Zapowiedzi

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima Do prostego człowieka

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja będąca luźną adaptacją wiersza Juliana Tuwima. Short w reżyserii Cezarego Albińskiego ujawnia mechanizmy propagandy, które tłumaczą wojnę jako powszechnie akceptowalną i potrzebną serię wydarzeń. Międzynarodowa premiera animacji miała miejsce na zakończonym w zeszłym tygodniu festiwalu SIGGRAPH 2021, gdzie została zaprezentowana się w prestiżowej sekcji Director’s Cut, pośród krótkich metraży, które reprezentowały takie firmy jak m.in. Pixar Animation Studios czy Disney.

W pełni wygenerowany komputerowo short pokazuje niekończący się cykl zniszczenia, w którym najdrobniejszy konflikt może stać się iskrą zapalną i eskalować na globalną skalę, a powtarzalność narracji nadaje animacji dodatkowego wydźwięku, zmuszającego do głębszej refleksji.

Inspiracją do stworzenia animacji stało się zdjęcie z konkursu World Press Photo , przedstawiające ludzi stłoczonych między zniszczonymi budynkami w centrum Damaszku. Na czele setek osób czekających na przejście przez ulicę stoi mężczyzna z rozpostartymi rękami, blokujący napierający na jego plecy tłum. Naprzeciwko nich widać ogromny karabin maszynowy.

Kiedy zobaczyłem to zdjęcie zacząłem zadawać sobie pytania: jak do tej wojny doszło? Czy wojny wybuchają z dnia na dzień, czy doprowadza do nich  raczej długofalowy splot wydarzeń? Czy w tym splocie występuje jakiś moment, w którym udałoby się zatrzymać eskalację konfliktu? – wyjaśnia Cezary Albiński, pomysłodawca i twórca animacji. – Wiersz Tuwima jest dla mnie genialną próbą uchwycenia schematu poprzedzającego wszelkie działania zbrojne i niestety, pomimo upływu lat, pozostaje on nadal aktualny. – dodaje.

W znalezieniu wizualnego języka animacji pomogły m.in. zaprojektowane przez Jana Kryszczaka kostiumy i armię. Największym wyzwaniem dla twórców była nieustanna dbałość o odpowiedni wydźwięk wiersza. Animacja miała być czytelna dla współczesnego obiorcy, a jednocześnie stanowić ukłon w stronę oryginału. Kluczowe było zachowanie odpowiedniego rytmu, na który szczególną uwagę zwracali nagrywający w Platige Sound lektorzy – Jacek Król (wersja polska) oraz Rafael Goldstein (wersja anglojęzyczna). Całość przekazu została wzmocniona przez kompozycję muzyczną Rafała Żaka.

Szukaliśmy pomysłu narracyjnego, wpisującego się we współczesne środki przekazu. Główną inspiracją był więc dynamiczny montaż teledysków oraz sposób prezentacji wydarzeń w serwisach informacyjnych – komentuje Cezary Albiński.

W Platige Image wielokrotnie powstawały tak uznane filmy jak stworzona przez Tomka Bagińskiego Katedra; Paths of Hate Damiana Nenowa czy Miazmat Klaudiusza Wesołowskiego. Do prostego człowieka/To Everyman to kolejna krótkometrażowa produkcja mająca szansę na powtórzenie sukcesów swoich poprzedników.

Siłą Platige od zawsze byli jego twórcy. Animacja stworzona przez Cezarego i jego zespół jest doskonałym przykładem na to, jak połączenie potencjału kreatywnego i technologicznego naszego studia, może promować polską kulturę na arenie międzynarodowej. Jesteśmy otwarci na przyjmowanie młodych i zdolnych artystów pod swoje skrzydła – tutaj ich ambitne projekty mogą pod okiem doświadczonych kolegów rozwijać się od prostego pomysłu aż po zadowalający, najwyższej jakości efekt finalny  – podsumowuje Karol Żbikowski, CEO Platige image.

O grupie:

Platige Image to studio produkcji i postprodukcji, które specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D i efektach wizualnych na potrzeby filmu, rozrywki i reklamy. Produkuje masowe imprezy i realizuje design na potrzeby transmisji na żywo dla studiów telewizyjnych z użyciem technologii Vizrt. Jest szczególnie cenione za cinematiki tworzone dla znanych na całym świecie studiów produkujących gry wideo. Zespół składa się z ponad 250 profesjonalistów z branży kreacji: reżyserów, reżyserów kreatywnych, grafików, animatorów i producentów. Platige ma swoim koncie kilkaset nagród i wyróżnień; w ciągu ponad 20 lat działalności studio zostało uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. BAFTA, EFA, Goya i SIGGRAPH. Było również nominowane do Oscarów, Złotej Palmy Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji. Zobacz realizacje Platige Image na www.platige.com

Zwiastun:

Komentarze
Udostepnij