Zapowiedzi

W marcu premiera “ONKO” w TR Warszawa

19 marca na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się piąta w sezonie artystycznym 2020/2021 premiera spektaklu “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, laureatki Paszportu “Polityki” 2020 w kategorii TEATR.

Pierwotnie premiera spektaklu z udziałem publiczności miała odbyć się w najbliższy piątek, 15 stycznia 2021 roku, jednak ze względu na obowiązującą narodową kwarantannę, premiera przedstawienia musiała zostać przeniesiona na 19 marca. Proces pracy twórczej nad spektaklem zakończy się planowo – 14 stycznia br. zamkniętą III próbą generalną.

Spektakl osadzony jest w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę.

Albo i nie. Sebastian Pawlak przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii. Weronika Szczawińska przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę “rak piersi” i doświadczyła inwazyjnego leczenia.

Reżyserka podkreśla, że bardzo interesuje ją rzeczywistość zmieniona przez raka. “Jednak zupełnie nie interesuje mnie projekt konfesyjny, terapeutyczny czy pedagogiczny – mówi reżyserka – Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa. Nie zajmuje mnie zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?”

W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr, dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Twórcą scenografii i kostiumów jest Karol Radziszewski, a Agata Maszkiewicz odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Asystentkami reżyserki są Malwina Szumacher (do 31 grudnia 2020 r.) oraz Katarzyna Gawryś (od 1 stycznia 2021 r.), inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji – Karolina Pająk-Sieczkowska.

Próby do spektaklu rozpoczęły się 4 czerwca 2020 roku. Etap pracy nad przedstawieniem prezentowany był 28 sierpnia 2020 roku na 9. Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction.

Marcowe pokazy “ONKO” zaplanowane są na 19 marca o godz. 19.00 (premiera), 20 marca o godz. 16.00 i 20.00 oraz 21 marca o godz. 19.00.

Marcowej premierze “ONKO” z udziałem publiczności towarzyszyć będzie program warsztatów; w secie premierowym planowana jest także transmisja online premierowego tytułu na platformie TR Online.

Fot. Tomasz Tyndyk

Komentarze
Udostepnij