Zapowiedzi

Transmisje – Trójmorze, Rzeszów

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

20-23 oraz 26-29 sierpnia 2021

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

SKĄD TRÓJMORZE W RZESZOWIE?

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie kulturalne, nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Inicjatywa Trójmorza od 2015 roku służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Idealnym dopełnieniem tej inicjatywy jest stworzenie platformy dla wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw, i tym właśnie stać się ma MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE.

TEATR

Wydarzenia MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidziano spektakle Teatru „Studio” w Wilnie („Lalki, moje ciche siostry” w reż. Liliji Kiejzik oraz „Zapiski oficera Armii Czerwonej w reż. Sławomira Gaudyna), Teatru „Credo”w Sofii („Płaszcz” w reż. Niny Dimitrovej), Teatru Lalkowego w Koszycach („Chaplin” w reż. Braňo Mazúcha), Vene Teater w Tallinie („Bóg mordu” w reż. Philippa Lossa), Teatru Narodowego im. Vasile Alecsandriego w Jassach („Syndrom don Kichota” w reż. Radu Ghilasa), praskiego teatru Studio Hrdinů („Złote cięcie” w reż. Jana Horáka) oraz Liepājas Teātris („Szekspir” w reż. Elmārsa Seņkovsa).

Organizatorzy – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentują natomiast premierowo spektakl „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reżyserii wybitnego gruzińskiego reżysera Andro Enukidze. W ten sposób realizują się postanowienia podpisanego dwa lata temu porozumienia o współpracy pomiędzy Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. Podczas Festiwalu Polskę reprezentować będzie także Latający Teatr Kantorowi ze spektaklem „Kantor tu jest” w reż. Magdaleny Miklasz. Po każdym ze spektakli odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami, które poprowadzi recenzent teatralny Tomasz Domagała. 

MUZYKA

Program MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE obfituje także w koncerty, które odbywać się będą w Skver 2.0 przy Grand Hotel Boutique, na Scenie „Dziedziniec Teatru” oraz w Filharmonii Podkarpackiej. Usłyszymy kwartet jazzowy pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, koncert światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia, artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie, Krzysztofa Iwaneczkę, Justynę Szafran oraz Alka Berkowicza. Będą też popisy śpiewających rzeszowskich aktorów. Z przedpremierowym koncertem Dagny/Osiecka wystąpi Dagny Mikoś a „trzej tenorzy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, czyli Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek, ponownie wykonają uwielbiany przez widzów koncert „Nie całuj mnie pierwsza”. Aktorską energię i  głosy usłyszymy także w koncercie „Mamy dla was piosenkę – Hobn mir a nigndl” w reż. Moniki Adamiec.

TANIEC

W przerwie pomiędzy obiema częściami MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE w Sali Industrialnej Galerii Rzeszów obejrzeć będzie można performance butoh „Synesthesis”, w wykonaniu Joanny Sarneckiej performerka, tancerka butoh) i artysty wizualnego Jakuba Hadera oraz spektakl Teatru tańca O.de.la „Ekstazy” w choreografii Marty Bury.

SZTUKI WIZUALNE

Podczas MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE nie zabraknie także wystaw sztuk wizualnych. W czasie jego trwania będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, wystawę plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, wystawę fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa, wystawę malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii oraz plenerową wystawę chorwackich pocztówek z Zadaru.

Organizacja MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

IDEA

Idea Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki.

Pierwszy z nich został zorganizowany po raz pierwszy w 2018 roku w Rzeszowie i zgodnie z ideą oraz deklaracją założycielską miał odbywać się corocznie w każdym z państw – partnerów projektu. W 2019 roku odbył się w słowackich Koszycach, a w 2020 – w Wilnie i Trokach na Litwie. Pierwsza edycja Festiwalu zorganizowana w stolicy Podkarpacia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widowni i odbiła się szerokim echem w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych mediach, dlatego w czasie, gdy pierwszy festiwal TRANS/MISJE wędrował po innych państwach, postanowiono wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności i zorganizować w Rzeszowie mniejszy, lecz równie bogaty artystycznie festiwal TRANS/MISJE znakowany przydomkiem WSCHÓD SZTUKI. Jego dwie edycje odbyły się z powodzeniem w Rzeszowie w latach 2019 i 2020.

Trudny pandemiczny rok 2020 zachwiał jednak stabilnością finansową partnerów kolejnych edycji „wędrującego” MFS TRANS/MISJE, kazał zmienić plany repertuarowe i sprawił, że nie są oni w stanie podjąć wyzwania organizacji wydarzenia u siebie. Ponieważ rzeszowscy organizatorzy nie wyobrażali sobie przerwania młodej, ale już mocno zakorzenionej w świadomości widzów „transmisyjnej” tradycji, postanowili, że począwszy od roku 2021 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

Aram Stern

(na podstawie nadesłanych materiałów)

Komentarze
Udostepnij