Zapowiedzi

„TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA” – BEZPŁATNY KONCERT OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE NA CMENTARZU CENTRALNYM

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na coroczny koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2024 roku o godz. 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Serdecznie zapraszamy na „Requiem” W.A. Mozarta pod batutą Małgorzaty Bornowskiej. Wystąpią soliści, chór i orkiestra Opery na Zamku oraz chór z Niemiec: Berliner Figuralchor. Uwaga! Wstęp bezpłatny.

Opis:

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, największego w Polsce, a trzeciego w Europie, będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych parków Szczecina. W ten sposób od ponad 20 lat czcimy pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie, i których morze zabrało na wieczną wachtę. Koncert tradycyjnie poprzedza ceremoniał morski, a muzyce towarzyszy gra świateł, podkreślająca nastrój wieczoru. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność. Podczas tegorocznego koncertu zabrzmi „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu solistów, orkiestry i chóru Opery na Zamku oraz Berliner Figuralchor. „Requiem d-moll KV 626” ciężko chory Wolfgang Amadeusz Mozart napisał tuż przed śmiercią w 1791 r. Zamówił je znany z przywłaszczania sobie cudzych dzieł hrabia Walsegga, wysyłając do słynnego kompozytora tajemniczego mężczyznę. Ten wątek wykorzystał Miloš Forman w swym filmowym arcydziele „Amadeusz”. Wysłannikiem w czarnej masce i płaszczu był zazdrosny o geniusz Mozarta nadworny kompozytor cesarza Austrii – Antoni Salieri. Dzięki filmowi z 1984 roku, w który wplątano nieczyste intencje i złe siły, „Requiem” stało się jeszcze bardziej rozpoznawalnym utworem. Mozart naprawdę – jak w filmie – odkładał napisanie tego dzieła, jakby chciał prześcignąć czas, który mu został. Nie ukończył „Requiem”. Czy faktycznie był zajęty „Czarodziejskim fletem”, czy może świadomość, że wkrótce umrze, tak bardzo go przerażała, że czuł, iż pisze ten utwór nie na zamówienie, ale dla siebie? „Requiem” Mozarta dla Mozarta… „Requiem” jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów jest największym jego dziełem sakralnym – monumentalnym utworem wokalno-instrumentalnym, zachwycającym dojrzałością i dramaturgią brzmienia. To ostatnie, nieukończone dzieło wiedeńskiego mistrza.

Koncert organizowany jest w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Mecklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027.

•             Dystrybucja bezpłatnych biletów dla osób indywidualnych prowadzona w kasie Opery na Zamku w Szczecinie od wtorku do piątku w godz. 14.00-18.00.

•             Miejsca na widowni są nienumerowane, a ich liczba jest ograniczona. Jedna osoba ma prawo pobrać z kasy maksymalnie 2 bilety na koncert. Nie będzie prowadzona rezerwacja miejsc na to wydarzenie.

•             Pula biletów zostanie przekazana do dystrybucji 8 czerwca 2024 r. od godz. 21.00 przy bramie głównej cmentarza.

•             Dystrybucję bezpłatnych biletów dla grup prowadzi dział marketingu Opery na Zamku od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00. Prosimy o kontakt telefoniczny 91 43 48 106, 91 43 48 144 lub mailowy: kbaranowska@opera.szczecin.pl  

•             Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane.

•             Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce – Zajezdnia Pogodno (trasą: Gumieńce–Plac Kościuszki–Brama Portowa–Plac Rodła–Kołłątaja i dalej do Zajezdni Pogodno przez ulicę Arkońską). Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Zajezdni Pogodno nastąpi o godz. 23.45.

Realizatorzy:

Przygotowanie chórów                Małgorzata Bornowska, Gerhard Oppelt

Realizacja dźwięku                       Aleksander Miśkiewicz, Jakub Skowroński

Realizacja światła                        Dawid Karolak

Obsada:

Victoria Vatutina            sopran

Aneta Łukaszewicz       mezzosopran

Rafał Żurek                       tenor

Rafał Pawnuk                   bas

Chór i Orkiestra Opery na Zamku         

Berliner Figuralchor    

Dyrygent             Małgorzata Bornowska

Inspicjentka      Maria Malinowska-Przybyłowicz

Program spektaklu: https://www.opera.szczecin.pl/sites/default/files/2024-05/Program_tym_co_nie_powrocili_z_morza_2024_pl.pdf

Projekt plakatu: Tomasz Sadowski

Koncert organizowany jest w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Mecklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027.

Komentarze
Udostepnij