Walka z żywiołem zawsze jest nierówna – bezsilność wobec potęgi natury uświadamia, jak kruche bywają nasze materialne zasoby. Obrazy dobiegające do nas z południa i zachodu Polski zatrważają. Skala zniszczeń i cierpienia, jakie przynosi powódź, trudna jest do wyobrażenia. Woda pochłania domy, dobytki, ale także miejsca, które stanowią serca lokalnych społeczności – instytucje kultury i oświaty.
W geście solidarności z dotkniętymi powodzią postanowiliśmy chęć pomocy zamienić w czyn i zorganizować charytatywny koncert. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na pomoc dla szkoły w Nowym Świętowie (gm. Głuchołazy). Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom będziemy mogli przyczynić się do odbudowania nie tylko zniszczonych miejsc, lecz także nadziei i poczucia bezpieczeństwa wśród tamtejszej społeczności.
Osią programu koncertu stały się utwory kompozytorów związanych z regionem geograficznym Śląska. Dzieła na wskroś współczesne wypełnione są poszukiwaniami formalnymi i egzystencjalnymi, nieopisywalną słowami emocjonalnością. Czasem zainspirowane są tradycyjną muzyką ludową, kiedy indziej duchowością: zarówno religijną – odwołującą się do tajemnicy wiary – jak i czerpiącą swe źródło z natury.
Repertuar koncertu obejmuje utwory, które przekroczyły ramy muzyki klasycznej, oddziałując na inne formy sztuki. Jednym z takich dzieł, mających znaczący wpływ między innymi na muzykę filmową, jest Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, znana również jako III Symfonia. Kompozycja ta była wielokrotnie wykorzystywana przez reżyserów, takich jak Peter Weir, Paolo Sorrentino czy Terrence Malick, a także stanowiła źródło inspiracji dla kompozytorów, m.in. Hansa Zimmera. III Symfonia (podobnie jak chętnie wykorzystywany przez choreografów Krzesany Wojciecha Kilara), posłużyła jako muzyka choreograficzna w balecie pod tym samym tytułem autorstwa dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora, którego prapremiera odbyła się na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w kwietniu 1994 roku.
Yaroslaw Shemet – dyrygent
Aleksandra Kubas-Kruk – sopran
Justyna Khil – sopran
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
PROGRAM
BOLESŁAW SZABELSKI
Toccata z Suity op. 10
WOJCIECH KILAR
Orawa
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI
Totus Tuus
EUGENIUSZ KNAPIK
Gdy…
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI
III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych cz. II
WOJCIECH KILAR
Krzesany
Koncert charytatywny
20/10/2024, godz. 19.00
Sala Moniuszki