraszamy do uczestnictwa w Weselnych zapowiedziach, performatywnym przejściu z Lasku Bródnowskiego do Parku Rzeźby na Bródnie, z udziałem Pawła Althamera i Agnieszki Olsten. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spacer będzie symbolicznym wyjściem z zamknięcia, a jednocześnie prologiem wrześniowego „Wesela na Bródnie” – plenerowego wydarzenia, inspirowanego „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego. Tego samego dnia o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy online „Gdzie jesteście”, stworzonej w ramach TR TiSZ przez grupę młodych artystek pod opieką reżysera Wojtka Ziemilskiego. Nie nazywamy tych wydarzeń zakończeniem sezonu, a NOWYM OTWARCIEM.

DO ZOBACZENIA W TR WARSZAWA!

Komentarze
Udostepnij