Wystartował UK/Poland Season 2025 – to wyjątkowa okazja na poznanie twórczyń i twórców z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej działających w obszarze sztuk performatywnych! Sezon rozpoczął się 5 marca w Łodzi wystawą „St Ives i gdzie indziej”, potrwa do końca listopada i obejmuje ponad sto wydarzeń z zakresu muzyki, filmu, teatru, sztuk wizualnych, literatury i designu w kilkudziesięciu miastach Polski, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jego celem jest ożywienie dialogu, pogłębienie współpracy oraz umocnienie więzi artystycznych i społecznych.
W ramach UK/Poland Season 2025 w różnych polskich miastach odbędzie się kilka projektów z obszaru sztuk performatywnych będących wynikiem polsko-brytyjskich kooperacji. Już w drugiej połowie marca w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędą się warsztaty i występ walijskiego artysty Jonny’ego Cotsena w ramach międzynarodowego projektu Europe Beyond Access II, który rewolucjonizuje scenę sztuk performatywnych w Europie poprzez wspieranie artystek i artystów z niepełnosprawnościami. We wrześniu Teatr 21 zaprezentuje film dokumentujący performance Wichrowe Wzgórza: Współczesny Manifest Cathy /Wuthering Heights: Cathy’s Modern Manifesto,inspirowany „Wichrowymi Wzgórzami” Emily Brontë i teledyskiem Kate Bush, eksplorujący temat kobiecej tożsamości z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polscy widzowie dwukrotnie będą mieli okazję oglądać szkockich artystów i artystki. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca w Lublinie. Jesienią w Gdańsku zostanie zaprezentowana projekt Wspólnota/Togetherness eksplorujący temat wzajemnej pomocy i solidarności. Remont Pomp wspólnie z kompozytorem Brianem Irvinem tworzą nowe dzieło audiowizualne, które zostanie zaprezentowane po raz pierwszy w ramach większej realizacji artystycznej w Belfaście, z udziałem Ulster Orchestra i innych grup muzycznych z Irlandii Północnej. Następnie performance zostanie zaprezentowany w Gdańsku. A od marca do maja w wybranych kinach sieci Multikino w całej Polsce będą się odbywały retransmisje z cyklu National Theatre Live. W programie znalazł się m.in. „Hamlet” z Ianem McKellenem, „Present Laughter” z Andrew Scottem i „The Importance of Being Earnest” z Ncuti Gatwą. Dla fanów klasycznej opery Multikino przygotowało transmisje spektakli operowych i baletowych artystów z Royal Opera House, w tym „Jeziora łabędziego”, „Romea i Julii”, „Turandot” i „Walkirii”.
UK/Poland Season 2025 podkreśla rolę sztuki w budowaniu porozumienia ponad granicami za główne hasła przyjmując dialog, różnorodność, diasporę i digital. Sezon eksploruje najistotniejsze zagadnienia współczesności, takie jak wykluczenie społeczne, kobieca perspektywa w sztuce, migracje, sztuka i niepełnosprawność, zmiany klimatyczne, tożsamość i cyfrowa rzeczywistość. Poprzez eksperymentalne formy ekspresji, nowatorskie rozwiązania technologiczne i różnorodność podejść artystycznych, Sezon staje się przestrzenią otwartą dla twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń szukających inspiracji w sztuce.
Wydarzenia w Polsce są organizowane i finansowane przez British Council, za program w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odpowiadają Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej oraz British Council. Organizację Sezonu w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce.
W chwili obecnej na całym świecie – a zwłaszcza w sąsiedztwie Polski – stoimy przed wieloma wyzwaniami. Myślę, że nigdy nie było lepszego czasu dla UK i Polski na wspólne tworzenie i działanie, i – co być może najważniejsze – na wyobrażanie sobie przyszłej współpracy w obrębie kultury i sztuki. UK/Poland Season 2025 właśnie to robi. Otwiera nowy, dynamiczny rozdział w wymianie kulturalnej między naszymi krajami, przybliżając polską kulturę nowym odbiorcom w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej i przedstawiając Polkom i Polakom to, co najlepsze w UK. Sezon zapewni ponad 100 wydarzeń w ponad 40 miastach obejmujących wszystkie formy sztuki, zapewniając niezwykłe możliwości osobom indywidualnym, artystom i artystkom oraz instytucjom obu naszych krajów – mówił Scott McDonald, British Council CEO.
Mija 15 lat od zakończenia pierwszego w historii Sezonu polskiego w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu wiele się zmieniło. Oba kraje stanęły w obliczu nowych wyzwań związanych z dynamicznie zmieniającą się sytuacją międzynarodową. Inaczej wygląda też dziś sfera kultury z jej nowymi instytucjami, zjawiskami artystycznymi oraz z nowym pokoleniem twórczyń i twórców. UK/Poland Season 2025 to okazja do ożywienia wymiany. Jego główną ideą jest wzmocnienie współpracy między krajami i zbudowanie nowych relacji między instytucjami partnerskimi, artystami, artystkami, odbiorcami i odbiorczyniami sztuki. Choć cele te są bardzo bliskie tym sprzed 15 lat, to realizowane będą w zupełnie innej rzeczywistości. Chcemy by twórczy potencjał młodych artystów i artystek był jeszcze lepiej widoczny – mówiła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas konferencji zapowiadającej Sezon.
Program wydarzeń
Program sezonu rozwinie się na szeroką skalę, obejmując dziesiątki wydarzeń związanych z filmem, teatrem, sztukami wizualnymi, muzyką, literaturą i designem. Na mapie głównych wydarzeń Sezonu w Polsce znajdują się takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Sopot, Bolesławiec, Katowice, Łódź i Lublin, a sieć Multikino zaprezentuje kolejne spektakle National Theatre Live i Royal Opera House także w innych miastach Polski. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w koncertach, wystawach, spotkaniach autorskich, warsztatach i szeregu innowacyjnych inicjatyw, które przez miesiące będą inspirować do przemyśleń i odkryć artystycznych.
Wydarzenia z obszaru sztuk performatywnych odbywające się w Polsce:
- Europe Beyond Access II — 20-21 marca oraz jesień 2025, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Centrum Kultury ZAMEK zaprasza na warsztaty i występ walijskiego artysty Jonny’ego Cotsena w ramach międzynarodowego projektu Europe Beyond Access II, który rewolucjonizuje scenę sztuk performatywnych w Europie poprzez wspieranie artystek i artystów z niepełnosprawnościami.
- Wichrowe Wzgórza: Współczesny Manifest Cathy /Wuthering Heights: Cathy’s Modern Manifesto — 6 września 2025, Teatr 21, Warszawa
Film dokumentujący performance inspirowany „Wichrowymi Wzgórzami” Emily Brontë i teledyskiem Kate Bush, eksplorujący temat kobiecej tożsamości z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Sowa w domu/Owl at Home – połowa października 2025 na Międzynarodowym Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży – KORCZAK DZISIAJ
- Polska-Szkocja, wieczór choreograficzny/Poland-Scotland A choreoraphic evening — 3-12 października 2025, na Międzynarodowym Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie.
Projekt ma na celu realizację polsko-szkockiego wieczoru choreograficznego. Jest to partnerstwo pomiędzy Fundacją Ciało/Umysł a Scottish Dance Theatre. - Wspólnota/Togetherness – 27 października – 1 listopada, Gdańsk
To projekt o wspólnocie i wzajemnej pomocy, który odbędzie się w Belfaście i w Polsce. Remont Pomp oraz Dumbworld, we współpracy z kompozytorem Brianem Irvine’em, tworzą nowe dzieło audiowizualne, którego premiera odbędzie się w październiku 2025 roku we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) - Scottish Dance Theatre na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca (MSTT) organizowanym przez Lubelski Teatr Tańca – 6-11 listopada 2025
- Retransmisje National Theatre Live oraz Royal Opera House – 19 marca – 25 maja 2025, wybrane kina sieci Multikino w całej Polsce
Program w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Jednocześnie Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz British Council zrealizują w Wielkiej Brytanii imponujący program obejmujący swoim zasięgiem najważniejsze brytyjskie miasta m.in. Edynburg, Huddersfield, Glasgow, Londyn, Belfast, Manchester, Birmingham, Bristol, Newcastle, Nottingham i Oksford.
Program obejmie projekty z obszaru muzyki klasycznej, jazzu, muzyki eksperymentalnej, sztuk wizualnych, fotografii, teatru i filmu.
Po wielu miesiącach intensywnej współpracy z British Council, Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz partnerami po obu stronach kanału La Manche z radością inaugurujemy UK/Poland Season 2025. Ten wyjątkowy program nie tylko przybliża współczesną kulturę Polski i Wielkiej Brytanii, ale przede wszystkim stawia na dialog – między pokoleniami, perspektywami i tradycjami artystycznymi. Naszym celem jest inspirowanie nowego pokolenia twórczyń i twórców oraz odbiorczyń i odbiorców do odkrywania wzajemnych doświadczeń i spojrzeń na świat. W programie znalazły się tematy, które definiują naszą rzeczywistość – od zmian klimatycznych i technologii przyszłości po migrację i wielokulturowość – ukazane przez pryzmat sztuki i nowych narracji. Chcemy, by Sezon był nie tylko świętem kultury, ale i przestrzenią budującą trwałe relacje między środowiskami artystycznymi obu krajów. Wierzymy, że Sezon stanie się impulsem do długofalowej współpracy, inspirując do odkrywania Polski i jej dynamicznego życia artystycznego – mówi Olga Brzezińska, Wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Wybrane wydarzenia w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej:
- Film – Sezon otworzy KINOTEKA Polish Film Festival w Londynie, a następnie w ramach Kinoteka on Tour w niezależnych kinach w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zaprezentowane zostaną kultowe polskie produkcje filmowe, jak i najnowsze premiery.
- Muzyka – polska muzyka pojawi się na najważniejszych brytyjskich festiwalach muzycznych w tym Edinburgh International Festival, jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki, teatru, tańca i opery na świecie, EFG London Jazz Festival, Huddersfield International Contemporary Music Festival czy Edinburgh Jazz and Blues Festival.
- Sztuki wizualne – od marca w National Portrait Gallery w Londynie będą prezentowane prace Stanisława Wyspiańskiego, we wrześniu Golden Thread Gallery w Belfaście pokaże wystawę „Nadzieja Radykalna” prezentującą dzieła współczesnych polskich artystów i artystek z kolekcji Galerii Arsenał w Białymstoku.
- Fotografia – w The Photographers’ Gallery w Londynie podziwiać będzie można twórczość Zofii Rydet, autorki monumentalnego „Zapisu socjologicznego”.
- Design – w czerwcu Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Fleet Street Quarter BID zorganizuje wydarzenie „Designing Tomorrow: Polish Sustainable Design & Business for a Better Future”, prezentujące najnowsze osiągnięcia polskiego designu. Projekty polskich twórców zostaną pokazane także w kwietniu w ramach London Design Biennale oraz w V&A Museum.
Polska jest niezwykle ważnym punktem na mapie europejskiej kultury, z prężną i nowatorską sceną artystyczną. Od sztuki współczesnej i designu, przez muzykę eksperymentalną, teatr, film, aż po dynamicznie rozwijającą się scenę kulinarną. UK/Poland Season 2025 to wyjątkowa okazja, aby Brytyjczycy mogli dostrzec, jak bardzo współczesna Polska łączy szacunek dla bogatego dziedzictwa z otwartością na nowe zjawiska. Od marca do listopada 2025 roku polscy twórcy zaprezentują swoje prace w największych brytyjskich ośrodkach kulturalnych, budując mosty, które – mamy nadzieję – staną się zapowiedzią długotrwałej współpracy na przyszłość – powiedziała Magdalena Grabianowska, Zastępczyni Dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
British Council jest organizacją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Wspiera pokój i dobrobyt, budując więzi, zrozumienie i zaufanie między ludźmi w Wielkiej Brytanii i krajach na całym świecie. Prowadzi aktywność w dziedzinach kultury, sztuki, edukacji i nauczania języka angielskiego. Działa w ponad 200 krajach i terytoriach, będąc stacjonarnie w przeszło 100 z nich. W latach 2022–2023 British Council dotarło do 600 milionów osób.
Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. IAM prowadzi także portale CULTURE.pl, który stanowi obszerne internetowe źródło wiedzy o polskiej kulturze.
Instytut Kultury Polskiej w Londynie zajmuje się promocją polskiej kultury i dziedzictwa w Wielkiej Brytanii oraz inicjuje współpracę z instytucjami kulturalnymi i akademickimi obu krajów. Dzięki budowaniu relacji, udostępnianiu zasobów oraz wsparciu finansowemu, skutecznie prezentuje brytyjskiej publiczności najlepsze przykłady polskiej sztuki, filmu, teatru, muzyki, literatury, nauki i dziedzictwa narodowego.