Zapowiedzi

W Lublinie premiera spektaklu „Księga Znaku” i jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Jarka Tomicy

25.10.2024 Teatr Centralny zaprasza na premierę spektaklu „Księga Znaku”. Spektakl powstał przy współpracy zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, którzy uczestniczyli w cyklu warsztatów scenograficznych, dodając produkcji unikalnego charakteru. Warsztaty te były otwarte dla szerokiej społeczności i przyczyniły się do powstania wyjątkowej oprawy wizualnej.

Szczególnie chcemy podkreślić, że 24 października będziemy obchodzić jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Jarka Tomicy. Po spektaklu zapraszamy na wspólne świętowanie – uroczystość z tortem i specjalnymi atrakcjami.

Spektakl „Księga Znaku” w formie **relax performance** to wyjątkowy pokaz skierowany do osób z różnorodnymi ograniczeniami w dostępie do sztuki, takich jak osoby w spektrum autyzmu, osoby z nadwrażliwością na bodźce. Dbamy o delikatne oświetlenie, minimalizację bodźców i pełną swobodę zachowania widowni. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy może czuć się komfortowo.

Księga Znaku

Premiera: 25 października 2024, godz. 20:00 

Miejsce: Lublin, Teatr Centralny, Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie

Harmonogram spektakli: 

📅 Czwartek 24.10, godz. 21:00 – Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Jarka Tomicy

📅 Piątek 25.10, godz. 20:00 – premiera. 

📅 Sobota 26.10, godz. 20:00 – spektakl

📅 Niedziela 27.10, godz. 20:00 – relax performance– nowatorska forma spektaklu dostosowana do potrzeb osób w spektrum autyzm i innych osób z trudnościami w dostępie do sztuki. W trakcie spektaklu zminimalizowane zostaną bodźce świetlne i dźwiękowe, a widownia będzie miała pełną swobodę w reagowaniu na spektakl. 

📅 Poniedziałek 28.10, godz. 20:00 – spektakl

„Księga Znaku” to spektakl inspirowany dziełem Abrahama Abulafii, kabalisty z XIII wieku, który dążył do zjednoczenia religii abrahamowych. W poszukiwaniu objawienia udał się na wyspę Comino, gdzie medytował nad literami Imienia, próbując nawiązać kontakt z Bogiem. Historia Abulafii przeplata się z losami Odyseusza i św. Pawła z Tarsu, tworząc mozaikę wątków, które eksplorują naturę duchowości i kulturową tożsamość.

Spektakl zamyka tryptyk „Azyl Pisarzy”, będący kontynuacją wcześniejszych części – „Rytu przejścia” i „Kilku słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca”. Wydarzenie będzie także okazją do świętowania 40-lecia pracy artystycznej Jarosława Tomicy.

📜 Scenariusz, reżyseria i muzyka: Paweł Passini

🎨 Scenografia, kostiumy i projekcje: Aleksandra Konarska

💃 Choreografia: Anna Puzio

🎭 Występują: Paweł Janyst, Jarosław Tomica, Wojciech Kaproń, Anna Puzio

🌙Asystentka: Alena Semeniuk

🎬 Produkcja: neTTheatre i Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód

✂️Pracownia plastyczna. Uczestniki warsztatów: Aleksandra Ruda, Daniel Leszczyński, Ewa Potapczuk, Natalia Wąsik, Iga Dzieciuch, Kaja Wysocka, Oleksandra Melnyk, Pat Parfianowicz, Vic Kostecka, Wiktor Ponownie, Diana Lucenko, Ciotaczka i Plamiennica, uczniowie Szkoły w Chmurze, Teatr Bez didaskaliów i grupa młodzieży z wymiany polsko- litewskiej FRSE

___

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu miasta Lublin.

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 18. roku życia.

Uwaga: występuje nagość, stroboskopy, dym oraz głośna muzyka.

Czas trwania: 120 minut.

Bilety: 

Normalny: 50 zł 

Ulgowy: 40 z

Grupowy: 30 zł (grupa minimum 10 osób) 

Link do wydarzenia FB:

https://www.facebook.com/events/761253289435508

Link do biletów:

https://bit.ly/48ioKLO

Notatka dot. Jarosława Tomicy:

Jarosław Tomica to aktor o niezwykle bogatym dorobku, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jego 40-letnia kariera rozpoczęła się na scenach Teatru Lalek Banialuka i Lubelskiego Teatru Lalki i Aktora, z którym był związany przez 12 lat. W 1995 roku, po dziesięciu latach pracy w państwowym teatrze, wraz z Witoldem Mazurkiewiczem i Michałem Zgietem, założył niezależną grupę teatralną — Kompania Teatr. Twórcy, znużeni konwencjonalnym teatrem instytucjonalnym, postanowili skupić się na nowoczesnych, odważnych formach wyrazu. Grupa szybko zdobyła uznanie w Polsce i za granicą, występując m.in. w Japonii, Pakistanie, Niemczech, Francji, Austrii, Szwecji i Gruzji.

Pierwsza produkcja Kompanii Teatr — Czerwony Kapturek — zdobyła nagrody na VIII Spotkaniach Teatrów w Walizce w Łomży. Następne spektakle, jak Celestyna w reżyserii Miro Prohazki, wywoływały zarówno zachwyt, jak i kontrowersje, ale recenzje były jednoznacznie pozytywne. Wkrótce Kompania Teatr nawiązała współpracę z Teatrem Provisorium, co zaowocowało wieloma sukcesami, w tym wybitnym spektaklem Ferdydurke według Gombrowicza. Ten spektakl, uznawany za jedną z najważniejszych adaptacji teatralnych lat 90., zdobył 17 prestiżowych nagród, w tym Fringe First na Festiwalu w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych oraz wyróżnienia na festiwalach w Sarajewie i Rijece. Ferdydurke zyskało międzynarodowe uznanie, a Tomica wraz z zespołem dwukrotnie wyruszył na tournee po Stanach Zjednoczonych, gdzie prezentowali spektakl w tak prestiżowych miejscach jak Off-Off Broadway, La MaMa Theatre w Nowym Jorku czy Yale University.

Tomica współpracował także z innymi ważnymi instytucjami teatralnymi, jak Scena InVitro Łukasza Witt-Michałowskiego, Czytelnia Dramatu oraz neTTheatre Pawła Passiniego, gdzie brał udział w spektaklach takich jak Bieguny, Znak Jonasza czy Burza. W jego dorobku znajdują się również role w spektaklach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” pod kierownictwem Włodzimierza Staniewskiego, takich jak Żywot Protopopa Awwakuma czy Carmina Burana.

Jarosław Tomica to aktor o wyjątkowej wszechstronności, który nieustannie poszukuje nowych wyzwań. W 1999 roku został wyróżniony za zbiorową kreację w spektaklu Ferdydurke na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Prywatnie, pasjonuje się narciarstwem, bieganie, motoryzacją oraz gotowaniem, a także ma wyjątkową słabość do dobrego obuwia.

Jubileusz 40-lecia jego pracy artystycznej to doskonała okazja, by przypomnieć jego znaczący wkład w rozwój teatru polskiego, zarówno w kontekście niezależnym, jak i instytucjonalnym.

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz spektaklu Księga znaku w reżyserii Pawła Passiniego, który odbędzie się w czwartek, 24 października 2024 roku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Jarosława Tomicy. Po spektaklu, w którym Jarek zagra jedną z ról, będziemy wspólnie świętować ten wyjątkowy jubileusz. Na widzów czeka tort oraz artystyczna niespodzianka przygotowana przez jego przyjaciół ze sceny.

Komentarze
Udostepnij