Zapowiedzi

„Tradycja Kurpiu, tradycja” – premiera spektaklu Bartłomieja Ostapczuka w Myszyńcu

Najnowszy spektakl jest drugą realizacją Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej, do której zaproszony został Bartłomiej Ostapczuk. Po mającym premierę 2 lata temu, nagradzanym widowisku „Śnij Kurpiu, śnij”, przyszedł czas na nową opowieść.

„Tradycja Kurpiu, tradycja”  to pełen pasji spektakl, który przenosi widzów w niezwykły świat kurpiowskiej kultury, gdzie siła tradycji staje się głównym bohaterem. Przedstawienie jest wyjątkowym połączeniem pieśni, teatru słowa, tańca oraz plastycznych obrazów, tworząc magiczną podróż przez dobrze znane, jak i zapomniane obrzędy oraz zwyczaje Kurpiowszczyzny.

Spektakl oddaje hołd dziedzictwu regionu, ukazując jego bogactwo i różnorodność. Tradycyjne pieśni i tańce, pełne emocji i rytmu, przeplatają się z poetyckimi tekstami, które ożywiają historie dawnych czasów. Każdy element – od muzyki po wizualne kompozycje – współtworzy opowieść o głębokiej więzi z przeszłością, ale również o tym, jak tradycje te mogą być odczytywane na nowo, w kontekście współczesnych wyzwań i zmian.

To pełne humoru widowisko, które porusza serca i zmysły, przypominając, jak ważne są korzenie, które wciąż wpływają na naszą teraźniejszość. „Tradycja Kurpiu, tradycja” to podróż ku odkrywaniu siły wspólnoty, tożsamości i pamięci pokoleń, czasem ukazana z przymróżeniem oka.

Scenariusz, reżyseria Bartłomiej Ostapczuk
Wykonanie: Zespół folklorystyczny Kurpiowszczyzna.

Premiera 19,20 października 2024 g.16.00
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej. Myszyniec.

Bartłomiej Ostapczuk

Aktor-mim, reżyser przedstawień teatru wizualnego, autor scenariuszy oraz ruchu scenicznego, nauczyciel pantomimy. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy Mimo.
Autor książek „Mimowie mówią” (2020) oraz „Warszawska Pantomima – sztuka poza słowami 1970-2023” (2023) oraz przedstawień teatru słowa „Śnij Kurpiu, śnij” (2022), „Czasen” (2024), „Tradycja Kurpiu, tradycja” (2024).

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” działa przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Zespół istnieje od kwietnia 1974 r.
Działalność artystyczna Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” była i jest oparta na możliwie wiernym odtworzeniu tradycyjnych pieśni, tańców, obrzędów. Zespół wykorzystuje tradycyjny strój kurpiowski, tradycyjne instrumenty kurpiowskie, zachowując autentyczną, właściwa tylko dla Myszynieckiej Puszczy Zielonej gwarową manierę wykonawczą.

Komentarze
Udostepnij