Zapowiedzi

„URBAN. Idę po was…” – premiera w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu „URBAN. Idę po was…” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. W tytułowej roli wystąpi Adam Ferency.

Bohaterem przedstawienia jest Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta i satyryk, który był jedną z najbardziej znienawidzonych postaci czasu PRL. Jako rzecznik rządu, w latach 1981-1989 manipulował faktami na temat śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka, szczuł na ludzi Solidarności i Kościół, kpił z prezydenta USA i Jana Pawła II. Mówiono o nim „naczelny propagandysta PRL, Goebbels stanu wojennego, morderca, czerwona kanalia”, ale też „znakomity publicysta, mistrz ciętej riposty i mężczyzna z klasą”.  

– To nie tyle opowieść o samym Urbanie, co o tym, co ten Urban z nami zrobił i w jaki sposób wpłynął na Polskę. Przez wiele lat potrafił skutecznie nakłuwać nasze moralne wzmożenia i śmiać się ze wszystkiego i wszystkich. Dla niego nie było świętości, bo w żadną świętość nie wierzył. Słowami, które najczęściej padały z jego ust były „hipokryzja” i „obłuda”. Mówił o nich w odniesieniu do swoich kolegów, papieża, Kościoła i Solidarności. W każde pęknięcie i rysę potrafił wsadzić swój palec” – mówi Bartosz Szydłowski.

– Na wieść o tym, że tworzymy spektakl „Urban. Idę po was…” natychmiast pojawili się „życzliwi” internauci, którzy oznajmili, że przyklei się do mnie gęba Urbana. Ich zdaniem, pamięć o Urbanie powinna zniknąć z powierzchni Ziemi – mówi Adam Ferency. – To niesamowite, że ciągle są w Polsce ludzie, którzy chcieliby kogoś wycinać z historii. Zaczynając od Mieszka I, o którym nic nie wiemy, a kończąc na Jerzym Urbanie, o którym próbujemy coś powiedzieć. Sztuka powinna, a wręcz ma obowiązek zajmować się ludźmi, którzy są w jakiś dramatyczny sposób pogmatwani. Nie tylko pogmatwani przez to, że są cyniczni i podli do szpiku kości, ale również dlatego, że są zanurzeni głęboko w swoim czasie. Nie da się ich zrozumieć w oderwaniu od tego czasu. Fakt, że niektórzy politycy, ale też ludzie tzw. kultury chcą manipulować zbiorową pamięcią do osiągnięcia swoich własnych celów, powoduje, że nie jesteśmy w stanie w Polsce przerobić i doprowadzić do końca żadnej ważnej sprawy. Chciałbym, żeby wiadomość o tym, że Urban idzie po nas, publiczność potraktowała nie tylko jako zaproszenie, ale również jako memento.

Oprócz Adama Ferencego na scenie zobaczymy Barbarę Jonak i Pawła Smagałę. Autorem tekstu, który powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa „Urban. Biografia” (Wydawnictwo Znak, 2023) jest Piotr Rowicki. 

Set premierowy spektaklu: 19, 20, 21 i 22 kwietnia (godz. 19.00). Kolejne spektakle: 9, 10, 11 i 12 maja. 

fot. Mateusz Skwarczek

Komentarze
Udostepnij