Zapowiedzi

„Udręki życia” – premiera w toruńskim Teatrze Horzycy na 40-lecie pracy Niko Niakasa

23 marca w Teatrze im. Wilama Horzycy odbędzie się premiera „Udręka życia” Hanocha Levina w reżyserii Evy Rysovej. Spektakl powstaje w związku z 40-leciem pracy twórczej aktora Niko Niakasa na deskach Teatru Horzycy.

Druga nad ranem. Lewiwa smacznie śpi, ale Jona w udręce przewraca się z boku na bok. Małżeństwo z wieloletnim stażem uwiera ciasnota ich wspólnego życia. Co zamroziło ich miłość? Dlaczego najlepiej wychodzi im wyrzucanie sobie wzajemnych uraz? Co na to ich sąsiad? Kto z tej trójki jest najbardziej samotny? A dlaczego nikt nie pyta o zdanie Ursusa maritimusa?

“Udręka życia” w reżyserii Evy Rysovej to egzystencjalna tragikomedia o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Bezkompromisowa i sprośna, ale również wzruszająca refleksja nad kondycją człowieka.

Spektakl powstaje w związku z 40-leciem pracy twórczej aktora Niko Niakasa na deskach Teatru Horzycy.

Hanoch Levin, autor sztuki, to najważniejszy izraelski dramaturg polskiego pochodzenia. W 1935 roku jego rodzice wyemigrowali z Łodzi do Palestyny. Nazywany izraelskim Beckettem, w swojej twórczości krytykował działania Izraela, co wywoływało liczne kontrowersje.

Twórcy i twórczynie:

Tłumaczenie: Agnieszka Olek
Reżyseria: Eva Rysová
Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska
Światło: Karolina Gębska
Muzyka: Marcin Oleś
Akordeon: Marcin Oleś

Inspicjentka/suflerka: Iza Smużny
Asystentka reżysera: Iza Smużny
Wystąpią:

Karina Krzywicka,
Niko Niakas,
Paweł Tchórzelski

Komentarze
Udostepnij