Zapowiedzi

W Operze Krakowskiej spektakl dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu

Opera Krakowska zaprasza na spektakl rodzinny “Ongaku trzy kamienie”, który odbędzie się 22 maja 2019 o godz. 10.00 i 12.00 na Antresoli teatru.

To utrzymana w konwencji fantasy muzyczna opowieść o Janku, nastolatku, który stracił matkę i nie może odnaleźć porozumienia z ojcem. W wyobraźni chłopak tworzy tytułową krainę Ongaku, z której przybywa wojowniczka Merodi i wprowadza go w świat tajemnic, poszukiwania odwagi i otwartości. Rozpoczyna się podróż do trzech światów. Jak głosi legenda, znajdują się w nich trzy kamienie prawdy, dzięki którym zniszczona przez złego Waru kraina Ongaku na nowo odzyska równowagę. Te trzy światy są ze sobą połączone i stają się symbolem naszej tolerancji, zrozumienia drugiego człowieka i spojrzenia na otaczający świat z jego perspektywy.

“Ongaku trzy kamienie” jest spektaklem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu, adresowanym do widzów w wieku 9-15 lat. Odpowiednie elementy, jak m.in. audiodeskrypcja, język migowy, efekty dźwiękowe i wizualne, umożliwiają każdemu widzowi poznanie świata dźwięków Ongaku, a także edukują.

– W opowieści ważną rolę odgrywają drzwi – to one symbolizują brak zrozumienia i ścianę, jaką często budujemy w relacjach z drugim człowiekiem – mówi Paweł Wójtowicz, reżyser spektaklu. – Drzwi, które zatrzaskuje przed ojcem syn, stają się murem odgradzającym go po stracie matki od świata realnego. Podczas swojej przygody uczy się otwierać drzwi do światów chaosu, ciszy i mroku, dzięki czemu poznaje siebie, swoją wrażliwość i umiejętności. Spektakl ukazuje przygody, które otwierają drzwi do zrozumienia człowieka, komunikowania się i budowania więzi ojca z synem. Akcja, edukacja, muzyka i uwrażliwianie to przenikające się elementy, które prowadzą do finału z pozytywnym przesłaniem – dodaje.

REALIZATORZY:

Scenariusz, reżyseria, muzyka i kierownictwo muzyczne: Paweł Wójtowicz

Scenografia i kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Asystent reżysera, inspicjent: Agnieszka Sztencel

Tłumacze języka migowego: Magdalena Sipowicz, Irena Piecha

Audiodeskrypcja: Fundacja Siódmy Zmysł, tekst: Alicja Barć

Konsultacja Regina Mynarska

Lektor: Jerzy Wójcik

OBSADA:

Władca czasu / Stwór I, Stwór II, Stwór III: Michał Kutnik

Tata / Oto: Krzysztof Kozarek

Janek: Adrian Domarecki

Merodi: Zuzanna Caban

Głos: Jerzy Wójcik

Nanika: Zosia Sztencel

Orkiestra Kameralna Opery Krakowskiej:

Paweł Wójtowicz, Dominika Olszewska-Szczepanik, Klaudia Dzierża, Małgorzata Piekarczyk, Krzysztof Wójtowicz, Leszek Pacanek, Marek Lewandowski, Patryk Bała, Żaneta Seweryn, Kristina Kutnik.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej.

Spektakl realizowany w ramach projektu “Małopolska. Kultura wrażliwa”, finansowanego z budżetu województwa małopolskiego. Koordynatorem projektu jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Komentarze
Udostepnij