Zapowiedzi

„W 80 dni dookoła świata” – premiera w olsztyńskim Teatrze Jaracza

„W 80 dni dookoła świata” to spektakl familijny na motywach powieści Juliusza Verne’a. Po przeszło 150 latach od powstania twórcy znaleźli w niej inspirację do zabawy, promowania otwartej postawy na świat oraz materiał do wykreowania na scenie fascynujących krain.

Premiera odbędzie się w sobotę [29 czerwca 2024 r.] na Dużej scenie w Olsztyńskim Teatrze Jaracza. Reżyserem spektaklu jest Piotr Ratajczak a autorką tekstu Joanna Kowalska.

Reżyser zapowiada: Książka Juliusza Verne’a pod koniec XIX wieku była adresowana do dorosłych i dla młodzieży. Miała być manifestem wiary w przyszłość świata i w postęp cywilizacyjny. Wielobarwność spotka też naszych bohaterów – dużo działo się będzie w ramach dzisiejszej rzeczywistości, ale też z przesłaniem o tym, że warto poznawać obce kultury, warto doświadczać świata.

Wszyscy twórcy mają bogaty dorobek w polskim teatrze, zdobyli już wyróżnienia i nagrody i wspólnie zrealizowali wiele spektakli. Teatr Jaracza również współpracował z nimi kilkakrotnie. Za scenografię odpowiada Marcin Chlanda, kostiumy zaprojektowała Katarzyna Sobolewska, a muzykę do spektaklu skomponowała Anna Stela. Piotr Ratajczak to twórca reżyserujący spektakle dynamiczne, z poczuciem humoru i barwnymi postaciami. Stawia też ciekawe wyzwania przed aktorami – np. proponując im granie wielu ról w jednym spektaklu. Na scenie zobaczymy m.in. Andrzeja Steranko, Emilię Lewandowską, Grzegorza Gromka, Katarzynę Kropidłowską i Marcina Tyrlika.

Co ważne Piotr Ratajczak to reżyser specjalizujący się w teatrze młodego widza, z którym potrafi znaleźć wspólny język. W Teatrze Jaracza wystawił m.in. adaptację „Stawiam na Tolka Banana” Adama Bahdaja. Spektakl ten uwielbiany przez młodzież grany był przez kilka sezonów, objechał województwo w ramach programu Teatr Polska, a także pokazywany był na Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie.

Spektakl „W 80 dni dookoła świata” jest ostatnią premierą kończącego się sezonu artystycznego 2023/2024 w Teatrze Warmii i Mazur.

tekst i dramaturgia: Joanna Kowalska
reżyseria: Piotr Ratajczak
scenografia, reżyseria świateł: Marcin Chlanda
kostiumy: Katarzyna Sobolewska
choreografia: Arkadiusz Buszko
muzyka: Anna Stela

W OBSADZIE:  Jarosław Borodziuk, Agnieszka Giza-Gradowska, Grzegorz Gromek, Katarzyna Kropidłowska, Emilia Lewandowska, Alicja Parczewska, Małgorzata Rydzyńska, Artur Steranko, Mikołaj Trynda, Marcin Tyrlik

NA AFISZU:29, 30 czerwca Duża Scena Teatru Jaracza w Olsztynie
3, 4, 6 lipca Dziedziniec Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – FESTIWAL TEATR JARACZA W ZABYTKACH WARMII I MAZUR

Komentarze
Udostepnij