Zapowiedzi

W czerwcu premiera “Miss Saigon” w Łodzi

Teatr Muzyczny zakończy sezon premierą “Miss Saigon” w reżyserii Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego. Premiera 8 czerwca.

Po wielkim sukcesie Les Misérables Teatr Muzyczny w Łodzi sięga po kolejne dzieło Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila – “Miss Saigon”.

– To jeden z tych musicali, które poruszają od pierwszych dźwięków muzyki, jesteśmy więc pewni, że dostarczymy naszej publiczności ogromnych emocji, tym bardziej, że do współpracy udało nam się zaprosić fantastycznych realizatorów i artystów – zapowiada Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Chociaż “Miss Saigon” nazywana jest współczesną wersją Madame Butterfly, to jej autorzy twierdzą, że inspirację zaczerpnęli nie z opery Pucciniego, a ze zdjęcia, które Claude-Michel Schönberg przypadkiem zobaczył w gazecie. Przedstawiało ono wietnamską kobietę, która ze ściągniętą bólem twarzą oddaje swoją córkę żołnierzowi opuszczającemu bazę wojskową, by ta miała lepsze życie w Ameryce, niż w komunistycznym Wietnamie. Dzięki tej fotografii powstał jeden z najpiękniejszych musicali wszech czasów.

Jego akcja rozpoczyna się w 1975 roku, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata wydawały się w gwałtowny sposób koncentrować w jednym mieście – Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

W postać Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, w rolę Kim natomiast – Sylwia Banasik i Joanna Gorzała. Z kolei Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień wykreują postać Ellen – amerykańskiej żony Chrisa, a Robert Rozmus i Tomasz Steciuk staną się charyzmatycznym Szefem, właścicielem nocnego klubu w Sajgonie. Marcin Jajkiewicz, wystąpi jako John, przyjaciel Chrisa, a Katarzyna Łaska i Ewa Spanowska wcielą się w postać Gigi. Wiadomo też, kto zagra Thuy’a – kuzyna Kim. Będzie to Michał Piprowski

Prapremiera “Miss Saigon” odbyła się na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć grany był na Broadwayu – w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i tę pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi.

FOT. Michał Matuszak – próba

reżyseria:  Zbigniew Macias
scenografia:  Grzegorz Policiński
kierownik muzyczny:  Maciej Pawłowski
kostiumy:  Zuzanna Markiewicz
ruch sceniczny:  Emil Wesołowski
Komentarze
Udostepnij