Zapowiedzi

„Udręka życia“ Hanocha Levina – premiera w toruńskim Teatrze Horzycy

23 marca odbędzie się szósta premiera w tym sezonie w Teatrze Horzycy. Będzie to „Udręka życia” Hanocha Levina w reżyserii Evy Rysovej. Reżyserka jest znana toruńskiej publiczności z „Ćwiczeń stylistycznych”, w których widzowie losuję kilkanaście z 99 sposobów na opowiedzenie tej samej, pozornie banalnej historii.

“Udręka życia” w reżyserii Rysovej to egzystencjalna tragikomedia o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Bezkompromisowa i sprośna, ale również wzruszająca refleksja nad kondycją człowieka.

Druga nad ranem. Lewiwa smacznie śpi, ale Jona w udręce przewraca się z boku na bok. Małżeństwo z wieloletnim stażem uwiera ciasnota ich wspólnego życia. Co zamroziło ich miłość? Dlaczego najlepiej wychodzi im wyrzucanie sobie wzajemnych uraz? Co na to ich sąsiad? Kto z tej trójki jest najbardziej samotny? A dlaczego nikt nie pyta o zdanie Ursusa maritimusa?

Hanoch Levin, to najważniejszy izraelski dramaturg polskiego pochodzenia. W 1935 r. jego rodzice wyemigrowali z Łodzi do Palestyny. Nazywany izraelskim Beckettem, w swojej twórczości krytykował działania Izraela, co wywoływało liczne kontrowersje.

Spektakl powstaje w związku z 40-leciem pracy twórczej aktora Niko Niakasa na deskach Teatru Horzycy. 44 lata temu debiutował w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze w „Skąpcu” Moliera, a po raz pierwszy wystąpił na naszej scenie w „Kartotece” Różewicza w 1983 r.

Na scenie wystąpią również Karina Krzywicka – obchodząca w tym roku 40-lecie pracy twórczej (debiutowała w „Pragmatystach” Witkacego w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem) oraz Paweł Tchórzelski – 38 lat na scenie. Na żywo na akordeonie zagra Marcin Oleś.

Reżyseria: Eva Rysová
Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska
Światło: Karolina Gębska
Muzyka: Marcin Oleś
Akordeon: Marcin Oleś
Inspicjentka/suflerka i asystentka reżyserki: Iza Smużny
Wystąpią: Karina Krzywicka, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski

fot. Wojtek Szabelski

Komentarze
Udostepnij